Domů Svět karavaningu Může vítr převrátit obytné auto? Základní rady pro kempování ve vichřici.

Může vítr převrátit obytné auto? Základní rady pro kempování ve vichřici.

Letošní zima je nejen v našich podmínkách spíše větrná než mrazivá. Vítr navíc často dosahuje vysokých rychlostí a způsobuje značné škody na majetku. Jak je to s bezpečností při kempování v takovém počasí? A může vám vítr převrátit obytné auto nebo karavan?

Jakkoli mohou obytná auta a karavany působit na pohled robustně, technicky je to vlastně v drtivé většině případů velmi zranitelná schránka složená buď z dřevěné (dnes častěji poyluretanové) kostry vyplněné izolací a potažené hliníkovým plechem nebo laminátem. To vše drží pohromadě s podvozkem jen několik spojů.

Za normálních okolností vše funguje dobře a případná selhání jsou brána jako nutné zlo na cestě za co nejnižší hmotností. Křehkost obytné nástavby se však ukazuje při dopravních nehodách, kdy jsou na tom výrazně lépe obytné vestavby v kovových dodávkách.

Jenže větru je jedno, z čeho máte vyrobené auto. Zajímá jej plocha, do které se může opřít, a mnoho dalších fyzikálních údajů. Obecně ale můžeme říci, že čím větší je boční plocha vozu, tím náchylnější na vítr bude, a to za jízdy i při parkování. Za jízdy dnes pomáhají poryvy větru zvládat moderní asistenční a stabilizační systémy automobilů i přívěsů. Jinak je tomu ale v situaci, kdy stojíte na místě.

Americká studie říká: Buďte v klidu.

Protože karavaning je extrémně populární i v zemích, kde mají s větrem podstatně větší starosti než my – jmenovitě teď ukazuji na USA známé svými hurikány – není překvapivé, že se tomuto tématu věnovali američtí vědci v několika studiích. Zaparkované karavany tam totiž často tvoří celé trvale obydlené osady, o velkých trailer-parcích například na hurikány proslulé Floridě ani nemluvě.

Vědci naštěstí došli k uklidňujícímu závěru. Obytná auta i karavany se převrací jen výjimečně a jen za velmi silné bouře.

Největším rizikem ve větru jsou spadané větve, stromy a poletující trosky. (Foto: ABC Australia)

Co ovlivňuje náchylnost k převrácení vozu ve větru?

Zda a kdy se zrovna vaše vozidlo při kempování ve vichřici převrátí, nelze říct tak jednoduše, protože se jedná o složité matematické výpočty. Obecně ale riziko ovlivňují tyto parametry:

  • Tvar a délka vozidla
  • Hmotnost a umístění těžiště vozidla
  • Natočení vůči větru
  • Směr a délka trvání větru
  • Síla poryvů
  • Dopady jiných trosek na vozidlo

Jaký vítr je potřeba k převrácení obytného vozu?

Na základě statistik pojišťoven, modelových výpočtů, srovnání několika studií a dalších měření přišli vědci s několik zobecňujícími závěry.

Vozy s největším bočním profilem, jako například vysoké alkovny nebo dlouhé obytné přívěsy, mohou být ohroženy převrácením při rychlostech větru již nad 100 km/h. Platí to ale jen v případě ideálních fyzikálních podmínek ve prospěch větru. Za běžných okolností obytný vůz nebo karavan, zaparkovaný na otevřeném prostranství, neohrožuje vítr o rychlosti až do 160 km/h (45 m/s).

Dokonce i v rychlosti větru kolem 184 km/h (52 m/s) je obecně stále malá šance, že by se vozidlo převrátilo. S vozidly (a to i osobními) vítr může pohnout nebo je posouvat po zemi, ale k převrácení dochází jen u zhruba 10 % případů.

Nad tuto rychlost však již pravděpodobnost převrácení roste a při rychlosti větru kolem 280 km/h se předpokládá převrácení většiny typů vozidel zaparkovaných v kempu.

(Pozn.: Studií je více a mohou prezentovat různé rychlosti větru a poznatky, ale základ sdělení se překrývá – za běžných okolností, minimálně v České republice, je riziko převrácení vozu mizivé.)

Jaké nebezpečí hrozí a jak se chovat v silném větru?

Obecně platí, že mnohem větší poškození než od větru samotného vám hrozí od:

  • vysokých, starých a poškozených stromů a padajících větví
  • poletujících předmětů v okolí (plastový nábytek, střešní krytina, shozené a padající předměty, sníh shozený ze střechy atd.)
  • vody vylité ze břehů vlivem vysokých vln (při stání poblíž vodní plochy)
  • špatně zajištěného vlastního vybavení (utržená markýza, polámaná nezajištěná okna, nesklizené kempovací vybavení, jízdní kola špatně uchycená na nosiči atd.)

Pokud vítr předpokládáte, je vždy vhodnější s vozem přeparkovat do chráněného místa v krajině a nezůstávat na exponovaném otevřeném prostranství a v blízkosti stromů.

Jestliže se ale ocitnete v nečekané vichřici, mohou pomoci tyto kroky:

  • Otočte vozidlo nebo soupravu s karavanem čelem proti větru
  • Nikdy nestůjte k větru bokem
  • Pozavírejte a zajistěte všechna okna, sbalte markýzu, připevněte důkladně věci na nosiči apod.
  • Karavan ponechte připojený k vozidlu, vysuňte pojezdové kolečko a podpěrné nohy
  • Obytný vůz zabrzděte, vysuňte opěrné nohy (pokud máte), vypusťte vzduchové měchy (pokud máte)

Pro jízdu platí jiná pravidla

Výše uvedené platí pro stojící zaparkovaná vozidla. Co ale dělat, pokud potřebujeme v silném větru absolvovat cestu s obytným vozem či karavanem? Nejjednodušší rada zkušených řidičů zní – počkat.

Hlavním problémem jsou poryvy, které mohou výrazně převyšovat průměrnou rychlost větru. Velký boční profil obytného vozidla nebo připojeného karavanu pak může způsobit náhlou změnu stopy vozu a následnou havárii.

Obecně se doporučuje zcela vyhýbat všem jízdám, které nejsou vyloženě nutné, v případě, kdy průměrná rychlost větru přesahuje 50 km/h. Již průměrná rychlost větru kolem 30 km/h však společně se silnými poryvy velmi komplikuje dopravu a je příčinou mnoha dopravních nehod i uzavírek silnic (spadané stromy, eletrické dráty apod.).

Text: Jan Bordovský, foto: archiv redakce

Exit mobile version