Domů Cestování a camping Rady na cestu V Portugalsku platí nový zákaz kempování na divoko

V Portugalsku platí nový zákaz kempování na divoko

Portugalské pobřeží je již dlouhá léta přes zimu poseto obytnými auty a dodávkami přezimujících turistů z celé Evropy, kteří si zdejší krásnou krajinu a teplé podnebí čím dál častěji vybírají jako ideální místo, kde strávit nevlídnou severoevropskou zimu. Na vzhledu i stavu zdejší krajiny to ale zanechává čím dál větší stopy. I proto se Portugalsko rozhodlo situaci od ledna radikálně změnit pomocí nového zákona.

Krásné přírodní lokality, národní parky, vyhlídky nad útesy, příjezdové cesty k plážím a místní parkoviště do vzdálenosti několika kilometrů od pláží již řadu let pravidelně obsazují návštěvníci v obytných vozech, karavanech a dodávkách. Nejsou to cestovatelé v pravém slova smyslu, přijeli sem strávit zimu. Důchodci, surfaři, digitální nomádi a všichni, kteří před plískanicemi dávají přednost slunci.

Kempování „nadivoko“ nebylo v Portugalsku nikdy úplně legální. Policie čas od času udělala razii, na které rozdala pokuty, ale i když byly čím dál častější, pro místní obyvatele i samosprávy neutěšenou situaci dlouhodobě nedokázaly vyřešit. Od 8. ledna 2021 proto v Portugalsku platí zcela nová pravidla. Podle dotčených kempařů je to jednoznačně „anti van-life zákon“.

Za jeho vznikem stojí řada příčin. Obyvatelé, obce i města v dotčených oblastech si s masivním nárůstem (nejen) zimních kempařů dlouhodobě stěžují na obsazená parkoviště, nepořádek v okolí, drobnou kriminalitu, rušení nočního klidu, přebytek odpadků na veřejných prostranstvích, nelegální a často nebezpečné zakládání ohnišť, vypouštění odpadní vody do přírody, a především – lidské exkrementy. Výkaly je doslova zaplaveno celé okolí pláží a přístupových cest. Zde se setkává romantika kempování v nenápadné dodávce s tvrdou každodenní realitou chybějícího WC.

V Portugalsku od 8. ledna 2021 platí novela silničního zákona, který stanoví například:

1) Přenocování v obytných a jim podobných automobilech a noční parkování je zakázáno všude mimo místa, kde je to výslovně povoleno (tj. autokempy, oficiální stání pro karavany, nebo k tomu určená a označená parkoviště).

2) Za obytné automobily se považují všechny takové, které z výroby nabízí obytný prostor, nebo jsou k tomuto účelu upraveny, nebo takto mohou být využity.

3) Přenocováním se rozumí parkování výše uvedeného typu vozu s posádkou uvnitř mezi 21:00 a 7:00 hod.

4) Za porušení tohoto nařízení může být udělena pokuta od 60 do 300 EUR, v případě, že se jedná o chráněnou oblast, od 120 do 600 EUR. Proti zákonu se u karavaningových spolků i mezi karavanisty samotnými zvedla vlna odporu a vznikají i petice za jeho zrušení, nicméně čistě z pohledu výše uvedených argumentů se jeho zavedení nelze příliš podivovat, naopak lze očekávat podobný postup i v ostatních evropských zemích a regionech, kde počet návštěvníků v obytných vozech přerůstá únosnou míru.


AKTUALIZOVÁNO: Od července 2021 platí výše uvedený zákaz jen pro obytné dodávky a přívěsy, nikoli obytné automobily


(Odkaz na přesné znění zákona: https://dre.pt/…/-/search/150757538/details/normal…)

Ačkoli podle některých zpráv zatím situace není tak divoká a mění se jen pozvolna, á se očekávat, že se dosud zažité podmínky pro kempování v Portugalsku do začátku hlavní sezóny výrazně změní – a především je to velmi zajímavá inspirace pro okolní země, které často trpí podobnými problémy.

Pokud chcete pomoci udržet svobodu volného kempování co nejdéle, řidťe se například naším etickým kodexem – za přibýváním zákazů totiž doposud vždy stálo porušování i těch nejzákladnějších pravidel ohleduplnosti a slušnosti.

Text: Jan Bordovský, Foto: The Portugal News

Exit mobile version