LiFePO4 baterie: Liontron nabízí 300 Ah pod sedadlem a funguje i v -30°C

-

Německá značka LiFePO4 baterií Liontron se zaměřuje na lithiové baterie pro použití v obytných vozech, automobilech a lodích, ale i na průmyslové systémy pro ukládání energie. Pro karavanisty si v poslední době nachystala zajímavé novinky.

Lithiové baterie si na trhu s obytnými vozy poměrně úspěšně vyšlapávají cestu a postupně nahrazují tradiční těžké olověné akumulátory. Jejich výhody jsou už známé (vyšší reálná kapacita, vyšší vybíjecí i nabíjecí proudy, výrazně nižší hmotnost, delší životnost), zatímco jejich hlavní nevýhoda, kterou byla cena, začíná pomalu klesat.

LiFePO4 pod sedadlem pojme až 300 Ah

Jednou z novinek Liontronu je podsedadlová baterie s kapacitou 300 Ah (3 840 Wh), která se díky svým rozměrům 35 x 35 x 19 cm vejde pod sedadlo spolujezdce u vozů Fiat Ducato/Citroen Jumper/Peugeot Boxer. K dispozici jsou také menší varianty 150 a 200 Ah, pro umístění na místo původní olověné baterie pak má výrobce v nabídce i tvarově běžné modely s kapacitami 10,5 až 200 Ah.

Zmíněná „třístovka“ pod sedadlo váží 34,7 kg, zvládá vybíjecí proud až 200 A (krátkodobě 250 A) a má životnost více než 3 000 cyklů při 90% vybíjení.

Skvělé parametry doplňuje ještě pětiletá záruka výrobce, vestavěný BMS a rozhraní Bluetooth pro komunikaci s mobilní aplikací, v níž můžete sledovat všechny důležité údaje o baterii.

S takovouto kapacitou již přichází na pořad dne polemika o tom, zda je vůbec nutné mít solární panely.

Úprava Arctic pro plnou funkčnost až do -30 °C

Velmi zajímavou novinkou, kterou výrobce představil na podzim, je úprava „LX Arctic“, kterou lze do baterií instalovat volitelně, ale je možné koupit i přímo takto vybavené modely.

LX Arctic je vhodný pro zimní karavaning, cesty na daleký sever, off-road expedice a podobné využití, kdy takto vybavená baterie je schopná bez omezení fungovat i v teplotách -30 °C s tím, že ani v takovém mrazu nemá omezení co se kapacity, nabíjení nebo vybíjení týče. Topná tělíska automaticky řízená BMS udržují články při ideální teplotě.

Výše uvedený podsedadlový model s kapacitou 300 Ah vyjde na českém trhu na 69 990,- Kč, model 150 Ah vyjde na 39 990,- Kč.

Autor: Jan Bordovský, Foto: Liontron

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás