RECENZE: Kemp Zaton Holiday Resort – vyšší cenu vynahradí nekompromisní služby a čistota

-

Každoroční týdenní dovolená v Chorvatsku je orientována čistě na naše děti, proto i volba kempu má svá specifika. Vždy vybíráme takový, který nabízí služby na vysoké úrovní, zajímavé okolí a co nejlepší možnosti koupáni v moři i bazénech. Letos padla volba na Zaton Holiday Resort nedaleko Zadaru. Přečtěte si naše zkušenosti.

Zaton Holiday Resort patří mezi největší kempy na celém Jadranu a zároveň mezi ty nejčastěji oceňované. Německý ADAC jej letos označil jako nejlepší kemp pro rodiny s dětmi, a tak jsem se rozhodl zjistit, co je na tom pravdy.

Zaton má ale ocenění mnohem více. ADAC, ANWB, ACSI, Tripadvisor i různé chorvatské organizace jej často oceňují známkami „nejlepší kemp roku“, „kemp s nejlepším bazénem“ atd. Je také držitelem plakety ECO Camping. Kdyby vás zajímala všechna ocenění, najdete je na samostatné stránce.

Kempingové parcely mají vše, na co si vzpomenete

Zaměřím se zde čistě na kempingovou část tohoto resortu, který jinak nabízí i apartmány, mobilní domky a glamping, a popíši svou zkušenost z pohledu cestovatele s obytným autem na klasické kempingové parcele.

Zaton Holiday Resort je obrovský – jen parcel pro obytná auta a karavany nabízí asi 1 100 (!!!). Mohlo by se zdát, že do takového kempu by jel jen šílenec. Jenže Chorvati to prostě nějak umí, takže i v hlavní sezóně je zde naprostý klid. Čtěte dále.


Kempingové parcely mají rozlohu obvykle 100 m2, typicky cca 10 x 10 metrů, a všechny leží v lesoparku, zastíněné vysokými borovicemi. Mezi nimi jsou zasazeny okrasné keře, ovocné stromy, olivovníky, bylinky a další flóra. Celé prostředí je tak velmi hezké na pohled, plné ptáků a ještěrek, rostliny zároveň působí jako přirozené bariéry, které vás odstíní od sousedů. Ne všechny parcely jsou zastíněné stejně a některé jsou velmi slunečné, což může být výhoda v chladnějších měsících.


Na svém pozemku máte elektrickou přípojku (jistič 16 A), pitnou vodu i napojení na kanalizaci. Pokud tedy máte potřebné hadice, s autem celý pobyt nemusíte jezdit na servis.

Parcelu jsme dostali na recepci přidělenou, při rezervaci na internetu předem vybrat nešla, ale pokud by z nějakého důvodu nevyhovovala (sousedi, málo stínu apod.), není problém ji vyměnit, jestliže je v kempu volné místo. První dvě řady parcel přímo u moře jsou za příplatek.

Cena za kempování může odradit

Zaton Holiday Resort patří mezi ty dražší kempy v Chorvatsku. Nepíšu to jako výtku, ale je dobré být na to připraven. Jakkoli si myslím, že nabídnuté služby jsou v ceně promítnuty do poslední koruny.

Za čtyřčlennou rodinu a standardní parcelu zaplatíte v kempu v hlavní sezóně asi 1 800 Kč za den. Za sedm nocí jsme tak utratili asi 13 tisíc korun. Připočítává se ještě pobytová taxa, děti platí o něco méně. V dubnu a květnu jsou ceny i méně než poloviční, naopak v létě je téměř jedno, zda přijedete v červnu nebo začátkem září, rozdíly jsou zanedbatelné. Kompletní ceník najdete zde.

Samozřejmě většina toho, kvůli čemu sem hosté, a rodiny s dětmi především, směřují – rozlehlý bazénový komplex, promenáda s restauracemi, animační programy atd. – fungují většinou až od půlky června. Například na jaře zde proto zažijete naprostý klid a jedná se o pěkné místo pro odpočinek.

V areálu jsou vítání i pejskaři, psi mají vyhrazenou svou pláž a k dispozici jsou i psí sprchy. Kemp Zaton má samozřejmě i bezbariérové sociální zařízení.

Čistota a úroveň toalet je ohromující

Kemp Zaton Holiday Resort je v provozu už více než čtyřicet let, patří rodinné firmě, a přes jeho rozlehlost a nepochybnou masovost působí dojmem s láskou udržovaného podniku. Uklízecí čety potkáváme v kempu prakticky neustále. Všude se někdo stará o květiny, hrabe spadané ovoce, vysypává koše nebo uklízi sociální zařízení. Nepamatuji si návštěvu toalety nebo sprchy, kdy by tam někdo neuklízel. Přiznám se, že mě to ohromilo, a to si obecně vybíráme spíše kvalitnější kempy, protože na většině našich ostatních cest spíme převážně nadivoko.


Sanitární bloky mají obecně velmi vysokou úroveň. Když pominu zmíněnou čistotu, tak i po estetické stránce. Jsou často obklopeny okrasnými květinami, dětským hřištěm a bylinkovou zahrádkou s veřejnými grily. Uvnitř pak najdete třeba „náměstíčko“ s posezení pod palmami, jezírko nebo i vodní stěnu a potůček. Jsou to takové oázy, kam se člověk doslova těší. Krásnou přírodní protiváhou této „dokonalosti“ jsou vlaštovky stavějící si hnízda na střešních krovech přímo nad sprchami a záchody. Nikdo je samozřejmě nevyhání.

Pokud přijedete třeba se stanem, můžete si pronajmout i chladicí boxy na potraviny .

Ať již kempujete kdekoli, není to do sprchy dále jak padesát kroků, takže není nutné používat toaletu v autě. Výjimkou je volná kempovací plocha úplně na horním okraji kempu, kde nejsou přidělené parcely, je levnější, ale dále od všech služeb.

V létě to žije u vody

Kvalita koupání je jedním z hlavních taháků tohoto kempu. Na výběr máte buď velký bazénový komplex, nebo moře s vlastní písčitou pláží či oblázky.

Bazény jsou v provozu každý den od desíti hodin a z kempingové části jsou vzdáleny asi deset minut chůze. My jsme se proto vždy přesouvali na koloběžkách po promenádě kolem moře. Bazény mají hlídače, který dovnitř pustí jen hosty kempu, veřejnost zde nemá přístup.

Pohled na bazénový komplex. Na fotce chybí část pro nejmenší děti, která se nachází úplně vlevo. (Foto: Zaton Holiday Resort)

Komplex sestává z dětského vodního hřiště (bez vody, pouze stříkající atrakce) pro nejmenší děti a čtyř bazénu s menší hloubkou asi po kolena, kde se vyřádí všechny děti a jsou zde také skluzavky a tobogány. V horní části třípatrového komplexu pak jsou čtyři velké bazény, ať již plavecké, tak převážně s vodními tryskami, protiproudem, bublinkami a masážními lavicemi. Ve vodě se tak vyblbnete do sytosti.


Když už sem jedeme, samozřejmě nevynecháme také skvělé koupání v moři. Voda je v písčité části díky malé hloubce velmi teplá, s vodou po kolena se zde dá jít desítky metrů, takže pozor – i když budete daleko od břehu, nepadejte z paddleboardu na zadek 🙂

Celá koupací část je ohraničena lanem s bojkami, vlny jsou minimální, nechybí vodní atrakce…děti si to užijí. Na pláži by to ale chtělo více stinných míst, stromů je zde velmi málo. To je asi moje jediná výtka. Ještě bych přidal tu, že slunečníky a lehátka jsou za poplatek, ale to tak je bohužel všude (cena byla kolem tří stovek na den).

Zbavte se dětí v animačních programech

Velmi silnou stránkou kempu Zaton je nabídka aktivit, které můžete dělat, když vylezete z vody. Pokud se vám tedy v tom horku bude chtít.

Dětský klub s celodenním hlídáním a animačním programem.

V kempu je například adventure golf, lukostřelba, jízda na ponících, upravená běžecká trať, venkovní posilovna, herna, půjčovna vodních šlapadel, stejně jako možnost vyzkoušet let na padáku za lodí nebo vyhlídkové plavby. Všechny atrakce asi nemá smysl vypisovat a najdete je na webu kempu.

Opravdu bohaté jsou ale animační programy pro děti nejrůznějšího věku. A všechny jsou v ceně pobytu. Ratolest tak můžete poslat na plavecký kurz, volejbalový zápas, vodní tance, ninja soutěže, lukostřelbu, zavést ji do dětského klubu s pedagogickým dozorem a celodenním programem, nebo ji přihlásit třeba na účast v dětském muzikálu. V každém případě je to příjemné osvěžení denní koupací rutiny.

I dospělí si přijdou na své

Centrální promenáda s restauracemi, zmrzlinou a nepostradatelnými suvenýry ožívá vždy v podvečer a je centrem nočního života. Zmrzlina za padesát korun sice vypadá drahá, ale s ohledem na velikost a chuť je vlastně levnější než u nás. Za hlavní jídlo v restauraci tu necháte v průměru pětistovku.

Kemp Zaton se stará i o kulturní program svých dospělých návštěvníků. Na pódiu u velkého amfiteátru tu můžete večer narazit na různé talentové či pěvecké soutěže, nebo i festivaly s živou hudbou.

Historické okolí v pěší vzdálenosti

Hned za branami kempu leží jen přes silnici malé městečko Nin, pyšnící se krásnou historickou částí ležící na ostrůvku v zátoce. Rozhodně stojí za návštěvu. Nin a jeho stavby pamatují ještě antický Řím, ale později býval také sídlem prvních chorvatských králů. Patří tak mezi významná centra raného chorvatského státu. Leží tu také nejmenší katedrála na světě. Z těch praktických věcí zde najdete pekárny, restaurace či zmrzlinu, a přímo naproti kempu také supermarket Plodine, ve kterém se dá dobře zásobit.


Asi 15 kilometrů vzdálený Zadar, který je pátým největším chorvatským městem a má velmi zajímavé historické centrum, lze navštívit i autobusy, které tam z kempu pravidelně jezdí.

Závěrem

Kemp Zaton Holiday Resort patří bezpochyby mezi nejmodernější kempy na celém Jadranu. Cena za pobyt není nízká, ale pokud vyhledáváte čistotu, bezpečí, bohaté služby a výborné možnosti koupání (nejen) pro malé děti, zde určitě nebudete zklamáni. Pro nás se jednalo o vynikající zkušenost a zatím o nejkvalitnější kemp, který jsme na Jadranu navštívili. Přesto, že je kemp obrovský, není hlučný ani přelidněný a zachovává si významný přírodní charakter.

+ Neuvěřitelná čistota
+ Bohatá nabídka aktivit pro dospělé i děti
+ Čistá písčitá pláž
+ Bazénový komplex
+ Bezpečí v kempu
+ Zajímavé okolí

– Málo stínu na pláži

Více informací o kempu najdete na oficiálních stránkách www.zaton.hr

Text a foto: Jan Bordovský,
titulní foto: Zaton Holiday Resort

Další nové články

Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...