SROVNÁVACÍ TEST: Přenosné chemické toalety Fiamma a Thetford Porta Potti

-

Do srovnávací recenze jsme dostali tři nejprodávanější přenosné chemické toalety na trhu, a to Fiamma Bi-Pot a Thetford Porta Potti. Podíváme se, jaké jsou mezi nimi rozdíly, co za své peníze dostanete a který model se vyplatí koupit.

Přenosné chemické toalety využijete v mnoha různých situacích. Hodí se do malých obytných dodávek a individuálních vestaveb bez pevné koupelny, stejně jako na lodě a jachty, stavby či chalupy, které nejsou připojeny ke kanalizaci. Není to tedy jen čistě cestovatelská záležitost.

Chemické toalety fungují na principu rozkladu odpadu pomocí speciální chemie. Ta je dostupná v podobě tekutiny nebo snadno dávkovatelných kapslí. Použít zde můžete oba typy. Do horní splachovací nádrže se používá čistá voda, výrobci však doporučují do ní přilévat také speciální přípravky (například Thetford Aqua Rinse), které mísu po splachování vyčistí a provoní a podle výrobců také vytvoří speciální vrstvu, která usnadňuje splachování, a tím šetří vodu.

Internetový obchod Světkaravanů.cz nám zapůjčil tři modely, které si čeští zákazníci kupují nejvíce. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

VIDEORECENZE

Nechce se vám číst? Níže najdete plnou recenzi také v podobě videa.


FIAMMA BI-POT 39

Portable WC Fiamma Bi-Pot 39

Testujeme:
Mobilní chemická toaleta Fiamma Bi-Pot 39 zastupuje nejlevnější výrobek v našem testu. Vzhledově to není žádný krasavec. Fiamma toho prostě dělá příliš mnoho na to, aby u takovéto věci řešila design. Jedná se tedy o dva propojené plastové kanystry s toaletní mísou na horní straně. Což o to, ostatní toalety fungují úplně stejně. Fiamma je však jediná, kdo se tuto skutečnost nijak ani nesnaží zamaskovat. S rozměry 36 x 39 x 43 cm je nejmenší toaletou v testu, a tedy i nejskladnější na přepravu.

Použité plasty u Fiamma Bi-Pot 39 jsou měkčí, což se ale nijak zásadně nepodepisuje na stabilitě toalety. Ta má výrobcem udávanou nosnost 110 kg. Celková čistota opracování všech dílů je ve srovnání s dalšími testovanými toaletami nižší, ale na funkci to v našem případě vliv nemělo.

Dvě nádrže – jedna na splachovací vodu a druhá odpadní, jsou spojeny dvěma bočními klipsnami. Rozpojení je velmi jednoduché, ale při manipulaci s tímto výrobkem jsem měl často obavy, aby se WC nerozpojilo neplánovaně, když se bokem o něco zavadí. Při použití se musí vysunout madlo zepředu toalety – to otevře přepážku do odpadní nádrže. Po použití pak mísu spláchnete – nebo spíše opláchnete – pístovým splachovačem, který funguje jako pumpička. Je to o stupínek vyšší řešení než měchové splachovače u nejlevnějších toalet na trhu. Se samotným mechanismem je však nutné pracovat opatrně, protože není nijak přehnaně robustní.

Vyprázdnění plné nádrže je snadné, vypouštěcí otvor je velký, takže příliš nevadí absence odvzdušňovacího ventilu a špinavá voda při vylévání necáká. Velké madlo pomáhá snadné manipulaci. Co chybí více je ukazatel stavu naplnění odpadní nádrže.

Technické údaje:
FIAMMA BI-POT 39, splachovací nádrž: 15 l, odpadní nádrž: 20 l, rozměry (š x v x h): 36 x 39,2 x 43,5 cm, hmotnost: 4,8 kg, nosnost: 110 kg

Cena: 1 999,- Kč (Světkaravanů.cz)

Můj závěr:
Přenosná toaleta Fiamma Bi-Pot 39 je nejlevnější v testu a její zpracování tomu bohužel odpovídá. Svou funkci splní, ale vybral bych si ji jen na občasné použití. Díky kompaktním rozměrům a velkému madlu se s ní dobře manipuluje. Splachovací mechanismus by mohl být robustnější. Zamrzí absence jakéhokoli ukazatele stavu odpadní nádrže.

+ skladnost
+ nízká cena

+ velká odpadní nádrž
– design a zpracování
– chybí ukazatel stavu nádrže


THETFORD PORTA POTTI QUBE 365

Testujeme:
Hned na začátku prozradím, že tento model je NÁKUPNÍ TIP tohoto srovnávacího testu. Je vidět, že pro Thetford jsou toalety denním chlebem, a i jejich levnější modely jsou dotažené do detailu. A model Porta Potti není nejprodávanějším WC na trhu jen tak bezdůvodně.

Testovaný Porta Potti Qube patří mezi levnější WC v nabídce Thetfordu, verze 365 je zároveň z této řady největší. S klasickým čtvercovým tvarem je dobře skladné, s Fiammou sdílí téměř identické rozměry a má o dva centimetry větší výšku. Je také nejlehčí z našeho testu. Pro zamýšlené příležitostné použití je dostatečně stabilní a tak akorát pohodlné. Nosnost je zde 120 kg.

Thetford proti Fiammě používá výrazně pevnější plasty, které mají také elegantnější lesklou úpravu a výrazně lepší zpracování detailů. Toaleta v ruce působí mnohem robustnějším dojmem, má pevné přenášecí madlo a dvě nádrže pevně spojuje skrytý mechanismus. Díky svému tvaru se také dobře čistí. Oplachování nádrže se provádí rovněž pumpičkovým (pístovým) splachovačem. Porta Potti má zepředu praktický barevný ukazatel stavu naplnění. Splachovací nádrž se plní pohodlně shora. Po rozpojení obou nádrží připomíná odpadní část klasickou toaletní kazetu z karavanu. Má otočné výpustní hrdlo i odvzdušňovací ventil, aby voda při vylévání nešplouchala. Celkově je manipulace s odpadní kazetou čistá. Přímo v kazetě je umístěn i držáček pro rozkladovou chemii.

Technické údaje:
THETFORD PORTA POTTI QUBE 365, splachovací nádrž: 15 l, odpadní nádrž: 21 l, rozměry (š x v x h): 38,3 x 41,4 x 42,7 cm, hmotnost: 4 kg, nosnost: 120 kg

Cena: 2 369,- Kč (Světkaravanů.cz)

Můj závěr:
Porta Potti Qube od Thetfordu je jasným vítězem v poměru cena/výkon. O necelé dvě stovky dražší než Fiamma, přitom se funkčně i zpracováním jedná o úplně jiný výrobek. Má kvalitní materiály, dobře se obsluhuje, potěší ukazatel stavu nádrže i slušný design.

+ dobré zpracování a pevné materiály
+ ukazatel stavu nádrže
+ čistá manipulace s odpadní kazetou
+ výborný poměr cena/kvalita
+ aretace horního víka proti otevření při přepravě


THETFORD PORTA POTTI EXCELLENCE 565 E

Thetford Porta Potti Excellence

Testujeme:
Nejdražší a také nejvýše postavený model přenosné chemické toalety v našem srovnání. Proti předchozím dvěma se liší především v „domácím“ designu a také přítomnosti elektrického splachování. Cenově sice stojí více jak dvojnásobek, verze s klasickým pístovým splachováním však je o tisícovku levnější, což už je vzhledem k funkcím a kvalitě velmi zajímavá cena.

Model Porta Potti Excellence nabízí zakulacený tvar samotného těla i sedací části. Připomíná tak domácí toaletu a na komfortu se podílí i fakt, že je z testovaných toalet nejvyšší. Díky pevným materiálům a elektrickému splachovači má však i nejvyšší hmotnost.

Pevná madla se nachází v přední i zadní části, horní víko lze aretovat, aby se při přenášení neotevíralo. Záklopka se otevírá elegantní páčkou na boku toalety, což je složitější mechanismus používaný u velkých karavanových záchodů. Zboku toalety se nachází praktická vestavěná přihrádka na toaletní papír. Mechanismus na rozpojení obou kazet je skrytý a dobře se ovládá. Splachování probíhá pomocí elektrického čerpadla stiskem tlačítka, systém se napájí šesti tužkovými bateriemi (AA). Tento model má kromě ukazatele stavu odpadní nádrže také měrku množství splachovací vody. Splachovací nádrž se plní shora, v balení je dodávan i praktický trychtýřek.

Technické údaje:
THETFORD PORTA POTTI EXCELLENCE 565 E, splachovací nádrž: 15 l, odpadní nádrž: 21 l, rozměry (š x v x h): 38,8 x 44,8 x 45 cm, nosnost: 120 kg, hmotnost: 5 kg

Cena: 4 899,- Kč (Světkaravanů.cz, bez elektrického splachování 3 890,- Kč)

Můj závěr:
Porta Potti Excellence patří kvalitou, komfortem používání i designem mezi špičku na trhu. Má všechny funkce, které u přenosné toalety očekáváte, a především pevnou konstrukci. Díky tomu se hodí nejvíce do míst, kde se používá pravidelně.

+ Krásný design
+ Velmi dobré materiály a zpracování
+ Ukazatel stavu pro obě nádrže
+ Velmi komfortní použití
+ Elektrické splachování

– Vyšší cena
– Nutnost 6 x AA baterií (pro model s el. splachováním)


Závěr testu:
Všechny testované toalety plní svůj účel, avšak v přímém srovnání parametrů a zpracování se nejlevnější Fiamma příliš nevyplatí – za necelé dvě stovky navíc dostanete stejně velký Porta Potti s o řád lepší kvalitou i designem. Nejvyšší model Excellence s elektrický splachováním využijete na místech, kde se používá často. Na cesty bych se nebál investovat do stejné, ale o tisícovku levnější verze s ručním splachováním.
V poměru cena/výkon jednoznačně vítězí Thetford Porta Potti Qube. Model Excellence pak doporučuji všem, kteří hledají to nejlepší na trhu.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články

Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...