TIP: Větrání karavanu v létě – topení Truma má vestavěnou funkci ventilace

-

Venku začínají letní teploty a v autě bývá horko a dusno. Rozhýbat horký vzduch můžete pomocí funkce větrání karavanu, kterou disponuje i běžné topení Truma Combi. Hodí se to za jízdy, při stání i během spánku.

V diskusích u svých minulých článků jsem zjistil, že zdaleka ne každý uživatel obytného vozu ví o tom, že běžně používaná topení s bojlerem Truma Combi (verze 4 i 6) disponují funkcí „VENT“, která umožňuje ventilaci interiéru pomocí rozfuku vzduchu vestavěným ventilátorem.

To se rozhodně hodí v teplém počasí, kdy je nástavba vyhřátá od slunce, ale je složité ji vyvětrat, například za jízdy nebo po dlouhém stání na slunci. Tento postup sice nevynahradí klimatizaci, protože se jedná o vnitřní cirkulaci nasávaného chladnějšího vzduchu u podlahy vozu, přesto výrazně zvyšuje komfort posádky.

Kdy větrání využijete nejčastěji:

  • Dlouhé cestování v horku – je hlavně pro zadní pasažéry náročné i proto, že interiér obytné nástavby je složité vyvětrat. Klimatizace kabiny řidiče zadní sedadla příliš neochladí a okna jsou za jízdy zavřená. Vzduch vzadu je těžký a nehybný.
  • Rozpálené auto při stání na slunci – při parkování ve městech i v kempu se interiér vyhřeje na vysokou teplotu. Pokud nemáte nástavbovou klimatizaci (vyžaduje připojení na 230 V) nebo střešní okno s ventilátorem, dlouho trvá, než se interiér ochladí.
  • Při spaní v létě – ventilátor lze nastavit na nižší stupeň, kdy má pomalejší tichý chod a udržovat i přes noc cirkulaci vzduchu v zavřeném vozidle.

Jak ventilaci aktivovat?

Funkce větrání je dostupná pro topení Truma Combi 4 a 6, a lze ji aktivovat přes standardní ovládací panel Truma CP Plus (na obrázku) i přes moderní dotykový panel Truma X.

1. Aby byla funkce „VENT“ na ovládacím panelu aktivní, je nutné mít vypnutý ohřev vzduchu i vody. Je to logické – topení používá rozfuk automaticky, při zapnutém bojleru také fouká teplý vzduchu a ventilace by neplnila svou funkci.

2. Jakmile máte tyto funkce vypnuté, na ovládacím panelu najedete na ikonku ventilátoru, objeví se nápis VENT a po jeho stisknutí máte na výběr z intenzity větráku v rozmezí 1-10.

3. Intenzitu větrání potvrdíte stiskem tlačítka a ventilátor rozfuku vzduchu se spustí.

4. Ze všech rozvodů topení bude formou foukat chladnější vzduch nasávaný u podlahy a vytvoří v interiéru lehký vánek. Proudění vzduchu můžete regulovat přímo na jednotlivých výstupech, pokud jsou osazeny uzavíratelnými klapkami nebo směrovou mřížkou.

Na co nezapomenout?

Truma přímo v návodu uvádí, že používání ventilátoru zkracuje jeho životnost. No ale od toho jej tam máme, že? 🙂

Problém s teplou vodou – nevýhoda této funkce spočívá v tom, že pokud máte v bojleru nahřátou vodu, bude z rozfuků foukat teplý vzduch. Během ventilace také nemůžete ohřívat vodu v bojleru.

Spotřeba energie – myslete na to, že ventilátor je v sestavě topení největším žroutem elektrické energie. Při dlouhodobém používání se proto ujistěte, že máte dostatečně nabitou baterii nástavby nebo zajištěno její nabíjení (solární panel, připojení k síti atd.).

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...