Caravan Salon 2017 – Budoucnost karavaningu

-

Už před zahájením letošního ročníku největšího karavanistického veletrhu na světě jsme podle informací pořadatelů tušili, že to i tentokrát bude opravdu velké. A prognózy se vyplnily – padly další rekordy. Na svědomí je měli především mladé rodiny a úplní karavanoví nováčci.

Návštěvnost výstavních prostor düsseldorfského výstaviště nabrala takových čísel, že už zdejší plocha začíná být malá. I přes vysoká očekávání vyrazil konečný počet přes 232 000 návštěvníků pořadatelům dech, vždyť jen proti loňsku přibylo přes třicet tisíc lidí. A už loni jsme konstatovali, že je to hranice únosnosti, neboť v mnoha dnech není v pavilonech téměř k hnutí.

Jedno je však jisté – trendy, které se nesměle naznačovaly v posledních několika letech, nyní naplno propukly a ukázaly, kam se bude celý karavanový průmysl ubírat v následujícím období.

Veletrh láká neuvěřitelné množství nováčků – letos jich bylo z celkového počtu návštěvníků více než 35 %! Starter World, neboli svět pro nováčky, je proto logicky čím dál oblíbenější sekcí. Zde se i naprostým laikům dostane množství základních, praktických a užitečných informací. Ujasníte si své představy a požadavky, porovnáte jednotlivé koncepce vozidel, proniknete do tajů technických parametrů, legislativních předpisů, či získáte tipy na první vyjížďky nebo kempování v zimě.


Západní Evropa má mnoho známých a mezi karavanistickou veřejností oblíbených cestovatelů s obytnými vozy. Ve veletržním kině můžete každý den zhlédnout řadu filmů, projekcí a přenášek doslova z celého světa.


Venkovní plocha mezi pavilony rozhodně není nutným zlem. Můžete si zde naživo vyzkoušet řadu exponátů a technických doplňků, elektrických kol či jiných vozítek. Letos jste si mohli na technicky náročné trati vyzkoušet i soutěž o nejlepších řidiče obytného automobilu.


Karavanink je především rodinnou aktivitou, a zde to není pouze frází. Vždyť rodiny jsou nyní jedněmi z nejdůležitějších zákazníků. Dětské koutky, atrakce a soutěže najdete na každém rohu, proto se nemusíte obávat sem vyrazit v kompletní sestavě. Vyhraďte si ale více než jeden den.


Oblíbená retro sekce nesmí chybět. I ti největší technologičtí nadšenci uznale pokyvují hlavou, že i bez těch „internetů“ měly tehdejší karavany něco do sebe. Neopakovatelná vůně starého nábytku a útulně zařízené pokojíčky v mnoha návštěvnících vyvolávají vzpomínky na dobu ne až tak dávnou.


Trend číslo 1 – Nůžky se rozevírají. Zatímco hranice luxusu u nejprestižnějších značek se posouvá do extrémních výšin, poptávka po nich neustále roste. Na opačné straně nabídky se množí výrobci, jejichž obytné automobily koupíte již pod hranicí devíti set tisíc korun. Není divu, že na veletrh chodí přes 60 % návštěvníků s přímým úmyslem nakoupit.


Trend číslo 2 – Objednávejte včas. Čím dál více výrobců hlásí „Máme vyprodáno!“. Aktuální zpráva od českého prodejce Hykro například hlásí, že na rok 2018 jsou vyprodána všechna auta i karavany značek Fendt, Knaus, Weinsberg či karavany T@B. U jiných výrobců zbývají poslední kusy.


Trend číslo 3 – Energetická nezávislost a elektronizace palubního vybavení. Místo laku ohebné solární panely, místo ovládacího panelu nad dveřmi tablet. Dethleffs ukázal studii e.home, vůz na podvozku Iveco Daily, který má pod kapotou elektromotor a veškeré vnitřní vybavení rovněž na elektřinu. Vůz zvenčí pokrývá 31 m2 panelů s celkovým výkonem přes 3 000 W. Důraz na dálkovou obsluhu vozidla pomocí tabletu či mobilu a bezdrátové technologie je vidět u všech výrobců karavanových komponentů.


Trend číslo 4 – Hlavně nenápadně. Rozmach cestování v kompaktních dodávkách a jejich snadná dostupnost mladým lidem vytváří zcela nový styl kempování, kde nerozhoduje komfort, ale volnost. Roste také zájem, a k němu se konečně tvoří i nabídka, o vozy s pohonem 4×4.

Caravan Salon Düsseldorf 2017
Počet návštěvníků: 232 000
Počet vystavovatelů: více než 600
Rozloha výstavy: 13 výstavních hal + venkovní prezentace, celkem přes 214 000 m2 Počet vystavených vozidel a karavanů: 2 100 kusů

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...