CESTOPIS: Termály ve Slovinsku – historický Ptuj nabízí moderní kemp, lázně s největšími tobogány i vyhlášená vína

-

Celoroční provoz, čistý moderní kemp, lázně s velkým venkovním koupalištěm poblíž krásného historického městečka a skvělá dostupnost z ČR. Asi tak by se daly popsat kemp a lázně Terme Ptuj, kde začala naše jarní cesta po slovinských termálech.

Ptuj leží v severovýchodní částí země, kousek od chorvatských hranic a jen asi 25 kilometrů od Mariboru. Z Česka je to sem asi 450 kilometrů a 5 hodin jízdy a dá se sem pohodlně dojet i mimo placenou slovinskou dálnici. I proto patří Ptuj mezi velmi oblíbené lázeňské destinace českých karavanistů.

Historické městečko Ptuj – malebné centrum, starověký Řím a vyhlášená vína

Město patří mezi nejstarší v celém Slovinsku, a ještě než se ponoříte do objevování jeho zajímavé historie, bezpochyby vás uchvátí svým malebným vzhledem, který ještě umocňuje jeho poloha na kopci na břehu řeky Drávy s majestátným hradem na jeho vrcholu. Název Ptuj pochází z latinského Poetovio, na místě dnešního města ležel římský vojenský tábor a přístav, kde již ve 3. století žilo kolem 40 tisíc obyvatel, tedy dvakrát více než dnes.

Mezi hlavní památky patří nejen hrad z 12. století, který tvoří dominantu města, ale také rozsáhlé starořímské vykopávky – hlavní archeologická lokalita je dnes upravená jako volně přístupný park v těsné blízkosti centra a rozhodně stojí za návštěvu. Historické centrum s klikatými uličkami a pestrobarevnými domy má středomořskou atmosféru, nechybí zde příjemné kavárny a obchůdky. Turistická mapa ukazuje ve městě více jak stovku zajímavých míst.

Centrum je navíc dostupné po rovinaté cyklostezce kolem řeky, z kempu jste tu doslova za několik minut. A to jsem ani nezmínil okolí, které je vyhlášeným tradičním vinařským regionem a nabízí bezpočet aktivit.

Objev termálních pramenů píše novou etapu

Ptuj se na mapu cestovního ruchu i přes svou velmi pestrou historii zapsala výrazněji až díky objevu termálních pramenů v roce 1969. Vznikají zde lázně, ubytovací kapacity a město se začíná orientovat na lázeňské hosty.

Lázně Terme Ptuj se nachází na opačném břehu řeky než centrum města, od kterého jsou vzdáleny asi kilometr. Jedná se o celý komplex, kterému vévodí Grand Hotel Primus (slouží i jako recepce kempu mimo sezónu), je zde mnoho apartmánových domů a samozřejmě i Camping Ptuj.

Celý areál leží ve velmi klidném prostředí, obklopuje jej řeka a rozlehlý park s tenisovými kurty, minigolfem a dalšími sportovišti. Je to příjemné místo na pěší procházky, cyklistiku nebo běhání. K pohybu vybízí i přilehlé Ptujsko jezero, na jehož břehu se nachází í stání pro karavany.

Camping Terme Ptuj**** – moderní, klidný a několik kroků od lázní

Naše návštěva v týdnu po Velikonocích se ukázala jako dobrá volba – v kempu jsme byli dohromady asi čtyři karavany, takže jsme jej měli doslova celý pro sebe.

Čtyřhvězdičkový kemp se nachází v klidné lázeňské zóně jen asi sto metrů od vchodu do wellness areálu a koupaliště. V provozu je celoročně a nabízí velmi vysoký standard ubytování. Vedle servisního místa je zde k dispozici velmi moderní, čisté a prostorné sociální zařízení, myslí se zde na děti (snížená umyvadla a dětské toalety) i majitele psů (venkovní psí sprcha), je zde vybavená kuchyňka i prádelna.

Pro obytná auta a karavany je k dispozici asi šedesát parcel, vejde se i několik stanů a pětadvacet moderních mobilních domů. Ubytovat se můžete také ve velkých vinných sudech sloužících jako jednoduché chatičky.

Kemp nabízí řadu zvýhodněných balíčků, od rodinných cen přes možnost polopenze až po jednorázový servis obytného vozu, pokud se rozhodnete nocovat jinde. Akceptují zde také všechny běžné slevové karty. Děti do 6 let mají všechny služby zdarma.

Nám se v kempu líbilo velké množství zeleně a vzrostlých stromů, rovinaté parcely, blízkost města a lázní, jedná se o celkově velmi udržovaný a čistý areál.

Terme Ptuj – menší lázně s velkým letním koupalištěm

Termální park Ptuj patří mezi menší areály, hlavně co se vnitřních bazénů týče. To ale neznamená, že nemá co nabídnout. Je určen spíše pro relaxaci, jeho termální voda o teplotě 39-54 stupňů se používá k léčbě pohybového aparátu.

Ve vnitřní části, která je v provozu celoročně, najdete sedm bazénů a velkých vířivek, nechybí ani plavecký bazén a mělké bazény pro děti. Ty ocení také jeden vnitřní tobogán, který vede do venkovního bazénu. Voda je velmi teplá, takže si venkovní plavání užijete i v zimě. Součástí termálního parku je také saunový svět.

Další wellness služby, masáže či vinné koupele najdete také v sousedícím hotelu Primus.

Obří venkovní areál s největším tobogánem ve Slovinsku

Venkovní koupaliště se otevírá podle počasí v průběhu června a v Ptuji nabízí 8 tobogánů a 7 bazénů na celkové ploše 4 200 m2. Najdete zde vše, co očekáváte od moderního aquaparku – divokou řeku, dětská brouzdalište, mírné i akčnější skluzavky, bazén s umělými vlnami a mnoho dalších vodních atrakcí. Areál je příjemně zastíněny vzrostlými stromy a velkou výhodou je blízkost kempu, takže si můžete během dne naplánovat přestávky na svačinu či odpočinek v karavanu.

Během letošního léta v areálu letního aquaparku Terme Ptuj přibudou dva nové velké tobogány, které budou největšími ve Slovinsku.

Camping Terme Ptuj**** – základní informace

Otevřeno: celoročně
Hlavní sezóna: duben-září, Vánoční svátky
Cena za osobu/noc (včetně vstupu do lázní): 23,50 € (mimo sezónu 19,50 €) – v ceně zarhnuto místo pro obytný vůz/karavan, 2x denně vstup do lázní
Poplatky za děti: do 6 let zdarma, děti do 14 let -30 %
STPL/Camper stop: 26 € (jedna noc pro obytný vůz a celou posádku, bez vstupenky do lázní)

Více informací: https://www.sava-hotels-resorts.com/en/terme-ptuj/camping/

Závěr a naše hodnocení

Město, kemp i lázeňský areál Ptuj byly velmi příjemnou několikadenní zastávkou. Jako hlavní výhody vidím blízkost z ČR, přijatelné ceny služeb, velmi hezké prostředí, čistý a moderní kemp, množství aktivit v okolí a možnost celoročního kempování.

Vnitřní lázně v termálním parku, které využijete hlavně mimo sezónu a v zimě, jsou menší a starší. Projevuje se to například na dnes již zastaralém provedení sprch, které nejsou úplně komfortní ani oddělené podle pohlaví. Z hlediska čistoty ale nelze nic vytknout. Tyto lázně jsou velmi zajímavou alternativou například k Maďarsku, plusem je rozhodně nabídka a pestrost aktivit v blízkém okolí Ptuje, cenová dostupnost a kvalita zdejšího kempu.

+ moderní a čistý kemp
+ cenově dostupné
+ městěčko Ptuj a pestré vyžití v okolí
+ velké letní koupaliště
+ celoroční provoz

– menší a starší vnitřní lázně
– menší vyžití pro děti ve vnitřních bazénech

Text: Jan Bordovský, Foto: autor a Terme Ptuj

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...