CESTOVÁNÍ: Vánoční trhy v Polsku patří mezi nejhezčí v Evropě. A můžete tam i s karavanem

-

Právě dnes začínají vánoční trhy v Katovicích. Vánoční trhy obecně se staly novodobou tradicí v mnoha nejen českých, ale i polských městech. V tomto článku vám přinášíme přehled nejlepších vánočních trhů v polských městech poblíž českých hranic.

Tradice vánočních trhů sahá až do středověku, kdy se už ve 13. století konaly předvánoční jarmarky, na kterých bylo možné nakoupit zásoby jídla na zimu, teplé oblečení, vánoční dárky a sváteční jídlo na Vánoce, netradiční zboží a výrobky, či si poslechnout vystoupení tehdejších umělců. Tradice vzniklá v Německu a Rakousku se rozšířila do celé Evropy – úplně nejstarší trhy se odehrály ve Vídni už v roce 1294! A v posledních desetiletích je čím dál častější i u nás.

Češi i čeští karavanisté čím dál více navštěvují také vánoční trhy v Polsku, kde se konají v řadě větších měst poblíž českých hranic a nabízí unikátní atmosféru a výzdobu na historických náměstích starých měst.

Kdy začínají vánoční trhy v roce 2023?

Sezóna vánočních trhů začíná chvíli před adventem, který letos slavíme od neděle 3. prosince. Většina vánočních trhů v polských městech začne koncem listopadu. Výjimkou jsou Katovice, kde trhy začínají právě dnes 17. listopadu.

Jsou vánoční trhy zdarma?

Vstup na vánoční trh je vždy zdarma. Vyplatí se ale vzít si s sebou peníze v hotovosti na dárky, nejrůznější pochoutky a atrakce pro děti. Některé atrakce bývají zdarma, nebo se vstupné daruje na dobročinné účely. Ne ve všech stáncích je ale možné platit kartou.

Co na vánočním trhu v Polsku můžete čekat?

Vánoční trhy se stávají dočasným centrem sváteční atmosféry a zábavy ve městě. Můžete se zde pokochat krásnými dekoracemi a vánočním osvětlením, nakoupit téměř vše, co k Vánocům potřebujete i nepotřebujete, poslechnout si živé koledy a koncerty, či obdivovat umělecké betlémy. Na vánočním trhu se nudit nebudete, každý jarmark je navíc jiný, protože všude se slaví trochu jiné místní tradice. Pokud vám tedy nevadí zima a tlačenice, můžete se vydat tam, kde vás trhy svým pojetím osloví nejvíce.

Wrocław: Vánoční trh plný pohádek

Letošní vánoční trh ve Wrocławi (Vratislavi) oslaví už 14. ročník. Jarmark je otevřen od 24. listopadu do 7. ledna, každý den od 10 do 21 hodin. Trh se uskuteční tradičně na historických náměstích Rynek Główny a Plac Solnyj, stánky budou také na ulicích Świdnicka a Oławska.

CO TAM NAJDETE?

Vánoční trh ve Wrocławi letos nabídne okolo dvou stovek stánků, od 1. prosince pak bude u vánočního stromu v provozu výtvarná scéna, kde se o prosincových víkendech budou hrát vánoční koncerty.

Děti potěší například kolotoč s Rudolfem a dalšími soby a Pohádkový les plný postaviček z oblíbených příběhů. Chybět nebude tradiční osvětlený vánoční mlýn. V Trpasličím domě se budete moci vyfotit na památku.

Na vánočním trhu ve Vratislavi se nebudou nudit ani dospělí. Mohou obdivovat velkolepé dekorace, na veletržních stáncích nakoupíte téměř vše, od šperků, přes rukodělné výrobky (např. malovaná dřevěná vánoční přání), až po značkové oblečení a četné stánky s jídlem nabízejí delikatesy regionální i mnoha světových kuchyní.

Nápoje si můžete dát ze zálohovaného hrníčku ve tvaru mikulášské boty.

CO KOUPIT?

Perníky ve tvaru vratislavských činžáků, alsaské placky, italské sýry, maďarské salámy, španělské klobásy, dolnoslezský med, podlasské uzeniny, tureckou baklavu, vafle, koláče, pralinky a perníky.

VÍCE INFORMACÍ

Nejnovější informace týkající se vánočních trhů ve Vratislavi najdete na oficiálních stránkách.

Krakov: Jeden z nejhezčích trhů v Evropě

Vánoční trh v Krakově, oficiálně Krakovský vánoční jarmark, bude otevřen od 24. listopadu do 1. ledna a koná se na hlavním náměstí.

CO TAM NAJDETE?

Vánoční trhy v Krakově jsou nejznámějšími v Polsku a patří mezi nejvyhlášenější dokonce v celé Evropě. Při procházce krakovským náměstím je těžké odolat kouzlu vánoční výzdoby, vůni svařeného vína, perníku a regionálních jídel. Jedná se o veletrh s tradicí dlouhou staletí, kde si každý najde to, co ho baví a zajímá.

Vánoční trh v Krakově je známý především svým regionálním zaměřením. Od sýra oštěpek, pečených kaštanů či kvalitního vlněného zboží až po svařené víno a častou sněhovou pokrývku, která v jiných městech většinou chybí. Na trhu jsou oblíbené také ručně malované skleněné baňky a vánoční ozdoby, keramika či umělecké skleněné výrobky.

Vedle regionálních produktů ale do Krakova míří také umělci a řemeslníci z mnoha okolních zemí. Obdivovat tak můžete vystavovatele z Maďarska, Slovenska, Litvy či Ukrajiny.

Mezi zdejší speciality patří tzv. krakovské betlémy, kulturní dědictví zapsané na seznam UNESCO. Betlémáři letos přinesou svá díla na trh ve čtvrtek 7. prosince, od 11. prosince do konce února pak budou vystaveny v paláci Krzysztofory na hlavním náměstí.

VÍCE INFORMACÍ

Aktuální informace a kompletní program najdete na tomto oficiálním webu.

Vánoční trh v Katovicích

Vánoční trh v Katovicích je mimořádně dlouhý – jako první začíná už dnes 17. listopadu a potrvá až do 7. ledna. Cestu do Katovic doporučujeme naplánovat na více dní a spojit ji s návštěvou zajímavé zoologické zahrady, parku s nadzemní lanovkou a příjemného centra s bohatou hornickou historií.

CO TAM NAJDETE?

Jarmark v Katovicích je vyhlášený díky množství atrakcí pro děti a také regionálním specialitám. Děti potěší například dvacítka dřevěných domečků s pohyblivými figurkami pohádkových postaviček a příběhem, ale i pohádkový vláček, krásný viktoriánský kolotoč a venkovní kino promítající filmy s vánoční tematikou. Hlavní atrakcí pak bude 35 metrů vysoké vyhlídkové kolo.

Prohlédnout si budete moci také velkolepý betlém či pyramidu z vánočních ozdob. Zájemci si budou moci zajezdit také na kluzišti, to je zdarma, brusle lze půjčit za poplatek.

V pátek 8. prosince zde od 17 hodin proběhne Mikulášský průvod.

CO KOUPIT?

V Katovicích jsou oblíbené čokolády ve tvaru hornických nástrojů, domácí malinové a bezové šťávy, přírodní med nebo sýry ze Slovenska a Holandska.

Hitem zdejších trhů je však tzv. „slezské tiramisu“, které se skládá z jitrnice, smaženého zelí a bramborové kaše. Za vyzkoušení stojí taky tradiční bramboráčky, grilované klobásy s medvědím česnekem, výborný zvěřinový bigos a také neodmyslitelný žurek – jedna z nejoblíbenějších a nejtradičnějších polských polévek.

VÍCE INFORMACÍ

Nejnovější informace o vánočních trzích v Katovicích najdete na facebookovém profilu Slezských veletrhů.

Poblíž českých hranic se konají vánoční trhy také v těchto polských městech:

Opole | 25. listopadu – 31. prosince 2023 (https://jarmarkopole.pl/)
Cieszyn | 1. – 23. prosince 2023 (https://domnarodowy.pl/pl/wydarzenie/jarmark-sw-mikolaja-2023)
Pszczyna | 15. – 17. prosince 2023
Bielsko-Biała | 15. – 17. prosince 2023 (https://jarmarki-bozonarodzeniowe.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-bielsko-biala/)
Wisła | 15. – 17. prosince 2023 (https://www.wisla.pl/mieszkaniec/calendar/2452)
Zakopane | 9. prosince – 8. ledna 2024 (https://jarmarki-bozonarodzeniowe.pl/jarmark-bozonarodzeniowy-zakopane/)

NA VÁNOČNÍ TRHY S KARAVANEM

Vzhledem k tomu, že atmosféru vánočních trhů si nejvíce užijete po setmění a často i s hřejivým nápojem v ruce, je určitě vhodné si výlet naplánovat alespoň s jedním přespáním. Pokud se v takovém případě obejdete bez zázemí kempu, můžete se v Polsku pohodlně spolehnout na aplikaci Park4Night, která vám nabídne dostatek míst k přenocování na jednu až dvě noci.

V Krakově, Wrocławi i Katovicích najdete řadu vhodných míst v blízkosti centra, pokud ne v pěší vzdálenosti, tak se snadnou dostupností MHD.

Tipy na oficiální polská stání pro karavany najdete také na webu https://www.campersystem.pl/mapa-punktow.

Text: Jan Bordovský (s využitím ttg.cz a stronapodrozy.pl)
Foto: Krakow Travel, UM Wrocław, Jarmark Śląski, Pixabay

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...