Green Energy Scandinavia – Tenké solární panely z Dánska a instalační sady pro obytná vozidla i kamiony

-

Na český trh vstupuje dánská firma Green Energy Scandinavia, která nabízí inovativní solární panely a kompletní energetické sestavy určené a testované přímo pro dopravní sektor.

Výrobce s pětadvacetiletou historií má v nabídce inovativní tenké flexibilní solární panely s vysokou účinností, kompletní instalační sady, vlastní řadu měničů napětí, lithiové akumulátory, výkonné powerbanky i kompletní energetická řešení pro obytná vozidla, lodě, autobusy, kamiony i pojízdné dílny.

Flexibilní solární panely tenké jen 3 milimetry, s vyšším výkonem a bez přehřívání

Flexibilní solární panely jsou podle výrobce těmi nejúčinnějšími na trhu. Díky tloušťce jen tři milimetry a absenci pevného podkladu (vespod je jen vrstva lepidla pro instalaci na vozidlo) jsou mimořádně ohebné.

Panely disponují tzv. CIGS technologií, jsou bez použítí křemíku, a díky tomu by měly mít až o 40 % lepší výkonnostní parametry – zachycují více vlnových délek světla, fungují výrazně lépe i při zastínění a netrpí přehříváním, proto nemusí mít pevný izolační podklad. Výrobce Green Energy toto řešení nabízí pod názvem MIPV (Mobile Integrated PhotoVoltaic).

Panely jsou pochozí, přímo navržené pro použítí v dopravě, mají hmotnost jen 2,2 kg/m2 a disponují všemi potřebnými certifikáty. Díky jiné struktuře zapojení fungují i po proražení či jiném poškození. Výrobce u nich slibuje životnost v praxi až 25 let.

Díky své ohebnosti jsou panely vhodné i na zakřivené plochy, alkovny, střechy karavanů, či zvedací střechy. Další informace o použití na obytných vozidlech najdete na stránce https://solarcamper.pro/

Finanční úspora a snížení CO2 u kamionové dopravy

Velký význam má solární řešení pro kaminovou dopravu. Kvůli stále přísnějším emisním normám či omezení dobíjení baterií vozu při stání na volnoběh umožňuje solární sada nejen komfortnější zázemí pro řidiče, ale také významnou úsporu pro provozovatele kamionu. Solární panely totiž nepřetržitě dobíjí baterii vozidla, takže nedochází k jejímu rychlému opotřebení či podbití, produžuje se také životnost alternátoru. Řidič zároveň při přestávkách může bez omezení nabíjet svou přenosnou elektroniku, používat chladničku a další vybavení kabiny.

Podle informací dopravců, kteří tyto solární sady již využívají, dosahují úspory jen za spotřebovanou naftu při dobíjení na volnoběh vyšších tisíců korun ročně. S tím souvisí také nižší produkce CO2, jejíž snížení musí dopravci čím dál více dosahovat a být schopni prokázat.

Na prezentaci výrobce byla solární sada namontována „na počkání“ na nový tahač. Celý úkon trval zhruba dvě hodiny a spočíval v očištění střechy, instalaci dvou panelů, protažení kabeláže a instalaci jističe a MPPT regulátoru nabíjení. Protože má sada potřebné certifikáty a nezasahuje do elektroniky vozidla, neporušuje instalace tovární záruku.

Všechny parametry provozu vozidla může samozřejmě dispečer kontrolovat na dálku, stejně jako reportovat reálné úspory paliva a nákladů. Tomu pomáhá například nově vyvinutý MPPT regulátor nabíjení s dataloggerem a vyhodnocováním dat pomocí umělé inteligence.

Měniče napětí s výkonem až 4 000 W

Green Energy má v nabídce také měniče napětí (střídače) pro výrobu palubních 220 V. Výkony měničů jsou od 1 000 do 4 000 W a všechny nabízí čistou sinusovou křivku, což v praxi znamená možnost napájení i citlivé elektroniky.

Měniče využijete při používání klasických nabíječek elektroniky, mikrovlnnou troubu, kávovar, elektrické nářadí a další spotřebiče. Uplatnění najdou nejen v obytných vozech, ale také například v pojízdných dílnách.

Pro obytná vozidla je v nabídce nově také automatický měnič s výkonem 2 000 W, který zvládá přepínání z baterie do elektrické sítě automaticky, není tak nutné mít ve vozidle oddělené elektrické zásuvky.

Všechny měniče mají v dodávce také dálkové ovládání se čtyřmetrovým kabelem, delší je možné dokoupit.

Powerbanky s výkonem až 5 000 W a automatickým dobíjením z panelů

Pro pojízdné dílny, montážní vozy a jiné profesionální nasazení nabízí Green Energy také kompletní řadu energetických stanic a powerbank v přenosném provedení nebo pevnou instalací včetně vodotěsné jednotky pro montáž na podvozek.

Kufříková powerbanka s vestavěným MPPT regulátorem a výstupem 2x 220 V a 1 000 W, včetně USB, USB-C a 12V výstupů, se dá nabíjet z elektrické sítě nebo přímo ze solárních panelů na vozidle (stačí panely o výkonu 95 Wp). Patnáctikilový kufřík má vestavěnou lithiovou baterii s kapacitou 1,5 kWh a čistým sinusem na výstupu. To je zajímavé řešení pro použítí třeba v montážních vozech nebo jako záložní zdroj – po uložení zpět do vozu se o vše potřebné postarají solární panely.

Vestavěná power station pak už má špičkový výkon 5 000 W, dodává se se sadou panelů i „boosterem“ pro rychlejší nabíjení za jízdy a umožňuje sledovat stav zařízení v mobilní aplikaci přes bluetooth.

Kompletní sady pro různé typy instalace

Green Energy sází na dodávku kompletních instalačních setů, které sestavuje pro typizované nasazení. V praxi se jedná například o set panelů 2 x 55 Wp pro kabinu nákladního vozu až po sestavu s výkonem 960 Wp pro zájezdový autobus s vysokými energetickými nároky cestujících při vypnutém motoru (USB nabíječky, TV, chladnička…).

Sady obsahují vždy: solární panely se samolepící vrstvou, 30-50 A MPPT regulátor, střešní průchodky, 20 m fotovoltaického kabelu s konektory, předmontované bateriové kabely a vodotěsný jištič 30/50 A.

Další doplňky je možné přikoupit – ať již se jedná o zmiňované měniče, nebo i booster pro urychlení nabíjení u vozidel s Euro6 a LiFePO4 baterii, kterou má výrobce v nabídce také.

Zajímavé řešení a široké využití

Produktové sety od Green Energy nabízí díky inovativní technologii solární panelů velmi zajímavé výkony a díky řešení „vše v jednom“ také snadnou instalaci a výběr podle požadovaného výkonu.

V oblasti obytných vozidel jde o zajímavé doplnění již zavedené technologie, kdy se především díky parametrům solárních panelů nabízí nové možnosti instalace. A platí to i pro lodě.

V čem vidím velký potenciál systému od Green Energy, je profesionální nasazení u pracovních dodávek a pojízdných dílen, mezinárodní kamionové dopravy, autobusů i vozidel IZS. Zejména u nákladních vozů, kde se stupňuje tlak na snížení emisí, úsporu paliva i CO2, je velkou výhodou Green Energy nabídka kompletního systému, včetně certifikace, sběru dat a dálkovém přístupu ke statistikám a monitoringu zařízení.

Green Energy hledá v Česku partnery

Firma Green Energy Scandinavia působí nově i na českém trhu a hledá zde obchodní partnery a firmy zajišťující instalace a servis.

Více informací o výrobci a kompletní nabídce energetických řešení najdete na webu https://mipv.pro/cs/, který je v češtině.

Text a foto: Jan Bordovský, PR

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...