HISTORIE: Truma slaví 75 let. Založil ji učitel, aby nemusel učit potmě

-

Historie některých firem v oboru karavaningu je mimořádně zajímavá. Věděli jste například, že firmu Truma, lídra na trhu se spotřebiči pro obytná vozidla, založil učitel, který kvůli výpadkům elektřiny v poválečném Německu hledal náhradní zdroj světla, aby děti nemusel učit potmě?

Philipp Kreis se z války jako zajatec vrátil až v roce 1949. V Mnichově si založil jazykovou školu, ale kvůli neustálým výpadkům elektřiny ve válkou zničené zemi musel své žáky často učit potmě. A tak hledal, jak elektřinu nahradit jiným zdrojem, který by poskytoval světlo.

Pro svou třídu zdokonalil tehdy málo rozšířené plynové lampy, načež zjistil, že je o ně obrovský zájem. Začal je dále vylepšovat a nakonec i prodávat v obrovských množstvích po celé zemi.

Jako velký obdivovatel čerstvě zvoleného amerického prezidenta Harryho S. Trumana, který se díky podpoře Marshallova plánu zásadně zasloužil o průmyslovou obnovu poválečného Německa, se rozhodl firmu pojmenovat po něm. Napsal Trumanovi dopis, ten odpověděl souhlasně – a v říjnu 1949 tak vzniká firma TRUMA, která se specializuje na praktické každodenní plynové spotřebiče.

První plynové lampy zdokonaloval Kreis se svými kolegy učiteli, netrvalo dlouho a Truma dostala patent na plynové světlo fungující na všechny typy zkapalněných plynů. Do vývoje se začaly přidávat další spotřebiče do domácnosti a s rozvojem masového karavaningu v 60. letech také spotřebiče pro obytná vozidla.

Dnes je Truma lídrem v produkci plynových topení, vodních bojlerů, klimatizací a mnoha dalších spotřebičů a technologií s celosvětovou působností.

V roce 1954 Truma vyrábí teplovodní radiátory pro nákladní vozy.

Rok 2024 je proto pro společnost Truma Gerätetechnik GmbH & Co. výjimečný. Připadá na něj totiž 75. výročí založení společnosti, kdy firma v rámci oslav zároveň uvede na trh nové inovace v oblasti karavaningu a outdooru. Firma z Putzbrunnu u Mnichova má před sebou zajímavý rok.

Od plynové lampy k topení do karavanů

Od uvedení plynových lamp vývoj produktů ve firmě Truma pokračoval a v roce 1961 byl představen Truma-matic jako první pynové topení vyrobené přímo pro karavany. Nově objevený pocit svobody a větší karavany si vyžádaly větší topný výkon, což vedlo společnost Truma v roce 1967 k uvedení modelu Trumatic S 3000 s výkonem 3000 HU (= 3,5 kW).

Duomatic způsobil revoluci

V roce 1969 přichází na trh ventil Truma Duomatic – věc, která způsobila malou revoluci ve způsobu užívání karavanů. Ventil Duomatic totiž uměl samočinně přepnout na druhou záložní plynovou lahev, jakmile se ta první vyčerpala. Ventil se s úpravami prodává dodnes a patří k téměř samozřejmé výbavě moderních obytných vozidel a karavanů.

Ventil Duomatic patří k ikonickým produktům značky Truma.

Klimatická komora Truma patří ke špičce

V roce 1983 se společnost kompletně stěhuje do moderní budovy v Putzbrunnu. Vznikla zde také velká klimatická komora vhodná pro obytné automobily. Spotřebiče a obytná vozidla zde Truma dodnes testuje v nejnáročnějších praktických podmínkách a je také často využívána výrobci vozidel a odbornými novináři k různým nezávislým testům.

V roce 1988 se zakladatel Philipp Kreis stahuje z každodenního řízení firmy, které předává své dceři Renate Schimmer-Wottrich. Od roku 2015 pak vedení firmy přebírá třetí generace v podobě jejího syna Alexandra Wottricha. Truma tak stále pokračuje jako rodinná firma.

Vedení společnosti Truma má dnes na starost třetí generace rodiny zakladatele Philippa Kreise.

Od topení Truma Combi k budoucnosti karavaningu

V roce 2007 uvedla společnost Truma na trh nové topení pro obytné vozy s názvem Truma Combi. To nahradilo model Trumatic C, topení, kterého bylo vyrobeno více než 500 000 kusů. Truma Combi je dnes jako kombinace topení a ohřívače vody naprostým standardem ve výrobě většiny obytných vozidel a karavanů. V roce 2011 Truma rozšiřuje svou nabídku o střešní klimatizace Aventa.

V roce 2021 vstoupila společnost Truma do světa digitalizace v oblasti karavaningu, když se do vozidel začal montovat její centrální systém iNet X nabízející jednotnou kontrolu nad zařízeními Truma ve vozidle.

Podrobnější historii firmy Truma najdete například na této adrese.

Text: Jan Bordovský, Foto: Truma

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...