Karavaning utržený z řetězu: Knaus-Tabbert chce brzy zdvojnásobit výrobu

-

Neuvěřitelný hlad po obytných vozidlech stále trvá a velcí výrobci s ním počítají i v budoucích letech. Chystají se velké investice do výrobních závodů, které mají především navýšit výrobní kapacity. Skupina Knaus-Tabbert plánuje v roce 2025 prodávat obytná vozidla v objemu dvou miliard eur.

Skoro šest miliard korun plánuje Knaus-Tabbert investovat v nejbližší době do rozšíření výrobních kapacit svých továren. Vedle výrazného nárůstu počtu prodaných vozidel chce firma také upevnit a posílit svou pozici na tradičních trzích a zaměřit se na dlouhodobý růst.

Management skupiny Knaus-Tabbert AG.

Firma nyní staví svou strategii na třech pilířích – jsou jimi digitalizace, snižování váhy a elektromobilita obytných vozidel. To ale není nic překvapivého, podobným směrem se ubírají (musí) i ostatní velcí výrobci.

Největší rozvoj čeká továrnu Knausu v maďarském Nagyoroszi. Ta se rozroste z dosavadních 10 000 obytných vozidel ročně na dvojnásobek, a to v příštích pár letech. Kapacita tak bude podobná hlavní továrně a sídlu Knausu v něměckém Jandelsbrunnu.

Od roku 2022 se zdvojnásobí také výrobní kapacita v ústředí značky Morelo, které rovněž patří do skupiny Knaus-Tabbert a v segmentu luxusních obytných automobilů se dostalo mezi lídry. Navýšení výroby bude korespondovat s představením nové modelové řady v příštím roce.

Nové obytné vestavby Knaus Boxdrive pro sezónu 2022.

Takto výrazné zvýšení produkce s sebou nese také potřebu spolehlivého dodavatelského řetězce pro hlavní konstrukční prvky. U Knausu se tak budeme moci setkat například s nárůstem počtu značek podvozků, na kterých se budou vozy stavět, protože doposud převažující Fiat nebude stačit dodávat takové množství vozidel.

Knaus-Tabbert má v plánu zvyšovat prodeje každý rok o 20 % až do cílového roku 2025, kdy firma plánuje dosahovat obratu přes padesát miliard korun (2 mld. eur).

Knaus se chce také vrátit do role inovátora – již v minulosti představil několik velmi zajímavých premiér a konceptů. Letos na veletrhu Caravan Salon Düsseldorf jako první prezentoval plně elektrický obytný automobil.

Vývoj na trhu s obytnými vozidly je v poslední době více než rychlý, a dá se očekávat, že o podobném navýšení výroby uvažují také další velcí výrobci, ačkoli žádná přesná čísla zatím nebyla zveřejněna.

Text: Jan Bordovský, Foto: Knaus-Tabbert AG

Další nové články