Miroslav Zikmund má vlastní stanici na Českém Rozhlasu – nabízí desítky hodin jeho materiálů

-

Miroslav Zikmund má na Českém rozhlasu dočasně vlastní tematický stream – ten vznikl v souvislosti s jeho úmrtím a nabízí desítky hodin historických zvukových záznamů nejen z archivu Českého rozhlasu.

Slyšet v něm můžete také záznamy z fondu magnetofonových pásků, které si pro vlastní potřebu nechali oba legendární cestovatelé přetáčet pro své kotoučové magnetofony. Stream bude k dispozici online až do 6. prosince.

ODKAZ NA STREAM: Pocta Miroslavu Zikmundovi

Posluchači díky tomu uslyší výběr reportážních čtvrthodinek ze šedesátých let nebo některé doposud nepublikované pracovní nahrávky z druhé cesty Hanzelky a Zikmunda v letech 1959 až 1964.

„Především bychom rádi poděkovali Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které se stará o archiv Miroslava Zikmunda a umožnilo využití těchto pásků,“ říká ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček. „Nad těmi nově digitalizovanými pásky si člověk znovu uvědomí, jaký kus práce Hanzelka se Zikmundem udělali a chceme jim proto tímto výběrem 28 hodin dokumentů vzdát poctu, už proto, že rozhlas byl svého času hlavním popularizátorem jejich reportáží,“ dodává Ondřej Nováček.

Stream uvádí tři dochované ukázky pořadů vzniklých během první expedice (1947-1950) a přidává reprezentativní průřez reportážemi z expedice druhé (1959-1964), kdy se s H+Z můžeme například zúčastnit likvidace požáru plynového vrtu v Albánii, poznávat s nimi tehdejšíma očima Sýrii, Irák, Turecko, ale také Cejlon, k němuž měli specifický vztah.

PSALI JSME: Cestovatel Miroslav Zikmund otevře svou vilu návštěvníkům

„Tohle vysílání je také příležitost připomenout důležitou osobnost, bez které by dost možná nebyla sláva H+Z taková jaká byla – totiž režiséra a interpreta reportáží Karla Pecha. Právě on jednak využíval terénní nahrávky v kombinaci s texty H+Z, ale vytvářel specifický tvar jakési dramatizované reportáže, která byla mimořádně atraktivní a tahle poutavost mnoha pořadům vydržela dodnes,“ poukazuje na kvality tehdejších relací Hanzelky a Zikmunda dramaturg Českého rozhlasu Rádio Retro Tomáš Černý.

Programová skladba částečně respektuje časovou osu, ale zastavuje se s využitím mladších nahrávek u některých konkrétních témat a vzpomínek. Karel Oujezdský třeba natáčel s oběma cestovateli o fotografování. Dagmar Misařová měla možnost vydat se na místo, kde H+Z trénovali na Afriku. Marek Janáč zachytil Miroslava Zikmunda v jeho domě ve Zlíně. Káva u Kische z roku 1990 připomene, co si mysleli Hanzelka se Zikmundem po sametové revoluci a záznam aktivu KSČ v Gottwaldově z roku 1968 zase přiblíží názory obou protagonistů v době tzv. Pražského jara 1968.

Některé nahrávky komentují, případně o svých setkáních s Miroslavem Zikmundem pak exkluzivně vyprávějí, cestovatelé Petr Horký a Miroslav Náplava, rozhlasoví moderátoři Lucie Výborná nebo Vladimír Kroc. Nejmladším snímkem hlasu Miroslava Zikmunda jsou jeho úvahy o výrazných epochách naší moderní historie z roku 2014.

Speciální stream Pocta Miroslavu Zikmundovi si můžete pustit na webu Českého rozhlasu a v aplikaci mujRozhlas do pondělí 6. prosince.

Zdroj: Tisková zpráva Českého rozhlasu, Foto: Český rozhlas a archiv redakce

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...