Překvapivě levné. V aukci se prodalo nejstarší obytné auto světa

-

Nejstarší známý obytný automobil na světě byl před několika dny prodán v britské aukční síni Bonhams. Přes svou unikátnost a plně provozuschopný stav byla konečná cena až překvapivě nízká.

Obytný automobil z roku 1914 je postaven na podvozku legendárního vozu Ford T, který byl prodloužen a zesílen firmou Baico. Dřevěnou obytnou nástavbu pak dodala firma Dunton, která již v té době měla vynikající renomé díky svým kvalitním obytným přívěsům. Celou stavbu si objednala rodina Bentall, zakladatelé známého britského obchodního řetězce Bentalls.

Původní z 95 procent a ubytuje šest lidí

Vozidlo bylo ve dvacátých letech prodáno a záhy zřejmě vyřazeno z provozu, než se v 70. letech znovu našlo a podstoupilo kompletní renovaci. Při opravách se zjistilo, že až 95 % dřevěné nástavby je opravitelných a použitelných znovu. Rekonstrukce vozu trvala čtyři roky, od té doby se stařičký Ford objevil na mnoha různých historických závodech, propagačních jízdách či výstavách. Už v osmdesátých letech si motorističtí novináři pochvalovali špičkové zpracování, použité materiály i prostornost interiéru. Ten je díky kompletně dřevěné konstrukci překvapivě dobře tepelně izolovaný. Útulnost zvyšuje i podlaha z leštěné borovice.


Posádka má k dispozici uzamykatelné boxy pod podlahou i na zádi vozu. Zadní část interiéru obsahuje palandová lůžka pro čtyři osoby, nad kabinou řidiče jsou další dvě místa ke spaní, vůz tak ubytuje až šest lidí. K dispozici jim jsou nádherné historické skříně a prosklený kredenc, k jídlu a posezení slouží kožená sedačka u velkého rozkládacího stolu. O teplo a vaření se postarají kamna na dřevo se dvěma plotnami. Soukromí pak zajišťují tmavě zelené sametové závěsy. Vstupní dveře mají dokonce schránku na dopisy.

Na cesty v koženém gauči

Kabina řidiče je kapitolou sama pro sebe, místo sedadla vás čeká obří kožený gauč, kolmá čelní stěna, ovládání osekané jen na to nejnutnější k jízdě – a obrovská porce prostoru. Řidič k vozu dostane i náhradní svíčky, přídavné lucerny, kanystr na benzín či rezervní kolo.

V ceně vozu jsou také dobové obrázky, nádobí a starožitné dekorace. Vám stačí jen obléci vhodný oděv a naplno se oddávat duchu Belle Époque, tedy „bezstarostných časů“, na jejichž samotném konci tento vůz vznikl.

V polovině září se toto nejstarší obytné auto na světě prodalo v aukci za 63 250 liber, tedy v přepočtu asu 1 725 000 Kč. To je na tak unikátní kousek poměrně nízká částka, která dnes odpovídá ceně průměrného nového obytného auta.

Text: Jan Bordovský, Foto: Bonhams

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás