REPORTÁŽ: Festival Overland 2018 – cestovatelé jako rodina

-

Velmi příjemné povinnosti měli během prodlouženého víkendu na konci května mnozí čeští a slovenští cestovatelé a autonomádi. Již třetí rok po sobě se totiž v přírodním kempu u Rajeckých Teplic konal cestovatelský festival Overland, který pořádají manželé Zuzka a Martin Remišovi.

Pohodová atmosféra u cestovatelských přednášek.

Festival Overland si rychle vybudoval mezi cestovateli skvělou pověst a letošní rekordní počet návštěvníků, který se každým rokem zvyšuje, to jen potvrdil. Kemp Slnečné skaly v podhůří Malé Fatry se tak jednou ročně stává dějištěm velmi ojedinělé akce, ke které se v našich podmínkách jen těžko hledá něco podobného.

Letošní ročník hostil již několik stovek návštěvníků, kteří sem přijeli v rozličných cestovatelských povozech. Vidět jste mohli cestovatelsky upravené mladší či starší osobní automobily, expediční motocykly, obytné automobily, tovární i podomácku vyrobené vestavby, terénní vozidla, čtyřkolky, velmi zachovalé veterány i vraky. Většina z nich měla za sebou velmi bohatý cestovatelský život, stejně jako jejich posádky.

Mirka z JedemKolem vypráví o své cestě kolem světa.

Ty nejzajímavější cesty dostaly jako každý rok prostor na hlavním pódiu, kde dva dny po sobě probíhaly cestopisné prezentace – mohli jste vidět, jak se v Rusku kupuje nové expediční auto, jak se dá na Babetě dojet za polární kruh, jak probíhala cesta Lada svetom po Asii či jak se dá s třicetiletou dodávkou projet Sýrie a Turecko. Mladá motorkářka Mirka povykládala, jak na motorce objela téměř celý svět, Filip s Petrem jej objeli také, ale v žigulíku. Přednášky měly vtip, spád, krásné fotografie a především obrovský úspěch u publika, které se ležérně usadilo na travnaté louce uprostřed kempu. Rodinná atmosféra jak má být.

Nová generace cestovatelů se pomalu hlásí o slovo.

A protože z mladých cestovatelů se stávají také mladí rodiče, zaměřili letos pořadatelé pozornost také na děti a připravili pro ně zajímavé soutěže s cestovatelskou tematikou. Cestopisné přednášky pak byly prokládány užitečnými workshopy, které vás učily například správně natáčet videa, poskytovat první pomoc, přežít v divočině pomocí osvědčených skautských tipů. Velmi úspěšnou byla také škola vyprošťování zapadlého automobilu i s názornou ukázkou. Na začátku jen málokdo věřil, že až po nápravy zapadlý žigulík půjde opravdu vyprostit pomocí dvou větví a lana.

Program zpestřila i pravidelná fotosoutěž, bohatá tombola, cestovatelský kvíz a také skvělý moderátorský výkon Majo Grofčíka z Lada svetom. Velmi zajímavou novinkou byla nová půjčovna map a cestovní literatury, do níž mohl každý cestovatel zapůjčit nevyužívané kousky ze své sbírky.

Najít všechny závady a opravit nepojízdného žigulíka. Soutěže jsou dost kreativní.

Kemp samotný nabízí velmi příjemné zázemí i pro rodiny s dětmi. Udržované travnaté prostranství je obklopeno skálami, na nichž se volně pasou ovce a kozy, při špatném počasí lze volit ubytování v zařízených chatkách, okolí nabízí dostatek příležitostí k výletům a během festivalu je zajištěno i dobré občerstvení.

Jen za pomoci dvou větví a lana se povedlo vyprostit beznadějné zapadlou Ladu.

Děkujeme pořadatelům za skvělé organizační zvládnutí rychle se rozrůstající akce, ze které si vždy odvezeme hromadu nových známostí, inspirace i informací na cesty. Pokud máte zájem, můžete sledovat facebookový profil festivalu Overland, kde jsou celoročně přidávány informace o zajímavých expedicích i upoutávky na další ročník festivalu:
www.facebook.com/festivaloverland

Text: Jan Bordovský, Foto: Klára Kutáčová a Vladimír Uttendorfský

Další nové články