REPORTÁŽ: Festival Overland 2018 – cestovatelé jako rodina

-

Velmi příjemné povinnosti měli během prodlouženého víkendu na konci května mnozí čeští a slovenští cestovatelé a autonomádi. Již třetí rok po sobě se totiž v přírodním kempu u Rajeckých Teplic konal cestovatelský festival Overland, který pořádají manželé Zuzka a Martin Remišovi.

Pohodová atmosféra u cestovatelských přednášek.

Festival Overland si rychle vybudoval mezi cestovateli skvělou pověst a letošní rekordní počet návštěvníků, který se každým rokem zvyšuje, to jen potvrdil. Kemp Slnečné skaly v podhůří Malé Fatry se tak jednou ročně stává dějištěm velmi ojedinělé akce, ke které se v našich podmínkách jen těžko hledá něco podobného.

Letošní ročník hostil již několik stovek návštěvníků, kteří sem přijeli v rozličných cestovatelských povozech. Vidět jste mohli cestovatelsky upravené mladší či starší osobní automobily, expediční motocykly, obytné automobily, tovární i podomácku vyrobené vestavby, terénní vozidla, čtyřkolky, velmi zachovalé veterány i vraky. Většina z nich měla za sebou velmi bohatý cestovatelský život, stejně jako jejich posádky.

Mirka z JedemKolem vypráví o své cestě kolem světa.

Ty nejzajímavější cesty dostaly jako každý rok prostor na hlavním pódiu, kde dva dny po sobě probíhaly cestopisné prezentace – mohli jste vidět, jak se v Rusku kupuje nové expediční auto, jak se dá na Babetě dojet za polární kruh, jak probíhala cesta Lada svetom po Asii či jak se dá s třicetiletou dodávkou projet Sýrie a Turecko. Mladá motorkářka Mirka povykládala, jak na motorce objela téměř celý svět, Filip s Petrem jej objeli také, ale v žigulíku. Přednášky měly vtip, spád, krásné fotografie a především obrovský úspěch u publika, které se ležérně usadilo na travnaté louce uprostřed kempu. Rodinná atmosféra jak má být.

Nová generace cestovatelů se pomalu hlásí o slovo.

A protože z mladých cestovatelů se stávají také mladí rodiče, zaměřili letos pořadatelé pozornost také na děti a připravili pro ně zajímavé soutěže s cestovatelskou tematikou. Cestopisné přednášky pak byly prokládány užitečnými workshopy, které vás učily například správně natáčet videa, poskytovat první pomoc, přežít v divočině pomocí osvědčených skautských tipů. Velmi úspěšnou byla také škola vyprošťování zapadlého automobilu i s názornou ukázkou. Na začátku jen málokdo věřil, že až po nápravy zapadlý žigulík půjde opravdu vyprostit pomocí dvou větví a lana.

Program zpestřila i pravidelná fotosoutěž, bohatá tombola, cestovatelský kvíz a také skvělý moderátorský výkon Majo Grofčíka z Lada svetom. Velmi zajímavou novinkou byla nová půjčovna map a cestovní literatury, do níž mohl každý cestovatel zapůjčit nevyužívané kousky ze své sbírky.

Najít všechny závady a opravit nepojízdného žigulíka. Soutěže jsou dost kreativní.

Kemp samotný nabízí velmi příjemné zázemí i pro rodiny s dětmi. Udržované travnaté prostranství je obklopeno skálami, na nichž se volně pasou ovce a kozy, při špatném počasí lze volit ubytování v zařízených chatkách, okolí nabízí dostatek příležitostí k výletům a během festivalu je zajištěno i dobré občerstvení.

Jen za pomoci dvou větví a lana se povedlo vyprostit beznadějné zapadlou Ladu.

Děkujeme pořadatelům za skvělé organizační zvládnutí rychle se rozrůstající akce, ze které si vždy odvezeme hromadu nových známostí, inspirace i informací na cesty. Pokud máte zájem, můžete sledovat facebookový profil festivalu Overland, kde jsou celoročně přidávány informace o zajímavých expedicích i upoutávky na další ročník festivalu:
www.facebook.com/festivaloverland

Text: Jan Bordovský, Foto: Klára Kutáčová a Vladimír Uttendorfský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...