REPORTÁŽ: Overland 2019 -skokový nárůst počtu posádek

-

Poslední květnový víkend zaplnili kemp Slnečné skaly nedaleko slovenských Rájeckých Teplic již tradičně příznivci cestování po vlastní ose. Festival Overland se konal letos již počtvrté.

Nárůst počtu návštěvníků byl obrovský a přerostl kapacitu kempu. Atmosféra byla skvělá, ale o „rodině“ se již mluvit nedá.

Věhlas Overlandu se mezi českými a slovenskými moto cestovateli šíří jako lavina, takže letos se o něm již dalo mluvit jako o festivalu v pravém slova smyslu. Zatímco ještě loni se jej podle organizátorů účastnilo okolo čtyř stovek lidí, letos se podobné číslo vztahovalo na počet vozidel, což je obrovský skok v návštěvnosti. Takový nárůst se samozřejmě projeví v ubytovací kapacitě i celkové atmosféře festivalu. V druhém případě ale naštěstí ně negativně.

Drákula je nové expediční auto festivalu Overland. Stačí zajímavý plán cesty a může být na rok vaše.

Návštěvníci však na sraz, který poprvé začínal organizovaným programem (v podobě open-air premiéry filmu Lada Svetom) již ve čtvrtek večer, museli přijet včas, pokud chtěli zakempovat alespoň poblíž hlavního dění. V pátek již byl kemp beznadějně plný, čemuž pomohly i předchozí deště, které část kempovací plochy proměnily v bažinu. Z toho ale zase měly radost děti, které si tak mohly zažít opravdové expediční podmínky.

Děti byly také velmi významnou součástí festivalu – koneckonců mnoho z dospělých účastníků prvních ročníků již letos přijelo v rodinném složení a celý Overland se tak přirozeně vyvíjí spolu s jeho návštěvníky. Organizátoři Zuzka a Martin Remišovi (Bronco namiesto hotela) dětem připravili bohatou náplň, od dětského koutku se zábavným programem, divadlem a soutěžemi, přes dovednostní jízdy na koloběžce až po bohatou dětskou tombolu. To vše podporovala také velmi příjemná nálada a zejména slušní, přátelští a ohleduplní návštěvníci, takže o děti bylo dobře postaráno i mimo dosah jejich rodičů.

Cestovatelské rodiny se rozrůstají, proto na Overlandu nechybí bohatý program pro děti.

Program pro dospělé byl nabitý zajímavými jmény a cestami, poutavými prezentacemi, krásnými fotografiemi i užitečnými workshopy – to je již tradičně jedna z nejsilnějších stránek festivalu. Mohli jste si tak poslechnout, jak se jede Škodou 100 do Mongolska (Škoda 100 na cestách), jak se připravuje projekt Tatra kolem světa 2, jak se dá vyrazit do Himaláje s Ladou koupenou přes internet v Indii (Lada svetom), jak se dá objet svět dokola s moderní Škodou Octavia (BigTrip), jak se dá projet Asie na starém Pionýru (Ruda Tisovský), zda se dá v jižní Americe živit jako motorkář průvodce (Vojta Lavický) či jaká byla rok a půl dlouhá cesta Afrikou v růžovém busíku (Busny) – a to je jen výběr z prezentací.

Nejoriginálnější novinkou festivalu byla Škoda Felicia „Drákula“ – vozidlo, které Overlandu věnoval jeden z fanoušků. Vůz prošel expediční úpravou a zdarma jej do užívání dočasně získá posádka, která představí nejzajímavější plán cesty, kterou s ním daný rok absolvuje. Posádek se přihlásilo několik a jednou z hlavních podmínek, jak porotu naklonit na svou stranu, bylo upéct dobrou buchtu.

Jak se na cestě točí a stříhá seriál, přišel povykládat David z projektu Busny. S dodávkou VW cestoval 1,5 roku po Africe a jejich pořad najdete na Streamu.

Ačkoli se po čtyřech letech již festival neubrání srovnání s prvním komorním ročníkem a neopakovatelnou atmosférou, je pravdou, že co do programu a organizace se jeho laťka rok od roku zvedá, a co je důležitější – stále se daří udržet i původní přátelskou atmosféru navozenou lidmi se společným zájmem a podobným pohledem na svět.

Příští ročník se bude konat od 28. do 31. května 2020 (Ročník 2020 byl zrušen kvůli pandemii covid-19).
Více informací na www.overland.sk.

Další nové články