ROZHOVOR: Vojta Lavický – objel svět na motorce, teď chystá cestovatelský festival

-

Vojta Lavický je motorkář a cestovatel, který na svém BMW GS mimo jiné za necelé dva roky objel zeměkouli. Před pár týdny mu z cesty vyšla parádní knížka. A taky je pořadatelem letos už třetího ročníku cestovatelského festivalu Cestovar.

Vojto, tento víkend proběhne na Cestovaru křest tvé knihy Na motorce kolem světa, která je mimochodem skvělá. Jaký je to pocit, dokončit takové dílo z tvé doposud největší cesty?

Díky Honzo, jsem rád, že se ti líbí! Co ti budu povídat, byla to nesmírná radost vidět celé to krásné dílo na papíře a zároveň velká úleva, že se to povedlo. Nejsem spisovatel, a tak mi psaní dalo docela dost zabrat. O více mám radost z kladných reakcí lidí. Taky jsem chtěl aby to nebylo jen povídání o cestě samotné, ale bylo tam také hodně zajímavých a historických faktů, které zapadají do celé skládačky, kterou si čtenář při čtení skládá, a tím utváří představu o dané zemi. Musím taky hodně vyzdvihnout práci lidí z nakladatelství Jota, bez kterých by se to opravdu nepovedlo.

Při psaní si člověk vždy znovu vybaví to neskutečné množství zážitků a tváří světa, které jste poznali. Jaká je konfrontace se současným „normálním“ životem a chozením do práce?

Mně osobně to trvalo docela dlouho, vrátit se zpět do „systému“. Ono nedělat skoro dva roky nic „normálního“ člověka poznamená. Zpětně to byla ta nejlepší věc, kterou jsme pro sebe mohli udělat. Teď se těším na další životní výzvy a zůstanu už možná trochu při zemi 😊

Plánoval jsi napsat knížku už cestou, nebo to vyplynulo až po návratu, když jsi viděl zájem fanoušků?

Byla to vlastně náhoda a po cestě jsem to v plánu rozhodně neměl. Dost se na tom rozhodnutí podepsala kniha Martina a Zuzky Remišových, kterou mi po návratu dali. V tu chvíli se to tak hezky sešlo, že jsem se začetl do téhle krásné knihy a zároveň mě oslovilo nakladatelství a já nadšeně přijal výzvu napsat knihu taky. Následující dva roky jsem se za to proklínal 😊

Přihodilo se na cestě něco, co jsi do knížky dát zapomněl, ale teď bys to chtěl lidem říct? 😊

Těch zážitků, setkání a mikropříběhů je tolik, že by ta kniha mohla být dvojnásobná. Vše podstatné by tam ale mělo být, a pokud není, nebyl to zážitek dostatečně silný!

Kde jsi byl naposledy na svém GS?

Poslední delší cesta proběhla loni těsně před covidem, tehdy jsem průvodcoval skupinku motorkářů po jihoamerické Patagonii. Úplně naposledy teď o víkendu v Jeseníkách.

Teď řešíš spíše rodinné záležitosti, ale máš v koutku duše plán na nějakou další cestu?

Mám jich tolik! Ale je pravda, že teď se těším na další životní etapu, která bude taky velké dobrodružství. Nikdy však neříkej nikdy, snad se mi ještě něco v životě poštěstí.

O víkendu se uskuteční už třetí ročník festivalu Cestovar 2021, který pořádáš. V čem bude proti minulým ročníkům jiný?

Tento ročník bude oproti minulým rozhodně největší, co se týče návštěvnosti i programu. Také poprvé nebude jen pro motorkáře, ale bude pro všechny motorizované cestovatele. Co se ovšem nemění je to, že se opět sejde kupa skvělých lidí a všichni si to náležitě užijeme!

Budou si tam moci zájemci koupit tvoji novou knížku?

Ano! Dokonce tam proběhne i křest, který se doteď nemohl uskutečnit. Křtít bude Pavel Suchý, který jako první Čech objel na motorce svět. No a každému ji samozřejmě podepíšu 😉

Na festivalu jsou v programu hodně zajímavá jména a cestovatelské „celebrity“. Na které přednášky se těšíš osobně nejvíc?

Zapeklitá otázka, protože všechny budou skvělé! Hodně se těším na fotky Šárky Kašparové a na Tomíkovo povídání o cestě s tuktukem.

Cestovatel Tomáš Vejmola bude jedním z hostů letošního Cestovaru. TIP: Sledujte Tomík na cestách.

Můžeme se těšit na to, že z Cestovaru se stane každoroční tradice a taková česká obdoba Overlandu?

Rád bych, aby se ze srazu stala tradice a postupně rostl, ale nerad bych se srovnával s tak skvělým festivalem, jako je Overland. Ten je pro mě takovým srazovým etalonem a budu rád, jestli mu budeme moci někdy konkurovat. Ale k tomu je ještě dlouhá cesta.

Čím bys chtěl na festival pozvat ještě nerozhodnuté návštěvníky?

Hlavně na pohodový program a setkání se stejnou krevní skupinou lidí. Prostě na letní pohodičku u vody, přátelský pokec u ohně a třeba se najde i zpěvák s kytarou a budeme rozhánět žáby až do rána! Neděláme rozdíly jestli člověk přijede na babettě nebo autem za dva miliony, všichni jsou vítáni!

Další informace o tomto tématu:

Cestovatelský festival CESTOVAR 2021 – informace o události ZDE
Nomadist Adventures – komunita motocestovatelů
Jedem kolem – o cestě Vojty a Mirky na motorkách kolem světa

Autor: Jan Bordovský, Foto: Vojta Lavický

Další nové články

Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...