S obytným autem na lyže: Tipy na skiareály připravené na karavanisty

-

Zájem o zimni cesty do hor s obytným autem neustále roste. Moderní obytňáky i karavany umí být na zimu skvěle připravené, a tak není důvod se vzdávat svých oblíbených zimních koníčků – naopak se dají skvěle skloubit. Na tento trend navíc reagují i samotní provozovatelé skiareálů.

Pod některými sjezdovkami se tak rozrůstají možnosti pro ubytování hostů s obytnými vozy, provozovatelé skiareálů rozšiřují svou nabídku o vyhrazená stání, na kterých často nabízí vybavení pro základní servis obytného vozu, elektrickou přípojku, výlevku či pitnou vodu, ale někdy také Wi-Fi, saunu či další komfort.

Nárůst obliby zimního karavaningu vyplývá i z dat společnosti Campiri, která obytné vozy prostřednictvím své platformy nejen přes zimu půjčuje. „Hlavní výhodou je to, že s karavanem nejste vázáni na konkrétní místo. Můžete se i na poslední chvíli vydat tam, kde zrovna panují nejlepší sněhové podmínky. Nemluvě o tom, že ráno stačí udělat pár kroků k lanovce, a rázem se ocitnete se na sjezdovce, kde budete mezi prvními návštěvníky,“ říká Lukáš Janoušek, spoluzakladatel a CEO společnosti Campiri.

Pokud patříte mezi vyznavače lyžování a chcete si zároveň vyzkoušet zimní karavaning, třeba vám pomůže seznam míst, kde na váš karavan budou pod sjezdovkou připraveni.

Česká republika

Skiareál Herlíkovice – Bubákov – Další oblíbenou lyžařskou destinací je tento skiareál nedaleko Vrchlabí. Pro parkování je možné využít parkoviště č. 5, kde zatím ale nemají k dispozici elektrickou přípojku. Některé řidiče by mohlo napadnout zaparkovat na centrálním parkovišti přímo u stanice lanovky, tam však není možné stát přes noc, a to kvůli pohybu techniky na úpravu sjezdovek.

Skiareál Špindlerův Mlýn – Jedno z nejoblíbenějších tuzemských lyžařských středisek populární už také mezi karavanisty. Nabízí totiž řadu parkovišť, která jsou většinou provozovaná městem. Hned u horní části přehrady Labská je parkoviště B1 Bedřichov. Další možností je třeba také parkoviště Hromovka P2, ale nově pouze pro osobní automobily nebo menší dodávky. Naprostou klasikou při lyžování v Krkonoších jsou také sjezdovky na Medvědíně. Pokud se pro ně rozhodnete i vy, můžete zaparkovat na parkovišti Horní Mísečky, které je hned u dolní stanice lanovky. Od věci není zjistit si předem volnou kapacitu, poslouží k tomu číslo +420 604 929 600.

Pokud chcete veškerý komfort kempu, doporučujeme zůstat v Base Camp Medvědín, kde jsou na karavanisty už dobře připraveni. Mají zde elektrické přípojky, místa pro likvidaci chemického odpadu, přístup k pitné vodě, a dokonce i saunu. Připojení k elektrické síti stojí 225 Kč za noc. Sauna vás pak vyjde na 800 Kč. Možné je i zapůjčení grilu a přenosného ohniště v řádech stokorun.

Skiareál Javorná je ideální lyžařský areál pro pohodovou lyžovačku i s dětmi. A připravené tu mají i parkoviště pro karavany a obytňáky. Pro bezproblémové přenocování doporučujeme dopředu zavolat na telefon +420 603 725 169 nebo kontaktovat areál skrze e-mail randakk@centrum.cz. Pokud se tam rozhodnete strávit zimní dovolenou, čekají na vás čtyři modré a červené sjezdovky o celkové délce 1 670 metrů.

Resort Bílá –Skvělou volbou pro dovolenou s karavanem v Beskydech je Resort Bílá. Za poplatek je možné s obytňákem i karavanem zaparkovat přímo na centrálním parkovišti u lanové dráhy. Kromě toho si tu můžete také doplnit užitkovou vodu a veřejné toalety využít k vylití odpadní kazety. K dispozici je zde také připojení k elektřině. Doporučujeme před příjezdem ověřit volné stání na telefonním čísle +420 602 632 145 nebo e-mailové adrese areal@skibila.cz.

Ski areál Pustevny –U tohoto střediska jde i přes noc parkovat na parkovišti P1 přímo před hotelem Ráztoka. K dispozici tu ale nemají přípojku na elektřinu ani toalety. Je tedy potřeba počítat s tím, že tu musíte být naprosto soběstační. Tento lehký diskomfort ale vyvažuje to, že parkoviště je k dispozici zcela zdarma.

Tip na výlet po okolí: Pokud budete v okolí Pusteven, rozhodně byste si od 13. ledna do 4. února neměli nechat ujít výstavu ledových soch, letos zaměřenou na téma „Noemova archa“. Výstava ledových a sněhových soch má na Pustevnách dlouholetou tradici. Každoročně v lednu zde zkušení sochaři vytvářejí neuvěřitelná díla, která lákají v tuto dobu do Beskyd na Pustevny návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí.

Více informací najdete zde: https://www.pustevny.cz/ledove-sochy/

Rakousko

Tyrolsko – Rakouské Alpy jsou mezi českými lyžaři velice oblíbené a karavanisté tam ve velkém vyrážejí za jistotou sněhu a kvalitními sjezdovkami. Výhodou také je, že často jde v rámci jednoho skipasu lyžovat v propojených střediscích. Pokud se i vy rozhodnete pro zimní dovolenou v Alpách, doporučujeme vybrat skiareál s parkováním přímo u lanovky. Někde můžete ke skipasu navíc dostat fantastický benefit v podobě vstupu do bazénu nebo do sauny. Třeba součástí tyrolského kempu Hell je i termální koupaliště, díky kterému se po celodenním lyžováním skvěle odreagujete. Mnoho rakouských středisek navíc nabízí zábavu a vyžití i nelyžařům.

Flachau – Perfektně vybavené lyžařské středisko Flachau nedaleko Salzburgu má 120 kilometrů nejrůznějších typů sjezdovek. Tu svou si zde najdou začátečníci stejně tak jako zkušení lyžaři. Nahoru se pak mohou nechat vyvést více než čtyřmi desítkami lanovek. Díky těmto perfektním podmínkám je středisko každoročně dějištěm závodů světového poháru v alpském lyžování. S karavanem nebo obytňákem je možné parkovat například na stellplatzu v nedaleké vesnici Palfen nebo v několika okolních kempech, které nabízí skibusy až k lanovce.
(Podle informací našich čtenářů je od letošní zimy zakázáno nocování na dolní stanici lanovky v celém Flachau)

Polsko + Tip na závěr!

Polská střediska zůstávají pro české lyžaře neprobádaným místem. Poláci ale skiareály pečlivě modernizují a lákají zahraniční turisty na kvalitní a levné lyžování s perfektním zázemím. Největším lyžařským střediskem v Polsku je Bialka Tatrzańska – Kotelnica. V tomto areálu najdete sedm sedačkových lanovek. A nejen to, přímo u sjezdovky se nachází termální aquapark s nádherným výhledem na Vysoké Tatry. Středisko je ideální volbou jak pro začátečníky, tak i pokročilé lyžaře. Najdete tu totiž 14 kilometrů tras různých obtížností. Nechybí ani běžecké tratě. Na úpatí Kotelnice pak leží největší parkoviště. Dobrou zprávou je, že tam můžete s obytkou zaparkovat a je možné se připojit také k elektřině.

Polsko má navíc k dispozici zhruba 50 moderních sjezdovek. Většina se soustředí ve Vysokých Tatrách, Lubovnianské vrchovině, Beskydech, Kralickém Sněžníku, Orlických horách a Krkonoších.

Text: tisková zpráva Campiri (redakčně upraveno), foto: archiv redakce

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...