SROVNÁVACÍ TEST: Kempingová křesla do karavanu

-

Kempingový nábytek je obvykle jednou z prvních položek, které si budete ke svému novému obytnému vozu pořizovat. Vytvořit si v kempu domácí atmosféru pod markýzou se totiž bez kvalitního sezení neobejde.

V tomto nezávislém srovnávacím testu se proto zaměříme na kempingová křesla a židle – do porovnání jsme si vzali šest nejprodávanějších modelů na českém trhu.


TIP: V předchozím díle jsme testovali mobilní chemické toalety. Srovnávací recenzi si můžete přečíst zde.


Co by mělo splňovat kvalitní kempingové křeslo?

Zda v obchodě narazíte na označení kempingové křeslo, nebo židle, není v praxi příliš podstatné, protože se obvykle jedná o totéž. Snadné to kempingová křesla v životě rozhodně nemají – jako karavanisté od nich očekáváme, že budou lehká, s minimálními rozměry a snadným skládáním. Zároveň musí být pohodlná, odolná, mít kvalitní a omyvatelné polstrování, dobrou oporu zad a nastavitelný sklon opěrky. Je až s podivem, jak dobře se s těmito protichůdnými požadavky dokáží někteří výrobci popasovat.

Pojďme se podívat zblízka.

Ve srovnávacím testu máme kempingová křesla značek Outwell, Dukdalf, Westfield a Crespo. Jedná se ve všech případech o kvalitní a oblíbené, navíc velikostně i cenově velice blízké modely, takže pro běžného zákazníka musí být velmi těžké se mezi nimi rozhodnout. My se vám s tím pokusíme pomoci. Všechna kempingová křesla nám do testu zapůjčil obchod Světkaravanů.cz.


Kempingové křeslo OUTWELL Gresham

Testujeme: Začneme rovnou nejdražším a také nejtěžším křeslem v našem testu. Outwell Gresham není nic pro rychlé dodávkáře. Tohle je křeslo na absolutní pohodu vleže i vsedě, které ale potřebuje své místo. Nejlépe se tak hodí do karavanu nebo obytného auta s velkou garáží, ale klidně i na zahradu. Outwell Gresham má zabudovanou podnožku a jedním pohybem se umí změnit v lehátko. V ceně je dokonce odnímatelný tácek na plechovku piva a svačinu.

Křeslo má plynulé a v celém testu nejlepší nastavení sklonu opěradla, kvalitní polstrování, slušnou oporu zad a objemnou hlavovou opěrku z měkké pěny. Velmi příjemné jsou masivní loketní opěrky a velké rozměry sedací části i opěradla.

Konstrukce: Díky ocelové konstrukci je křeslo velmi pevné. Klouby a spoje jsou provedeny poctivě, křeslo nikde nevrže ani se nekroutí. Také jeho složení je otázkou několika vteřin. Nevýhodou je zde vyšší váha, která je s osmi kilogramy skoro dvojnásobná proti ostatním modelům, a také větší tloušťka ve složeném stavu. Rozhodně bych ale neřekl, že je křeslo příliš velké na cesty.


Závěr: Outwell Gresham je křeslo, ve kterém vydržíte prosedět klidně celou dovolenou. Velkou parádu udělá i doma na zahradě. Je prostorné, dobře se s ním manipuluje, nabízí velmi pohodlné sezení a pevnou konstrukci.

Je nejdražším a nejtěžším křeslem v testu, na oplátku ale nabízí největší komfort a díky integrované podnožce tak trochu vystupuje z řady. Pokud neřešíte parametry a chcete si hlavně lebedit, Outwell Gresham nemá konkurenci.


Technické údaje:

Outwell Gresham, materiál rámu: hliník, nosnost: 150 kg, hmotnost: 8 kg, rozměry ve složeném stavu (š x v x h): 69 x 21 x 98 cm, výška sedáku: 54 cm

Cena: 3 369,- Kč (Světkaravanů.cz)

+ vynikající komfort sezení
+ pevná konstrukce
+ plynulé nastavení sklonu
+ vestavěná podnožka
+ držák na pití

– vysoká hmotnost
– rozměrnější na přepravu


Kempingové křeslo DUKDALF Aspen

Testujeme: Tahle jednoduchá šedivá židle je nesmrtelnou legendou v kempech po celé Evropě. Pro karavanisty celoživotně bojující s nízkou doložností je Dukdalf Aspen s hmotností jen 2,8 kilogramů lákavou volbou. Proti Outwellu Gresham váží skoro třetinu, i tak ale nabízí dobrý komfort, navíc za velmi zajímavou cenu.

Jednoduché provedení si nehraje na žádný velký luxus, svůj účel ale plní velmi dobře a má jeden velký triumf – tvar rámu vytváří nahoře velké „madlo“, které využijete při jakémkoli pohybu s křeslem. Neskutečně to usnadňuje manipulaci a jakmile si na něj zvyknete, u každé jiné židle vám bude chybět. Loketní opěrky jsou tak akorát masivní a nastavuje se přes ně sklon opěradla – křeslo sice nabízí osm poloh, ale poslední dvě jsou prakticky nevyužitelné, protože ležet se na Aspenu opravdu nedá.

Konstrukce: Velmi lehká hliníková konstrukce je při používání pevná, ale s ohledem na odlehčené provedení nabízí nosnost jen sto kilogramů. Potah je prodyšný a snadno omyvatelný, nemá žádné polstrování ani hlavový polštářek, ale je příjemně pružný, takže i delší sezení je velmi pohodlné. Zde se prostě hraje na úsporu váhy na všech frontách.

Židle se velmi snadno skládá, ve složeném stavu je velmi plochá a díky malé hmotnosti je radost ji přenášet. Díky tvaru nohou se neboří do měkkého podkladu, ale je háklivější na nerovnosti.


Závěr: Dukdalf Aspen je velmi oblíbená, lehká a funkční kempingová židle, která i přes jednodušší zpracování skvěle slouží svému účelu. Je výborným kompromisem z hlediska komfortu a hmotnosti.


Technické údaje:

Dukdalf Aspen, materiál rámu: hliník, nosnost: 100 kg, hmotnost: 2,8 kg, rozměry ve složeném stavu (š x v x h): 61 x 106 x 10 cm, výška sedáku: 43 cm

Cena: 2 059,- Kč (Světkaravanů.cz)

+ velmi lehká
+ více barevných variant
+ pohodlná židle na každodenní použití
+ dobře se přenáší
+ zajímavá cena
– chybí hlavová opěrka
– nižší výška sedáku
– z loketní opěrky sklouzávají ruce


Kempingové křeslo WESTFIELD Be-Smart Majestic

* NÁKUPNÍ TIP *

Testujeme: Be-Smart Majestic zaujme na první pohled velmi elegantním a hodnotným vzhledem. Křeslo má pevnou konstrukci s dobrou bederní oporou a výraznou hlavovou opěrkou. Potah je měkce čalouněný a je vyroben z omyvatelného rychleschnoucího materiálu, který je na omak hrubší, ale i při dlouhém sezení velmi komfortní a prodyšný.

Příjemné jsou masivní loketní opěrky, ze kterých nesklouzávají ruce, i vysoko umístěný sedák pro pohodlné vstávání. Nosnost tohoto křesla je výborných 140 kilogramů. Ke křeslu lze připojit také podnožku (prodává se samostatně), s níž si vytvoříte komfortní relaxační sestavu.

Konstrukce: Hliníková konstrukce je velmi pevná, výhodou jsou šroubované spoje, které na rozdíl od levnějších nýtů je možné časem dotahovat. Křeslo se dobře skládá, sklon opěradla se nastavuje klasicky na loketních opěrkách, využitelných je všech sedm poloh. Ve složeném stavu zabere stejně místa jako nejlehčí Dukdalf.


Závěr: Křeslo, které je díky kombinaci svých parametrů, zpracování, hmotnosti a ceny nákupním tipem tohoto testu. S velmi malými rozměry ve složeném stavu nabízí velice komfortní sezení a dobré materiály. Výhodou je také rychlé jednoduché složení, celkově robustní dojem z křesla při jeho používání či pětiletá záruka.


Technické údaje:

Westfield Be-Smart Majestic, materiál rámu: hliník, nosnost: 140 kg, hmotnost: 5,4 kg, rozměry ve složeném stavu (š x v x h): 113 x 65 x 11 cm, výška sedáku: 47 cm

Cena: od 1 999,- Kč (Světkaravanů.cz)

+ hodnotný a moderní vzhled
+ pevný rám
+ kvalitní potah s dobrým čalouněním
+ malé rozměry ve složeném stavu
+ dobrá manipulace
+ pohodlné loketní opěrky
+ možnost připojení podnožky
+ záruka 5 let

– vyšší hmotnost


Kempingové křeslo CRESPO Deluxe

Testujeme: Křeslo od španělského výrobce Crespo zaujme moderním vzhledem i jedním z nejpevnějších rámů v testu. Vzhledem ke kratším loketním opěrkám i kratšímu opěradlu bych jej ale doporučil spíše menším postavám.

Komfort sezení je u Crespo Deluxe poměrně vysoký, podílí se na tom potah z odolné tkaniny s dobrým pěnovým čalouněním a masivní hlavovou opěrkou. Uvítal bych ale větší podporu v bederní oblasti. Velmi praktický detail je měkké zakončení sedáku v oblasti pod stehny, kde se čalounění u tohoto modelu nezařezává do nohou. Potah je vyroben ze snadno omyvatelného materiálu. Všech sedm poloh sklonu opěradla je dobře využitelných, ačkoli by aretace polohy mohla být malinko přesnější.

Konstrukce: Hliníkový rám je mimořádně pevný, čemuž odpovídá i nosnost 140 kilogramů. Všechny hlavní spoje jsou šroubované a dají se dotahovat. Křeslo se velmi snadno skládá a ve složeném stavu zabírá jen málo místa. Co do hmotnosti patří Crespo Deluxe k těm nejlehčím v celém testu.


Závěr: Po všech stránkách příjemné křeslo, které vyloženě neexceluje v žádné oblasti, ale nabízí vyvážené parametry a kvalitní zpracování. Komfort sezení je příjemný, ale křeslo je vhodnější spíše pro menší postavy. Potěší velmi pevný rám, dobrá skladnost a mimořádná šestiletá záruka.


Technické údaje:

Crespo Deluxe AL/237, materiál rámu: hliník, nosnost: 140 kg, hmotnost: 4,2 kg, rozměry ve složeném stavu (š x v x h): 67 x 113 x 8 cm, výška sedáku: 49 cm

Cena: 3 590,- Kč (Světkaravanů.cz)

+ velmi pevný rám
+ kvalitní potah a čalounění
+ pohodlná hlavová opěrka
+ snadné skládání
+ záruka 6 let
+ nízká hmotnost

– vyšší cena
– kratší opěradlo
– kratší loketní opěrky


Kempingové křeslo OUTWELL Mellville

Testujeme: V době tohoto testu je křeslo zlevněno o 40 %, což z něj dělá nejlevnější křeslo v našem srovnání. Outwell Melville je moderním jednoduchým křeslem s tradičním designem, které se zaměřuje na nízkou hmotnost a skladné rozměry. Nejde však cestou snížení pevnosti a nabízí nosnost slušných 125 kilogramů.

Absenci čalounění tento model řeší tvarovaným rámem opěradla a potahem z pružné tkaniny, která zajišťuje pohodlné sezení, prodyšnost, ale také snadné čistění. Bederní opěra je spíše naznačená, hlavový polštář chybí úplně. I přes svou jednoduchost je ale křeslo poměrně komfortní.

Konstrukce: Rám křesla Outwell Melville je velmi pevný, hliníkové profily jsou sešroubované a mají dostatek výztuh. Složení křesla je otázkou jednoho pohybu a výsledné rozměry patří k nejmenším v testu, přestože opěradlo je dost vysoké i pro vyšší postavy. Opěradlo má sedm poloh nastavení sklonu.


Závěr: Jednoduché lehké křeslo nabízí snadnou přepravu a dobrou využitelnost při cestování. Plusem jsou pohodlné také masivní loketní opěrky, pevný rám a snadné čištění. Za aktuální cenu je to do karavanu velmi atraktivní nabídka.


Technické údaje:

Outwell Melville, materiál rámu: hliník, nosnost: 125 kg, hmotnost: 4,6 kg, rozměry ve složeném stavu (š x v x h): 63 x 103 x 15 cm, výška sedáku: 45 cm

Cena: 2 540,- Kč (Světkaravanů.cz)

+ atraktivní cena
+ velmi skladný model
+ pevný rám
+ nízká hmotnost
+ pohodlné loketní opěrky
+ snadné čištění

– absence čalounění


Kempingové křeslo WESTFIELD Performance Advencer XL DL

Testujeme: Křeslo, kterým si v každém kempu sjednáte respekt. Mimořádně pevná konstrukce, obrovská nosnost, prostorný sedák, vysoké opěradlo a kvalitní čalounění, to vše přitom za dostupnou cenu a s rozměry stále vhodnými k cestování. Westfield Performance Advancer v našem testu parametry i vzhledově vystupuje z řady.

Má moderní design doplněný čalouněním z voděodolného materiálu, které je na dotek hrubé, ale poměrně prodyšné. Dobře tvarovaný sedák nabízí vysoký komfort i díky své mimořádné šířce. Pohodlí zvyšuje i příjemná hlavová opěrka. Zapracoval bych na zlepšení bederní části, vynikající jsou naopak loketní opěrky. Opěradlo lze nastavit v pěti krocích, rozsah je dobře využitelný a aretace sklonu přesná.

Konstrukce: Velice pevný hliníkový rám má vpředu dvojitou výztuhu, pevné klouby a kvalitní šroubované spoje – díky tomu výrobce garantuje mimořádnou nosnost 200 kg a nabízí na ni i pětiletou záruku. Složení křesla je velmi snadné a rozměry na přepravu jsou – s ohledem na velikost křesla – velice příznivé. S ohledem na ostatní parametry neurazí ani hmotnost 6,4 kg.


Závěr: Jediné křeslo v testu, které unese až 200 kilogramů. Jedná se o zajímavý a prostorný model, které zaujme svým pohodlným sezením a dobrou výbavou. Westfield Performance Advancer XL má velice pevný rám, snadno se skládá a kupodivu nezabere ani mnoho místa.


Technické údaje:

Westfield Performance Advancer XL DL, materiál rámu: hliník, nosnost: 200 kg, hmotnost: 6,4 kg, rozměry ve složeném stavu (š x v x h): 70 x 16 x 105cm, výška sedáku: 50 cm

Cena: 2 490,- Kč (Světkaravanů.cz)

+ nosnost 200 kg
+ velmi prostorné
+ vysoký sedák
+ mimořádně pevný rám
+ pohodlné loketní opěrky
+ vynikající skladnost
+ kvalitní čalounění

– bederní část by mohla být propracovanější


Závěr testu kempingových křesel

Šest testovaných kempingových křesel, která patří k nejprodávanějším na našem trhu, ukázalo velkou vyrovnanost celého segmentu. Nenašel jsem zde žádný vyložený propadák, ani jasného vítěze. Všechny modely mají pevnou konstrukci, kvalitní potahy, slušný komfort sezení i jednoduché skládací mechanismy.

U všech křesel ale platí jednoduché pravidlo – bohatší čalounění a větší sedací části znamenají větší hmotnost a rozměry na přepravu. Skvělým kompromisem jsou v tomto Westfield Performance Advencer, Westfield Be-Smart Majestic a Crespo Deluxe, které jsou velmi skladné i při vysokém komfortu.

Nejpohodlnější sezení nabízí bezesporu Outwell Gresham s vestavěnou podnožkou, ale je také nejdražší a nejtěžší v celém testu. Jednoduchý model Dukdalf Aspen zase přináší s ohledem na nejnižší hmotnost v celém testu velmi dobré užitné vlastnosti.

Pokud ale budeme hledat co nejlepší vyváženost mezi hmotností, skladností, kvalitou a komfortem, bude pro mě vítězem tohoto testu model Westfield Be-Smart Majestic. To je křeslo, které bych si vybral jako univerzálně vyhovující po všech stránkách. Navíc má i hezký design a dlouhou záruku.

Text a foto: Honza Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...