TIP NA VÍKEND: Výstavu karavanů Touristik & Caravaning Lipsko spojíte s výletem i nákupy v Německu

-

Jestli jste to s karavaningem letos ještě nezabalili, a zároveň nemáte plán na tento víkend, můžete vyrazit třeba na příjemný veletrh karavanů a cestování do německého Lipska, který spojíte s nákupy v Německu a nenáročným výletem.

Výstava Touristik & Caravaning Lipsko je největším veletrhem karavaningu a cestovního ruchu ve středním Německu a koná se zde již od roku 1990. Já na něj jezdím rád hlavně kvůli krásnému a klidnému prostředí lipského výstaviště, které je sice menší (nikoli v českém měřítku!), ale podle mě jedním z nejkrásnějších v Evropě.

Letošní Touristik & Caravaning slibuje tři plné výstavní haly obytných vozidel a inspirace na dovolenou, další expozice a program najdete také v oblíbené centrální prosklené hale. Celkem se letošního ročníku zúčastní přes 300 vystavovatelů.

Dvě plné haly budou patřit jen obytným vozidlům, s tím, že velká pozornost je letos věnována tématu „vanlife“, čímž výstaviště reaguje na rostoucí oblibu obytných dodávek – toto téma vedle řady exponátů doplní také přednášky, rozhovory a poradenství od odborníků i zkušených cestovatelů.

Součástí veletrhu je také sekce s karavanovým vybavením, najdete zde přestavbové moduly, solární techniku, topení, markýzy, nosiče kol, střešní stany a řadu dalších doplňků.

Výběr prázdninové destinace nejen pro karavaning

Veletrh v Lipsku ale nežije jen karavaningem – nabízí inspiraci i pro cestování autem, lodí, na kole či letecky. Celá jedna hala je také věnována výhradně cyklistice.

Vedle možnosti živého porovnání obytných vozidel je proto velkou výhodou veletrhů také načerpání inspirace pro cestování v příští sezóně. Partnerskou zemí Touristik & Caravaning je letos Mongolsko, představí se také třeba Egypt, Maroko, Malta, Kypr, Česká republika, Slovinsko, Bulharsko, Polsko a Lotyšsko, regiony Garda, Trentino a své zastoupení mají i Dolomity a La Palma.

Informace pro návštěvníky

Veletrh se koná od 16. do 20. listopadu, denně od 10 do 18 hodin. Vstupenky seženete ideálně online, denní stojí 15 EUR, odpolední (od 14 hodin) jen 9 EUR. Děti do 16 let mají vstup zdarma.

Více informací pak najdete na oficiálním webu www.messe-stuttgart.de/tc/.

Lipsko nabízí zajímavé atrakce

Samotné Lipsko jako největší saské město není úplně typickým turistickým cílem. Nenajdete v něm tu klasickou atmosféru úzkých uliček a hrazděných domků, přesto nabízí zajímavé centrum s mnoha historickými budovami a stojí za návštěvu. Zdejší radnice například patří mezi jednu z nejstarších v celém Německu.

Oblíbeným cílem na okraji města je památník Bitvy národů, kde se v roce 1813 dočkal konečné porážky Napoleon Bonaparte. Je to největší památník svého druhu v Evropě. A za návštěvu rozhodně stojí také Zoologická zahrada Lipsko, která patří mezi nejkrásnější zahrady v Evropě a s počtem druhů chovaných zvířat také mezi největší. Populární je zde především obří skleník s tropickým deštným pralesem a vyjížďkou na lodi. Informace najdete ZDE.

Nákupy v historických pasážích

Co se nákupů týče, má Lipsko v samotném centru města jednu z největších nákupních pasáží na světě – jedná se vlastně o několik pasáží propojených do jedné velké sítě. Najdete v ní přes 400 obchodů, aniž byste museli vyjít ven na ulici, přitom některé pasáže pochází až z 19. století.

Zároveň se jedná o nakupování v krásné historické architektuře s pasáží Mädler-Passage jako tou vůbec nejznámější pro svou prosklenou střechu. Dozvíte se o ní například ZDE.

A jako cestovatele vás určitě zaujme jedna zajímavost na konec – Lipsko bylo kdysi významným tiskařským centrem, kde jedno z vydavatelství s názvem Baedeker vymyslelo a definovalo podobu turistických průvodců, jak je známe dnes. A právě po něm nám zůstalo slovo BEDEKR.

Text: Jan Bordovský, Foto: archiv a Messe Leipzig

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...