V Beskydech vznikl nový glamping V lomu. Na mapě ho nenajdete

-

V bukovém lese na stráni nad Kunčicemi pod Ondřejníkem přivítal nový glamping V lomu první návštěvníky. Nabízí ubytování v off-road přívěsech, wellness zónu a plně vybavené zázemí. A hlavně klid a samotu. 

Večer přechází v noc. Slunce už zmizelo. Obloha tmavne. Dole v údolí se objevují tečky světel. V malém lomu se ozývá praskání dřeva na ohni, který vykresluje stíny na kolmé stěně. Přímo na hraně stráně, v místě s nejlepším výhledem do údolí, stojí prosklená sauna. Vedle ní doslova parkuje vířivka, z jejíž prosvícené hladiny se v jarním večeru zvedají proužky páry a stoupají k decentním žárovkám osvětlujícím areál. Nechybí designová lehátka, na kterých si lidé mohou odpočinout a řešit palčivou otázku prvního světa: “Ještě jednu saunu, nebo raději do vířivky?”


Glamping V lomu

Nejnovější glamping v tuzemsku najdete v Beskydech. Východiskem je obec Trojanovice, která leží mezi Frenštátem pod Radhoštěm a populárními Pustevnami. Návštěvníci pro pobyt potřebují pouze osobní věci. Provozovatelé je dopraví na místo, kde je připravené veškeré zázemí.

Více informací a možnost rezervace pobytu najdete zde: www.glampingvlomu.cz

Nejživěji je kolem polní kuchyně s roztopeným venkovním grilem. Tohle je srdce celého glampingu. Tady si hosté povídají, posedávají na masivních lavičkách a případně jen tiše hledí do plamenů. O jejich ubytování se starají hranaté off-road obytné přívěsy. Každý z nich má vlastní toaletu a sprchu. Nad nimi, jako netopýří křídla, jsou roztažené markýzy.

V luxusu a zároveň v přírodě

Tohle není popis vymazleného glampingu ve Skandinávii, kam se člověk musí harcovat stovky kilometrů pustinou, ale obrázek nového beskydského ubytování. Snaží se co nejvíce naplnit definici slova glamping. Vzniklo z anglického slovního spojení ‘glamorous camping’, tedy luxusní kempování. Tento způsob ubytování vychází vstříc hostům, kteří si chtějí užít noc v přírodě, ale nechtějí se vzdát svého komfortu a spát na karimatce ve stanu. Populární je hlavně v již zmiňované Skandinávii.

Za projektem glampingu V lomu stojí Radim Kovář, původní profesí stavař a také lokální trojanovický patriot. Před pár lety si pořídil off-road přívěs a začal s ním cestovat. Odtud vedla jen krátká cesta k nápadu zřídit v Beskydech nevšední tábořiště.

Zakladatel glampingu V lomu Radim Kovář před svým oblíbeným vozem Toyota LandCruiser.

“Lidé, kteří chtějí tento způsob trávení času vyzkoušet, nemusí mít auto do terénu ani vlastní přívěs. Klidně ať přijedou osobákem, my je do ‘divočiny’ dopravíme, se vším, co k pobytu budou potřebovat,” popisuje Kovář.

V centru Beskyd, přitom na samotě

Starý opuštěný lom na úbočí beskydské hory začal kultivovat před pár měsíci. Do ostrého provozu jej pustil teprve před pár dny.

Největší devizou nového beskydského glampingu je jeho poloha. Ačkoliv jsou Trojanovice branou k populárním Pustevnám, starý lom leží stranou od turistických tras. Samotné místo ani příjezdovou cestu ke glampingu V lomu nenajdete ani na podrobných leteckých snímcích Beskyd.

“Glamping je mnohem více než jen luxusní stan nebo přívěs…. Je to možnost zamyslet se nad opravdovou nutností velkých domů, protože přijdete na to, že dokážete fungovat celý víkend i na 20 metrech čtverečních, mít elektřinu ze solárů, vodu ze studánky a chodit do luxusní kadibudky. Samotný glamping vnímám, jako i možnost osvěty veřejnosti ohledně minimalistického a udržitelného smýšlení, snaží se co nejméně zasahovat do krajiny, kde se nachází,” vysvětluje Petr z projektu Glampingczech, který mapuje v tuzemsku tento způsob ubytování.

Text: Tomáš Málek
Foto: René Volfík/Mrkey.fun

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...