Voda ze vzduchu – zařízení pro karavany vyrobí až 50 litrů denně

-

Izraelská společnost Watergen dodává po celém světě různě velká zařízení pro výrobu pitné vody ze vzdušné vlhkosti. Zajímavá technologie, která v suchem postižených oblastech umí produkovat až 6 000 litrů vody denně, je nyní dostupná i pro obytná vozidla a kemping.

Jednotka Watergen On Board je velikostně určena pro použití na cestách – její montáž je ideální na dodávkách, autobusech, kamionech nebo také jachtách. Nás ale zajímají hlavně obytné automobily. Menší verzi s názvem Mobile box pak s sebou můžete brát téměř kamkoli.

Jak to celé funguje

Jednotka On Board se skládá ze dvou částí – jedna, podobná střešní klimatizaci, se montuje na střechu vozidla. Vzduch se přes filtr nasává do tepelného výměníku, kde kondenzuje voda. Ta pak putuje dovnitř vozidla, kde probíhá filtrace a UV sterilizace vody – vyčištěná se ukládá do nádrže, odkud je možné ji kohoutkem čepovat.

Zařízení je schopno získávat vodu při teplotě vzduchu od 15 do 40 °C a vzdušné vlhkosti od 20 %. Pro svůj provoz potřebuje napětí 12 V, ale spotřeba je vysokých 480 W (tzn. 40 A). Hodí se tak jen pro výkonné elektrické sestavy, provoz za jízdy nebo při externí přípojce elektřiny.

Zatímco modely s menším výkonem výrobce dodává i se solárními panely, které provoz utáhnou (například domácí model Genny s produkcí 30 litrů denně), výkonnější On Board zřejmě najde větší uplatnění až s dalším rozvojem lithiových baterií v obytných vozidlech.

Výsledná voda splňuje přísné hygienické normy a mezinárodní standardy pro pitnou vodu.

Kde najde uplatnění?

Osobně si dovedu představit dva modelové příklady, kdy použití generátoru vody dává smysl:

  1. Dodávka, ve které nechci řešit vodní rozvody a nádrž. Z jakéhokoli důvodu – riziko zamrznutí, nutnost pravidelně čistit, nepravidelné využití vozidla apod. Zde by mohl posloužit i přenosný model Mobile box.
  2. Obytné auto určené na dlouhé cesty, na expedice do zemí, kde předpokládám problém s tankováním čisté vody, do odlehlých suchých oblastí, nebo také pro auto, které slouží k dlouhodobému životu na cestách. Watergen může sloužit jako záloha v případě, že není pitná voda k dispozici.

Přenosný Mobile Box

Zajímavá je také přenosná verze Mobile Box, která má velikost elektrické centrály a s 15 kg hmotnosti dokáže generovat až dvacet litrů vody denně. Opět je ale závislá na vydatném zdroji energie – spotřebuje za běhu asi 29 A (380 W). Výrobce ji ale prezentuje také v nasazení na stavbě či v kempu, kde není problém s elektrickým připojením. Na těchto místech je ale v našich podmínkách zároveň málokdy nouze o vodu, takže zde bude vhodný účel dost individuální.

Větší přístroje od tohoto výrobce produkují pitnou vodu například v indiánských rezervacích v USA nebo některých afrických zemích zasažených suchem.

Kolik to stojí?

Model On Board pro obytná vozidla i přenosný model Mobile box jsou čerstvé novinky a do běžného prodeje by se měly dostat na jaře 2022, a to nejdříve v USA a tamější síti prodejen s vybavením pro kemping. Další trhy, stejně jako ceny, budou teprve zveřejněny. S ohledem na ceny již existujících domácích a komerčních zařízení od tohoto výrobce tipuji cenu mobilních zařízení okolo sedmdesáti tisíc korun.

Jde to i bez elektřiny

Watergen se skvěle uplatňuje v aplikacích, kde není problém s přívodem elektrické energie. Velká energetická náročnost mobilního zařízení On Board je tak jeho nejslabším článkem, který bude bránit většímu rozšíření mezi obytná vozidla s elektrickou sestavou v běžném evropském standardu.

Dobrou zprávou je, že ve světě již existují – byť zatím spíše jako vědecké a pokusné projekty – zařízení, která umí získávat vodu ze vzduchu i bez elektřiny. Snad se tedy i v tomto odvětví dočkáme dalšího pokroku.

Zařízení od Watergen tak v tuto chvíli můžete brát i jako zajímavý ukazatel trendu, kam může směřovat další vývoj v oblasti karavaningu.

Text: Jan Bordovský, Foto: Watergen

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...