Zájem o obytná vozidla je stále rekordní, propad se nekoná

-

Přestože se některé informační kanály snaží veřejnost přesvědčovat, že zájem o karavaning v současné době klesá, nejčerstvější data z Evropy i českého trhu ukazují, že o propadu nelze ani zdaleka hovořit. Naopak – prodejní čísla jsou blízko historickým rekordům.

Celkové prodeje sice nedosahují takových čísel, jako jsme vídali v období covidu, přesto patří letošní statistiky v počtu registrací obytných vozů k jedněm z nejlepších v historii.

Problémy ve výrobě přetrvávají

I v letošní sezóně se výrobci potýkají s problémy, mezi ty hlavní patří nestabilní dodávky komponentů a nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců ve výrobě.

Nedostatek podvozků a dodávek, který byl dlouhodobě největší překážkou ve výrobě, se v posledních šesti měsících podařilo z velké míry eliminovat – také třeba tím, že výrobci začali používat mnohem širší spektrum modelů (nárůst zažil hlavně Ford a Renault). Dostupnost podvozků je však stále pod úrovní poptávky.

I přes tyto komplikace bylo jen v Německu za první pololetí registrováno 41 500 obytných automobilů, což je meziroční nárůst o 1.3 %. Méně se naopak prodávají karavany (obytné přívěsy), a to meziročně o 10 %. V celkových číslech tak trh zaznamenává pokles o zanedbatelných 1.6 %, což je ale s ohledem na celkový počet prodaných vozidel (54 299 za první pololetí) i tak jeden z nejlepších výsledků v historii. O propadu zájmu tedy ani zdaleka nelze mluvit.

Kupují zkušení karavanisté i nováčci

Mezi zákazníky se objevují nejen zkušení karavanisté, kteří si pořizují již několikáté obytné vozidlo v řadě, kteří tak reagují na jinou rodinnou situaci, jiný styl cestování nebo změnu potřeby komfortu, velký zájem však převládá i mezi nováčky, kteří si pořizují své úplně první vozidlo. Zájem o karavaning se tak rozprostírá mezi celou společností.

Zájem trvá i v České republice

Podle nejnovějších dat Asociace kempování a karavaningu ČR bylo u nás za první pololetí registrování 985 nových obytných automobilů a 364 karavanů. Za celý rok 2023 by tak podle odhadů Asociace mohlo u nás přibýt až 2 500 obytných automobilů, započítáme-li i individuální dovozy za zahraničí. Nově prodaných obytných aut bude podle odhadů okolo 1 600 kusů, což opět patří mezi jeden z nejlepších výsledků v historii.

V celkových číslech tak můžeme na českém trhu mluvit v letošním roce o ochlazení, ale zdaleka ne o propadu zájmu. Podle Martina Štrimpfla z AKK ČR prodeje v letošním roce navážou na přirozený růst v období před covidem. „V Česku bude ke konci roku registrováno okolo 27 500 obytných automobilů a přes 31 000 karavanů,“ uvádí hlavní datový analytik AKK ČR.

Nenovější statistiky prodejů obytných vozidel a srovnání s minulými roky najdete na webu Asociace kempování a karavaningu ČR: https://akkcr.cz/statistika-registrace-obytnych-vozidel/

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás