10 důvodů, proč letos s karavanem navštívit Slovinsko

-

Slovinsko je pro mnoho Čechů stále jen tranzitní zemí při cestě do Chorvatska. Jeho krásy ale objevuje čím dál více turistů a byla by škoda, kdybyste tuto nádhernou a pestrou zemi při svých toulkách Evropou minuli.

Slovinsko je pro aktivní cestovatele s trochou nadsázky dovolenkovou destinací snů. Je blízko (z ČR typicky 400-500 kilometrů), je moderní a bezpečné, ale zároveň plné chráněné divoké přírody. Nabízí nádhernou a pestrou krajinu, vysoké hory i mořské pláže. Najdete zde celou řadu přírodních krás i kulturních památek, stejně jako podmínky pro bezpočet letních i zimních sportů. Pojďme se podívat na hlavní taháky této zajímavé země.

1. Slovinsko je vyspělá a bezpečná země

Slovinsko jako postkomunistická země prošla obrovským vývojem a stala se velmi moderní a úspěšnou zemí s velkým důrazem na ekologii a ochranu své přírody. Země vhodně reagovala na rostoucí cestovní ruch a zaměřila se na jeho trvalou udržitelnost. Turistům dnes nabízí vysokou míru hygieny ve svých ubytovacích zařízeních a z hlediska kriminality se dluhodobě řadí mezi nejbezpečnější země světa.

Jako jedna z prvních zemí se Slovinsko stalo držitelem známky Green&Safe, která mimo jiné garantuje také bezpečný pobyt s ohledem na aktuální pandemii covid-19.

2. Dobře se zde najíte

Země letos obdržela titul „Evropská gastronomická oblast 2021“, a to díky kombinaci vynikajících restaurací a využití množství lokálně vypěstovaných surovin. Najdete zde horské farmy s domácími sýry a pečivem, michelinské restaurace a také jedno z nejlepších vín na světě. Slovinská kuchyně navíc umí být dost kreativní. Více o slovinské gastronomii najdete zde.

3. Aktivní dovolená po celý rok

Neuvěřitelně rozmanitá krajina, která sahá od vysokých alpských pohoří přes rozsáhlé roviny až k mořskému pobřeží, nabízí nespočet příležitostí ke sportům a venkovním aktivitám během celého roku. Slovinsko má neuvěřitelných 10 000 kilometrů značených pěších tras různých náročností, hustou síť cyklostezek, stejně jako jezera, řeky a pláže pro provozování vodních sportů. Chcete si v tichosti zarybařit, sjet na kajaku opuštěné zaplavené důlní chodby, prozkoumávat jeskyně, vyjet si na koních do krajiny nebo si z hory skočit paraglide? Ve Slovinsku najdete mnohem více.

4. Luxusní wellness a lázně

Slovinsko je zemí vody. A umí vodu dobře využívat – třeba k léčebným účelům. Termální i mořská voda tvoří základ pro prémiové moderní lázeňské resorty, wellness centra i zábavní vodní parky. Téměř v každém regionu najdete klidná centra i vodní zábavu pro celou rodinu.

5. Historická města a kulturní památky

Přímořská země s dlouhou a divokou historií je doslova poseta hrady a zámky, historickými městy a vesnicemi, majestatnými pevnostmi i připomínkami krvavých bojů první světové války. K dispozici jsou také zajímavá muzea a galerie, exkurze do dolů a tunelů i netradiční průvodcované túry pro malé skupinky.

6. Rozmanitá a chráněná krajina

Slovinsko se snaží prezentovat jako země silně orientovaná na život v souladu s přírodou. Slovinci znají hodnotu své krajiny, ať se jedná o alpské pohoří a louky, lesnaté nížiny, vinice či přímořský ekosystém.

Země jako první na světě dostala ocenění „Green Destination of the World“ za svůj zodpovědný a ochranářský postoj ke své krajině. Nejzajímavější přírodní atrakce, parky či ubytování nesou plaketu Slovenia Green. Hlavní město má nejvíce zeleně v přepočtu na obyvatele a je jedním z nositelů plakety. Na turisty čekají především nádherné přírodní parky, řeky s průzračnou vodou i tradiční farmářský venkov.

7. Celoevropsky vyhlášené pamětihodnosti

Ve Slovinsku najdete několik míst, která mají evropský, někdy i světový význam či věhlas. Patří mezi ně například nádherné Bledské jezero, obrovská Postojna jeskyně se skalním hradem Predjama, údolí řeky Soči nebo nejstarší rostlina vinné révy na světě. Vybírat je rozhodně z čeho.

8. Špičkové zázemí pro karavaning

Síť více či méně vybavených stání pro karavany čítá již přes 160 míst po celé zemi. Některá jsou jednoduchá, jiná plně vybavená pro několikadenní pobyt. Ve Slovinsku najdete také téměř 120 klasických kempů, obvykle velmi dobře vybavených a umístěných na turisticky atraktivních lokacích. Nechybí ani luxusní 5* kempy a glamping.

9. Historické pobřeží slovinské Istrie

Slovinské pobřeží Jaderského moře sice není příliš dlouhé, je však poseto krásnými historickými městečky a úžasnými výhledy na moře. Starobylý Portorož s tradiční těžbou mořské soli, kouzelný Karst se středověkými paláci a vyhlášenou kuchyní nebo vinářská města Brda a Nova Gorica rozhodně stojí za návštěvu.

10. Na kolo celý rok

V zimě nemusíte do alpských zemí jezdit jenom lyžovat. Slovinsko umožňuje díky teplému mořskému klimatu bikovat prakticky celoročně. V létě můžete vyrazit například na kopcovité střední Slovinsko, třeba do cyklistického ráje Kramniku. Vinice, solné pánve a historická městečka na pobřeží Istrie pak můžete projet v sedle třeba i v prosinci.


SLOVINSKO – Kde zjistím více informací?

Hlavním turistickým portálem Slovinska je web Slovenia.info. Zde najdete v několika jazycích vše potřebné pro plánování dovolené.

Aktuální opatření v zemi (covid-19):
https://www.slovenia.info/en/plan-your-trip/all-you-need-to-know-for-a-healthy-and-safe-vacation-in-slovenia

Aktuální informace o vstupu do země a opatřeních (MZV ČR):
https://www.mzv.cz/ljubljana/cz/konzularni_informace/covid_19_informace_pro_ceske_obcany.html

Informace o kempech ve Slovinsku, Chorvatsku apod. + SLEVOVÁ KARTA ZDARMA:
https://www.avtokampi.si/en

Brožura stání pro karavany:
https://www.mirna.si/Files/TextContent/216/1589873287330_Brosura%202019%20december%20web3.pdf

On-line brožury zaměřené na cestování po Slovinsku:
https://www.slovenia.info/en/plan-your-trip/publications

Text: Jan Bordovský, Foto: www.slovenia.info

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...