AKTUÁLNĚ: Jak vypadá cesta do Chorvatska (trasa Mikulov-Pula)

-

Dotazy na to, jak vypadá aktuální cesta do Chorvatska, ať již z hlediska uzavírek, cen, kontrol či proticovidových opatření, jsou v letní sezóně na sociálních sítích denní záležitostí. Trasu jsem včera projel, níže naleznete krátké shrnutí.

Cesta popsaná níže v článku se týká obytného auta do 3,5 tuny na trase Mikulov – Vídeň – Graz – Maribor – Lublaň – Koper – Pula, vše výhradně po dálnicích za účelem “dostat se co nejrychleji do Chorvatska”.

MIKULOV – Přechod do Rakouska

Vstup do Rakouska je aktuálně zcela volný.

Hraniční přechod do Rakouska je zcela bez kontrol v obou směrech. Dálniční známku na 10 dní (cena 272,- Kč) kupujeme v Travel Free Shopu hned za přechodem. Při platbě si můžete vybrat transakci v korunách či eurech. Rakouská známka se lepí nahoru doprostřed čelního skla, kontrolní útržek si schovejte. Známku lze koupit také přes internet, ale s platností až 18. den od nákupu (!).

Nedaleko tohoto obchodu je možné si nechat svůj obytný vůz bezplatně zvážit, jak psal Martin Strimpfl na svém blogu.

Nákup rakouské známky těsně za hraničním přechodem.

Rakousko má samozřejmě v platnosti svá proticovidová opatření, které je možné kontrolovat namátkou kdykoli. My jsme na žádnou takovou kontrolu nenarazili. Těsně za přechodem je možné nechat si zdarma udělat antigenní test (velký billboard u silnice).

Průjezd Rakouskem je bez komplikací

Na trase Vídeň – Graz – Maribor aktuálně nejsou žádné uzavírky, až na pár krátkých úseků se zúžením, které ale neznamenají žádné zdržení. Cesta je komfortní a rychlá. Vídeň projíždíme naprosto plynule kolem desáté hodiny večer, o což se snažím pokaždé, provoz je výrazně slabší než přes den.

Obecně se snažím úsek ČR – Vídeň vždy překonat večer či v noci a pak už jet jen tak dlouho, jak se nám chce. Obvykle nocujeme někde před Grazem, cestou lze najít příjemná odpočívadla s dětskými hřišti a dobrou snídaní s kávou (např. Raststation Loipersdorf cca 100 km před Grazem).

Na poslední čerpací stanici Shell v Rakousku lze koupit dálniční známku do Slovinska (7denní za 15 EUR – platí v den zakoupení plus 6 dní, platí pro všechny typy karavanů bez ohledu na výšku). Měsíční pak vyjde na 30 EUR. Lepí se vedle té rakouské, nebo vlevo dolů na stranu řidiče.

Slovinská týdenní známka pro obytné auto vyjde na 15 EUR.

Naftu zde ale netankujte – aktuální cena byla cca 1,66 EUR. Kousek za slovinskými hranicemi však cena spadne na cca 1,31 EUR, což je u obytného auta rozdíl cca 700 Kč na plné nádrži.

Navigace vám může pro cestu do Chorvatska nabídnout i trasu přes Klagenfurt. Časově vyjde podobně, ale nevyhnete se průjezdu přes tunel Karavanken, který stojí dalších 8 EUR.

Hraniční přechod do Slovinska

Hranice Rakousko – Slovinsko jsou průjezdné bez komplikací, avšak v protisměru se v době našeho průjezdu prováděla kontrola dokumentů. Probíhala bez kolon, a tedy bez většího zdržení.

Do Slovinska volný průjezd, v opačném směru rychlá namátková kontrola.

Také Slovinsko je aktuálně průjezdné bez komplikací. Větší provoz čekejte tradičně kolem Lublaně, ale jede se plynule.

Chorvatsko má namátkové kontroly a vlastní vstupní formulář

Chorvatsko aktuálně zpřísnilo podmínky pro vstup do země s ohledem na šíření nové mutace koronaviru v některých turistických letoviscích. Potřeba je při vstupu do země doklad o očkování nebo prodělání nemoci. Chorvatsko se připojilo mezi země, které akceptují tzv. covid-pass (můžete si vytisknout po absolvovaném očkování).

Zdržení cca 10 minut na výjezdu ze Slovinska.

Chorvaté doporučují turistům také vyplnění vstupního formuláře Enter Croatia – je dostupný i česky, není povinný, ale může urychlit průjezd hranicemi. Máme jej vyplněný, jeho identifikační číslo uložené v mobilu.

Vjezd do Chorvatska zcela volný.

Na hranicích probíhá v době našeho průjezdu namátková kontrola na výjezdu ze Slovinska – většinu obytných aut nechává celník projet mávnutím ruky. Stejně je tomu v opačném směru. Na vjezdu do Chorvatska není nikdo a celnice je volně průjezdná.

Až do Puly po dálnici

Hned za hranicemi najíždíme na dálnici a jedeme po ní až do Puly. Na první mýtnici si z automatu bereme lístek, na výjezdu za tento úsek platíme 76 HRK (cca 276 Kč).

První mýtnice při nájezdu na dálnici v Chorvatsku.

Cesta je rovněž bez zdržení, pouze si dejte pozor na únavu a mikrospánek – ten je velmi častý ve finálních úsecích cesty a může přijít klidně i v poledne. Typicky přichází v horkých dnech a po jídle, kdy je tělo nastavené na odpočinek.

Přeji všem šťastnou cestu bez komplikací!

Máte jinou aktuální zkušenost z této trasy? Podělte se v komentářích!

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...