Caravan Salon 2023 – začal další rekordní ročník, trendy jsou vidět i v Česku

-

Překonáním loňského rekordu začal včera letošní ročník největší světové karavanové výstavy – veletrhu Caravan Salon Düsseldorf. Rekordních 16 hal letos obsadilo více než 750 vystavovatelů z celého světa. Boom karavaningu tak rozhodně nekončí ani letos.

Ačkoli se po vlně impulzivních nákupů obytných vozidel v období covidu může zdát, že zájem o tento koníček opadá, opak je pravdou. Počet výrobců a vystavovatelů neustále roste a na veletrhu vládne pozitivní nálada.

Dvě stě padesát tisíc metrů exponátů z branže obytných vozidel a cestování zatím nikdo na světě nepřekonal. Mezinárodní komunita karavanistů se rozrůstá, a s tím i její pestrost a různorodost požadavků – a na to musí reagovat i výrobci jednotlivých modelů. I proto v posledních letech vznikly desítky, možná stovky nových malých výrobců zaměřených na úzkou cílovou skupinu se specifickými požadavky. Tento trend je přitom patrný i v České republice.

Vedou moderní, přírodní a multifunkční interiéry, přibývá ovládání přes mobil

Nároky zákazníků na kvalitu a funkčnost interiéru rostou. Většinová poptávka žádá světlé a teplé barvy, čistý moderní vzhled a ideálně i pravé dřevo. Návrháři čím dál více pracují s přírodními a recyklovatelnými materiály. A kvůli nárokům na univerzální využití a prostornost přibývá také sklápěcích, posuvných či výklopných řešení – od stolů a dřezů až po sprchové kouty.

Čím dál běžnější jsou také ovládací systémy založené na mobilních aplikacích v tabletu či telefonu. Z kapsy tak můžete ovládat topení a klimatizaci, zhasínat světla či kontrolovat stav nádrží, elektřiny a plynu. Přibývají také systémy s hlasovým ovládáním.

Komfortní cestování v co nejmenším autě

Nejen rodinnými modely se zabývají výrobci obytných automobilů. Roste poptávka po vozech určených pro aktivní dvojice, seniorské páry či sportovní využití. Čím dál oblíbenější jsou proto kompaktní vozy a dodávky – v minulém roce byly nejprodávanější kategorií právě obytné vestavby, které tvořily více než polovinu nových registrací.

Agilní a obratné vozy vhodné i na horší silnice, často s pohonem 4×4 a vyšším podvozkem, zároveň s velkým úložným prostorem pro sportovní výbavu, umí na malém prostoru nabídnout díky chytrým řešením v interiéru komfort často srovnatelný s klasickými velkými obytnými vozy. Díky řízení podobnějšímu osobním vozům jsou také oblíbené mezi nováčky.

Fiat Ducato má čím dál více soupeřů

S rostoucí poptávkou a komplikacemi s dodávkami podvozků se mnoho výrobců uchýlilo ke stavbě obytných vozidel na alternativních platformách. Dosavadní lídr Fiat Ducato se tak musí o svůj podíl čím dál více dělit nejen se sesterskými modely od Citroënu a Peugeotu, ale také s výrobci jako Ford, Iveco, MAN, Mercedes, Renault nebo Volkswagen.

Pro zákazníka z toho plyne výhoda nejen širší nabídky motorů, převodovek a komfortní výbavy kabiny řidiče, ale také výrazně větší designová pestrost obytných vozů.

Nečekejte letos revoluci, ale větší pestrost

Zatím to vypadá, že se letos nečeká odhalení žádného zásadního revolučního modelu či konceptu. Výrobci mají plné ruce práce s uspokojováním současné poptávky a ani na straně dodavatelů podvozku se nechystají výrazné změny v modelové nabídce.

Trh nyní nabízí příjemné inovace svých tradičních zavedených modelů. Větší pestrost přichází v nabídce malých výrobců obytných vestaveb, ale i zde jsou dané jasné základy, ze kterých se vybočuje jen výjimečně.

Zákazníci tak mohou letos těžit zejména z nabídek malých firem s důrazem na individualitu, kvalitu zpracování a pestrost vnitřního uspořádání.

Na našich stránkách vám budeme pravidelně přinášet všechny zajímavosti z letošního ročníku.

Caravan Salon Düsseldorf 2023
25. srpna – 3. září, denně 10:00 – 18:00
Vstupenky: 17 € (dospělí, 19 € o víkendech), 6 € (děti 6-12 let), k zakoupení POUZE online

> ZDE <

Oficiální web veletrhu: www.caravan-salon.de

Text: Jan Bordovský, Foto: Jan Bordovský a Messe Düsseldorf

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...