Chorvatsko v roce 2023 – vstup do schengenu a přijetí eura

-

Chorvatsko čekají v lednu 2023 významné změny. Hned od nového roku totiž tato země vstupuje do schengenského prostoru, v půlce ledna zároveň na jejím území začíná platit euro. Cestování pro návštěvníky z Evropy se tak výrazně usnadní.

Chorvatsko čekají v roce 2023 výrazné kroky v integraci do Evropské unie. Od nového roku se zde díky vstupu do schengenského prostoru ruší hraniční kontroly. Zóna volného pohybu evropských občanů se díky tomu rozroste poprvé od roku 2011, kdy se jako poslední k schengenu přidalo Lichtenštejnsko (Česká republika je v schengenu od roku 2007).

Pro občany a turisty z EU to znamená především vstup do země bez hraničních kontrol – a tedy konec čekání v rozpáleném autě na hraničních přechodech někdy i v mnohakilometrových kolonách. Na chorvatské území bude možné vstoupit bez cestovního pasu. Při cestě letadlem budou kontroly probíhat ještě do konce března.

Od půlky ledna Chorvatsko zavádí euro

Ještě větší změnu pocítí turisté i místní obyvatelé při placení. Od 15. ledna totiž Chorvatsko bude oficiálně přijímat v platebním styku výhradně euro. Dvojí cenovky a možnost platby oběma měnami mají Chorvaté od letošního září, směnný kurz byl stanoven na 7,5345 kun za jedno euro.

Chorvatsko se tak stane již 20. zemí EU, která přistoupila ke společné měně, zatímco Česká republika si zachovává vlastní měnu jako jedna ze sedmi posledních členských zemí Evropské unie.

Aktuální kurz chorvatské kuny se pohybuje kolem 3,20 Kč/HRK, platit s ní lze do půlnoci 14. ledna. Pokud tedy máte doma zásoby chorvatských kun z poslední dovolené, nezapomeňte je včas vyměnit.

Text: Jan Bordovský, Foto: Pixabay