Filtry do výdechů topení Truma – čistý vzduch nejen pro alergiky

-

Pokud jste citliví na čistotu vzduchu uvnitř obytného vozu, máte alergii na prach nebo pyly, nebo jen chcete mít dobrý pocit, že máte pod kontrolou kvalitu vzduchu z rozvodů vašeho topení Truma, můžete si nainstalovat novou řadu filtrů Airtune Air.

Kvalita vzduchu uvnitř interiéru obytných vozidel zatím vypadá jako opomíjené téma. Alergici, astmatici a další lidé citliví na prach a jiné nečistoty ve vzduchu musí používat čističky vzduchu a obejít se v obytných autech například bez koberců.

Rozfuky vzduchu z topení Truma přitom můžeme využívat celoročně i bez ohřevu – Truma umí mít zapnutý ventilátor pro cirkulaci chladného vzduchu, což sice v teplých měsících nenahradí klimatizaci, ale umí rozhýbat horký těžký vzduch v nástavbě při kempování i za jízdy.

Truma ale nasávaný vzduch nijak nefiltruje – vzduch zvenčí projde tělesem topení a pak jej ventilátor rozvede celým potrubím dovnitř interiéru, včetně například pylových částic, kromě toho i rozvody vzduchu mohou být po letech plné prachu a jiných usazenin. A právě tento problém pomáhají řešit zmíněné filtry.

Filtrace vzduchu z výdechu topení Truma

Sada Airtune Air obsahuje vzduchový filtr, který filtruje prach, pyl a další částice přímo na výdeších topení Truma, a zabraňuje tak jejich cirkulaci uvnitř obytného vozu. To mohou ocenit nejen alergici.

Filtr si velmi snadno namontujete sami. Jeho životnost je přibližně půl roku nepřetržitého provozu, pak se kapacita filtru naplní a je třeba jej vyměnit. Stav filtru můžete rychle zkontrolovat pohledem zhruba jednou za měsíc – pokud se v důsledku znečištění zbarví do tmavě šedé barvy, je čas na výměnu.

Filtry se dají běžně sehnat i v českých e-shopech pro karavanisty a jsou k dispozici v dlouhé a krátké verzi s hloubkou instalace 95 nebo 85 milimetrů.

Výhodně vychází startovací sada vzduchových filtrů, která se skládá ze 3x dlouhých a 3x krátkých filtrů a stojí v českých e-shopech zhruba od 2 100 Kč. K dispozici je také balíček se startovací sadou a sadou náhradních náplní, tento stojí necelé tři tisíce korun. Občas lze sehnat filtry také samostatně, a to za cenu okolo pětistovky za jeden filtr.

Text: Jan Bordovský
Foto: autor a Airtune

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...