Jedete do Francie? Čeká vás nová povinnost!

-

Majitelé obytných automobilů s hmotností nad 3,5 tuny čeká od letošního roku ve Francii nová povinnost. Vozidla musí být nově označena samolepkami „angles morts“, tedy varováním před slepými úhly.

Povinnost se vztahuje i na vozidla, která jsou registrována v jiných zemích než ve Francii – tedy i na naše cestovatele. Při nedodržení hrozí řidičům pokuta 135 eur (asi 3 500 korun).

Samolepky lze koupit na čerpacích stanicích poblíž hranic, případně na internetu. Jeden kus vyjde zhruba na 25 korun. Potřeba jsou na každé vozidlo tři kusy.

Štítky lze případně stáhnout i z oficiálního zdroje zde:
https://www.securite-routiere.gouv.fr/actualites/les-vehicules-lourds-doivent-desormais-etre-equipes-dune-signalisation-materialisant

Smyslem samolepek je upozornit chodce, cyklisty a řidiče menších vozidel, že vozidlo má rozsáhlé slepé úhly, ve kterých sousední překážky nevidí. Tato skutečnost je pravidelně viníkem mnoha vážných dopravních nehod.

Evropští dopravci ale proti tomuto nařízení poslali do Francie písemný protest, kde uvádí například absenci jakékoli studie, která by prokazovala účinnost samolepek.

Umístění samolepek má pevná pravidla

Samolepky musí být umístěny – za účelem co největší viditelnost – na přesně stanovených místech.

  1. Na straně řidiče a spolujezdce musí být samolepky umístěny 1 metr od přídě vozidla, a to ve výšce 0,9 – 1,5 metru.
  2. Vzadu musí být samolepka umístěna v pravé části vozu a ve výšce 0,9 – 1,5 metru.
  3. Samolepky musí být vidět za všech okolností, nesmí zakrývat jiné značky a nesmí být na skleněných částech vozidla.

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás