Nakupte si drobnosti do karavanu – balíčky z Číny se zkomplikují

-

Ačkoli sám nejsem zastáncem levného zboží z Číny, jsou situace, kdy se na „Alíku“ prostě vyplatí nakoupit. Nejrůznější levné drobnosti do karavanu, kabely, držáčky, redukce a další nezbytnosti, jsou tam k mání doslova za pár korun a v obrovském množství variant. Od léta to ale bude složitější.

Prvním prázdninovým dnem, tedy 1. července, totiž skončí osvobození drobných zásilek v hodnotě do 22 eur od DPH ze zemí mimo Evropskou Unii.

Až dosud se za tyto malé zásilky žádná daň ani clo neplatily a probíhalo u nich zrychlené celní řízení. V případě dobré souhry okolností jste tak typickou žlutou obálku mohli mít doma i do dvou týdnů od objednávky.

Od 1. července však již každá soukromá zásilka bude muset projít celním řízením a doplatíte za ni DPH. Ve schránce tak najdete nejdříve lísteček od pošty ohledně vaší zásilky. Nejběžnějšími scénáři pak budou:

  1. Vyplníte elektronické celní prohlášení, doplatíte DPH a zásilka vám následně přijde do schránky. Nevýhodou je, že k tomu potřebujete přihlášení skrze státní e-identitu, kterou zatím nemá zdaleka každý. A také to, že k zásilce potřebujete znát velké množství údajů, které není vždy snadné zjistit.
  2. Celní prohlášení za vás udělá Česká pošta. To je dobrá varianta v případě, kdy neznáte k zásilce požadované údaje. Služba ale stojí 97 až 150 Kč, k tomu ještě připočtěte DPH za zásilku, takže nejlevnější doplňky se dosti prodraží.

Informace o tom, jak bude odbavení zásilek od července probíhat, najdete také na novém webu Celní správy.

Objednejte, dokud je to jednoduché

Všechny zásilky se tak nemusí prodražit nijak zásadně, nicméně jejich vyřízení se výrazně zkomplikuje i prodlouží. Pokud tedy máte zálusk na něco nepostradatelného ještě na letošní léto, objednávejte co nejdříve.

A co na takovém Aliexpresu můžete například sehnat?

Přiznám se, že nemám v plánu vám doporučovat žádné hodnotnější vybavení. Sám s nimi nemám dobrou zkušenost a nevěřím jim. Nabádat vás, abyste si z Číny nechali poslat 2DIN rádio s navigací nebo bufíka do vestavby, určitě nebudu. Pár věcí ale stojí za pozornost, ať už se jedná o doplňky do karavanu, na kemping, nebo na cestování obecně.

Kliky, zámečky, zarážky

Kování a dalších doplňků ke skříňkám v karavanech zde najdete nespočet, jedno, zda zrovna stavíte svou vestavbu, hledáte náhradní díl nebo chcete mít něco doma pro stýčka příhodu.

Vodováhy na parkování

Drobný a levný užitečný doplněk, který vám usnadní parkování ve vodorovné poloze. Není totiž nic otravnějšího, než s karavanem parkovat v náklonu. Tyhle vodováhy stojí par kaček a fungují skvěle.

Mapy, samolepky a polepy

Poslední dobou čím dál oblíbenější polepy a motivy, ozdoby, cedulky či rohožky. Srdíčko, karavan, hory, kompasy…však víme 😉 Zde seženete v různých barvách a velikostech. Oblíbené jsou také cestovatelské mapy, třeba jako ozdoba na strop vašeho obytňáku.

Světla a LED žárovky

Na výběr máte stovky nejrůznější LED žárovek do auta i karavanu, stejně jako čtecích lampiček, světel pod markýzu, pozičních světýlek nebo osvětlovacích lišt.

Sklápěcí stoly, nohy a desky

Pro výrobu vlastní obytné vestavby vám určitě přijde vhod velká nabídka poměrně levných polohovacích a sklápěcí noh ke stolkům, podstavce, výklopne stolky nebo stolní desky. A samozřejmě celá řada další DIY dílů.

Oganizéry, síťky, háčky a držáky

Gumové sítě na stěnu a do garáže, skládací bedýnky na nádobí a sklenice, držáky, háčky, věšáčky na ručníky a další praktické doplňky pro organizací nákladu se neztratí v žádném obytném autě.

OBD diagnostika do auta

Na delší cesty s sebou v poslední době rád vozím diagnostiku automobilu, která umí zobrazit spoustu skrytých informací o stavu vozidla, stejně jako najít a “vymazat” případné závady nebo na displeji mobilu zobrazovat za jízdy další informace o motoru.

Držáky tabletu

Na stěnu obytného vozu nebo hlavové opěrky sedadel…držáky tabletu se hodí kdykoli si chcete pustit dobrý film nebo zabavit posádku na dlouhých přejezdech, ale zároveň nechcete mít v autě klasickou televizi.

Doplňky k fotoaparátům

Aliexpres je plný nejrůznějších doplňků k fotoaparátům, takže si před dovolenou můžete dovybavit i ten svůj. Ať už se jedná o různé popruhy, krytky, očnice, mikrofony, filtry, stojany či dálkové ovladače. Ceny jsou obvykle zlomkové a funkčnost dobrá. Takovou dálkovou spoušť, která v oficiálním prodeji stojí přes 400,- Kč, zde pořídíte za necelou desetinu. Funkčně je přitom shodná.

Výčtem dalších levných zajímavých doplňků bychom mohli strávit klidně hodiny. Ať se už jedná o nejrůznější redukce, napájecí kabely a ochranná pouzdra, doplňky ke grilování, cestovní hry nebo vychytávky pro domácí mazlíčky.

Výše uvedené proto berte jako takovou základní inspiraci a pochlubte se v diskusi pod článkem, co osvědčeného jste tam výhodně nakoupili vy 😉

Text: Jan Bordovský, Foto: Aliexpress.com

Další nové články