Přes 3 000 vestaveb ročně – novou továrnu Malibu Van otevřela prezidentka Slovinska

-

Přesně po roce od položení základního kamene zahájila výrobu nová továrna ve slovinské Ormoži, kde se budou vyrábět obytné vestavby Malibu Van. Investice za jednu a čtvrt miliardy korun přinese okolo tří stovek pracovních míst a pro Carthago Goup je to již druhá továrna ve Slovinsku.

Továrnu otevírala osobně slovinská prezidentka Nataša Pirc Musar, přítomni byli i další členové vlády a místní samosprávy, stejně jako majitel a zakladatel Carthago Group Karl-Heinz Schuler. Ten nezapomněl zdůraznit, jak významné je pro něj propojení německého sídla firmy se slovinskou výrobou. „Bez tohoto zázemí ve Slovinsku by Carthago nikdy nepatřilo mezi nejúspěšnější výrobce prémiových obytných vozů v Evropě,” dodal ve svém projevu Schuler.

Slovinská prezidentka Nataša Pirc Musar (vpravo) stojí vedle majitele skupiny Carthago Group Karl-Heinz Schulera při slavnostním otevření nové továrny pro vestavby Malibu Van.

Moderní a úzce specializovaná továrna o rozloze 100 000 metrů čtverečních vznikla na zelené louce na severovýchodě Slovinska a obsahuje kompletní montážní linku i předmontáž samostatných komponentů. Továrna bude od května produkovat ročně asi 3 000 obytných vestaveb Malibu Van a v příštím roce, kdy továrna zaměstná celkem tři sta pracovníků, by se mělo toto číslo ještě zvýšit.

Důvodem pro otevření nové továrny byly nedostačující kapacity stávající výrobní linky v Odranči, která je vzdálená jen půl hodiny jízdy, a kde se vozy Malibu vyráběly společně se značkou Carthago. Asi stovka zkušených zaměstnanců z tohoto provozu tak vytvoří základ týmu nové továrny. Výroba v Odranči se pak plně zaměří na vozy Carthago.

Na zelené louce, ale s důrazem na ekologii

Nová továrna pro obytné vozy Malibu splňuje moderní požadavky na ekologický provoz a dlouhodobou udržitelnost. Více než třetina celého areálu je osazena zelení, osvětlení zajišťuje výhradně LED technologie, topení je řešeno rekuperací vzduchu a tepelnými čerpadly a část elektřiny dodává vlastní fotovoltaická elektrárna o úctyhodném výkonu 1 MW.

Majitel skupiny Carthago Group Karl-Heinz Schuler při slavnostním projevu.

Výročí Malibu Van a rostoucí popularita

Obytné vozy Malibu Van letos oslaví již desáté výročí a jejich popularita na evropském trhu neustále roste. Svědčí o tom i německé ocenění „Obytný automobil roku“ v kategorii vestaveb, které značka Malibu Van vyhrála letos již počtvrté v řadě.

Text: Jan Bordovský, Foto: Carthago Group

Další nové články