RECENZE: Kniha 1 600 tipů na výlety po ČR (nejen) s dětmi

-

Těsně před letními prázdninami vydalo nakladatelství JOTA zajímavého knižního průvodce po zajímavostech v České republice. Knihu s šestnácti stovkami tipů na výlety ocení jednotlivci i rodiny s dětmi. Vzali jsme ji s sebou na cesty s karavanem a vyzkoušeli.

Map a průvodců vším možným vychází v posledních letech nepřeberné množství. Všechny mají za cíl ušetřit zájemce o dovolenou či výlet vyhledávání na internetu a hledání zajímavých tras, lokalit či pamětihodností. Na samotném čtenáři pak již zůstává jen to, zda bude vybranému autorovi věřit a vydá se po jeho stopách.

Kniha Výlety (nejen) s dětmi – 1 600 tipů, kam vyrazit po Česku od nakladatelství JOTA, na to jde z jiného konce. Nabízí vám obrovský výčet zajímavostí z celé naší země, a nechá na vás, které si vyberete.

Ukázka z knihy:


Zaujme svým rozsahem

Publikace je to vcelku masivní, má 544 stran, takže v batůžku nebo na kole se dost pronese. Na autoturistiku nebo cestování s karavanem má však vhodný formát a rozhodně se na palubě neztratí.

Tipy jsou řazeny podle jednotlivých krajů a mají také vlastní piktogramy, které označují například místa, která jsou volně přístupná, s bezplatným vstupem, vhodná pro pejskaře nebo pro rodiny s kočárky.

Potěší, že autorka Eva Obůrková, zkušená novinářka mimo jiné i v cestovním ruchu, do výběru zahrnula jak vyhlášené a klasické památky, tak i málo známá či nově vzniklá místa. Kniha tak rozšíří obzory i zkušeným turistům po České republice. A záběr míst je opravdu široký – nechybí klasické hrady a zámky (i ty méně známé), muzea, zajímavé přírodní lokality či pozoruhodná města a obce, koupaliště, aquaparky a mnoho dalších.

Pomocník i na neplánované výlety

U nás na palubě obytného auta kniha sloužila jako průvodce při toulkách po Moravě a byla dobrým rádcem především v případě, kdy kvůli změně počasí přišla i neplánovaná změna programu, nebo když nám vyšel čas na další aktivity, které nebyly v plánu. Pak je kniha po ruce jako dobrý zdroj tipů, aniž by člověk musel pracně vyhledávat na internetu či v mapách.

Výhody a nevýhody

Výhodou publikace je, že každé místo v knize má uvedeny také kontaktní údaje – tedy většinou webovou adresu – takže je možné si informace ihned ověřit.

Hlavní nevýhody pak vidím na knize dvě. Zaprvé je sice každý kraj oddělený přehlednou mapou, kde ale z nějakého důvodu místa nejsou vůbec zakreslena. Nemůžete se tak rychle podívat, co je poblíž, ale musíte procházet celý seznam, kde vám některé názvy památek či vesnic mnoho neřeknou a je potřeba dohledávat. Zadruhé pak popisy míst obsahují jen obecné informativní texty, nijak ověřené ani hodnocené, takže nemají žádnou přidanou hodnotu.

Z aktuálních podobných knih na trhu ji však řadím velmi vysoko, především díky její obsáhlosti a aktuálnosti. Z tohoto důvodu ji mohu bez váhání doporučit všem, kdo se chystáte na toulky po České republice sami či s dětmi, pěšky, karavanem či na kolech. U nás v karavanu má rozhodně na několik dalších let své pevné místo.

Celkové hodnocení: 85 %

Knihu můžete zakoupit například ZDE

Tipy na další knihy o cestování najdete na našem webu ZDE

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás