RECENZE: Kniha 1 600 tipů na výlety po ČR (nejen) s dětmi

-

Těsně před letními prázdninami vydalo nakladatelství JOTA zajímavého knižního průvodce po zajímavostech v České republice. Knihu s šestnácti stovkami tipů na výlety ocení jednotlivci i rodiny s dětmi. Vzali jsme ji s sebou na cesty s karavanem a vyzkoušeli.

Map a průvodců vším možným vychází v posledních letech nepřeberné množství. Všechny mají za cíl ušetřit zájemce o dovolenou či výlet vyhledávání na internetu a hledání zajímavých tras, lokalit či pamětihodností. Na samotném čtenáři pak již zůstává jen to, zda bude vybranému autorovi věřit a vydá se po jeho stopách.

Kniha Výlety (nejen) s dětmi – 1 600 tipů, kam vyrazit po Česku od nakladatelství JOTA, na to jde z jiného konce. Nabízí vám obrovský výčet zajímavostí z celé naší země, a nechá na vás, které si vyberete.

Ukázka z knihy:


Zaujme svým rozsahem

Publikace je to vcelku masivní, má 544 stran, takže v batůžku nebo na kole se dost pronese. Na autoturistiku nebo cestování s karavanem má však vhodný formát a rozhodně se na palubě neztratí.

Tipy jsou řazeny podle jednotlivých krajů a mají také vlastní piktogramy, které označují například místa, která jsou volně přístupná, s bezplatným vstupem, vhodná pro pejskaře nebo pro rodiny s kočárky.

Potěší, že autorka Eva Obůrková, zkušená novinářka mimo jiné i v cestovním ruchu, do výběru zahrnula jak vyhlášené a klasické památky, tak i málo známá či nově vzniklá místa. Kniha tak rozšíří obzory i zkušeným turistům po České republice. A záběr míst je opravdu široký – nechybí klasické hrady a zámky (i ty méně známé), muzea, zajímavé přírodní lokality či pozoruhodná města a obce, koupaliště, aquaparky a mnoho dalších.

Pomocník i na neplánované výlety

U nás na palubě obytného auta kniha sloužila jako průvodce při toulkách po Moravě a byla dobrým rádcem především v případě, kdy kvůli změně počasí přišla i neplánovaná změna programu, nebo když nám vyšel čas na další aktivity, které nebyly v plánu. Pak je kniha po ruce jako dobrý zdroj tipů, aniž by člověk musel pracně vyhledávat na internetu či v mapách.

Výhody a nevýhody

Výhodou publikace je, že každé místo v knize má uvedeny také kontaktní údaje – tedy většinou webovou adresu – takže je možné si informace ihned ověřit.

Hlavní nevýhody pak vidím na knize dvě. Zaprvé je sice každý kraj oddělený přehlednou mapou, kde ale z nějakého důvodu místa nejsou vůbec zakreslena. Nemůžete se tak rychle podívat, co je poblíž, ale musíte procházet celý seznam, kde vám některé názvy památek či vesnic mnoho neřeknou a je potřeba dohledávat. Zadruhé pak popisy míst obsahují jen obecné informativní texty, nijak ověřené ani hodnocené, takže nemají žádnou přidanou hodnotu.

Z aktuálních podobných knih na trhu ji však řadím velmi vysoko, především díky její obsáhlosti a aktuálnosti. Z tohoto důvodu ji mohu bez váhání doporučit všem, kdo se chystáte na toulky po České republice sami či s dětmi, pěšky, karavanem či na kolech. U nás v karavanu má rozhodně na několik dalších let své pevné místo.

Celkové hodnocení: 85 %

Knihu můžete zakoupit například ZDE

Tipy na další knihy o cestování najdete na našem webu ZDE

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...