Určitě nejsem sám, kdo se na cestách s obytným autem potýká s pomalým odtokem vody ve dřezu, umyvadle i sprchové vaničce. Problémem mohou být zanesené odpadní trubky, malý spád i přetlak vzduchu.
Většina běžných obytných vozidel používá v kuchyni i koupelně odpadní armatury o velmi malém průměru. Ty jsou ve spojení s malým spádem velmi náchylné na postupné ucpávání. A nemám teď na mysli velkými kusy jídla.
Při pohledu na vodovodní instalace v obytných autech se můžete často setkat s tím, že tenké odpadní hadice vedou skoro až vodorovně, nebo jen s minimálním spádem, k nejbližší stěně – a pak s mnoha zatáčkami a nepravidelným spádem do odpadní nádrže,.
Voda v takovém případě odtéká velmi pomalu, což usnadňuje tvorbu usazenin. Vedle běžných částeček jídla hadicím nedělá dobře ani pěna z koupele, mastné omáčky či voda z vaření těstovin. Ještě horší pak je voda plná škrobu třeba z vaření brambor či rýže, nebo kávová sedlina z oblíbených mokka konviček (vlastní zkušenost). Toto všechno na stěnách hadic kvůli pomalému průtoku vytváří lepkavý film, na který se nabalují další nečistoty a průtok se může dále zhoršovat.
Co s tím?
- Snažte se udržovat odpadní hadice v čistotě pomocí vhodných odmašťovacích přípravků
- Čas od času je možné hadici rozpojit, zjistit pohledem její stav a případně vyměnit
- Vodu z vaření můžete slévat například v kempu nebo do kanalizace
Přiznám se, že sám zrovna na na tyto věci neberu na cestách příliš ohled. Moje auto má z výroby průhledné odpadní hadice, takže mohu jejich stav průběžně kontrolovat, a počítám s jejich občasnou výměnou. Navíc mají dobrý spád a díky uspořádání interiéru také jen malou délku. Přesto jsem již ucpání odpadu na cestě řešil právě kvůli kávové sedlině, která ucpala malé plastové pravoúhlé kolínko do odpadní nádrže.
Odpad neodtéká kvůli přetlaku vzduchu
Je zde ale ještě jeden důvod, proč voda v odpadu odtéká pomalu – vzduchový přetlak v systému daný malým průměrem hadic. Voda vypuštěná do odpadu vytlačuje z rozvodů vzduch, ten ale nestačí tak rychle unikat.

Toho se chytli v německé firmě SHR Hydraulik a přišli na trh s redukčním kroužkem, který urychluje odvzdušnění odpadu, a tím i odtok odpadní vody. Vyšší rychlost tekoucí vody následně i snižuje tvorbu usazenin na stěnách hadic.
Odvzdušňovací kroužek se dá snadno i svépomocí namontovat na sifony o průměru 60 mm, dostupná testovací videa ukazují na značné zrychlení odtoku vody. Jedná se tak zřejmě o funkční řešení problému, které zatím na trhu nemá alternativu. Jen cena je typicky „karavanová“ – kroužky vychází v českých obchodech na cenu bezmála 700 Kč.
Text: Jan Bordovský
Foto: SHR Hydraulik, Bürstner (titulní)