TECHNIKA: Zabezpečení oken karavanu proti vypáčení

-

Zabezpečení karavanů a obytných vozidel se věnuje velká pozornost. Úplně nejzranitelnější místa – boční a střešní okna karavanu – však paradoxně stojí trochu stranou. Máme pro vás proto tip na snadné zabezpečení oken ještě před sezónou.

Na trhu najdete velké množství alarmů, čidel, IP kamer či mechanických zábran na dveře. To vše může od vloupání do karavanu odradit, ztížit jej, nebo vás na něj alespoň upozornit. Nejjednodušší cesta dovnitř obytného vozu ale vede oknem nástavby a výjimkou nejsou ani vniknutí střešním oknem. Plastové zámky oken fungují dobře proti dešti a větru, pro zloděje jsou však bariérou, která vykradení karavanu zdrží sotva o několik vteřin.

Výrobci bezpečnostních doplňků ale zrovna toto kritické místo tak trochu ignorují. Jedním z mála zajímavých a funkčních řešení na trhu nabízí výrobci Secure Camper a Womo Sicherheit, kteří dodávají bezpečnostní prvky pro boční i střešní okna obytných vozidel.

Zabezpečení okna karavanu

Zabezpečení okna nástavby proti vloupání je možné provést pomocí profilů z nerezové oceli. Jeden kus se instaluje přímo na okno pomocí vysoce účinné lepící pásky – nemějte obavy, při správné instalaci drží lépe než šrouby a je prakticky nemožné jej odlepit. Protikus se zabezpečovacím šroubem pak drží podle typu okna buď přímo v rámu, nebo za stěnou vozidla.

Instalace je jednoduchá, mechanismus zabírá minimum místa a nijak ve využívání okna ani rolet nepřekáží. Profily jsou k dispozici v několika velikostech a stojí od 40 eur, zabezpečení většího okna vyjde asi na 100-120 eur (cca 2 600 – 3 120 Kč).

Zabezpečení střešního okna

Výrobce nabízí také mechanickou zábranu proti vniknutí střešním oknem. Jedná se o nerezové tyče, díky kterým oknem neprojde ani dětská postava. Řešení je dostupné pro okna Dometic Heki od rozměru 38 x 38 cm i podobné různě velké alternativy od jiných výrobců. Tato zábrana stojí od 82 eur (cca 2 130 Kč).

Kde objednat

Cena za tyto nerezové výpalky není zrovna nízká, bohužel pomineme-li elektronické zabezpečení, mechanických alternativ je na trhu jen málo. Uvedené zábrany lze objednat na adrese www.secure-camper.com, doručení do Česka je nutné domluvit individuálně a připočítat ještě cenu dopravy (obvykle kolem 10 eur).

Alternativa od Womo Sicherheit

Mechanické zabezpečení bočních oken nástavby lze realizovat také pomocí velmi podobného systému od firmy Womo Sicherheit. Ta bezpečnostní profily na okno nelepí, ale upevňuje za spodní hranu okna, což se zdá být také efektivním řešením.

Tyto profily se prodávají na rámová okna Dometic i jiné značky, závěsná okna, okna na obytných dodávkách i střešní okna. Navíc nabízí rozpěrné zabezpečení pro posuvná okna. Princip i ceny jsou podobné jako u výše uvedeného řešení. Nabídku této firmy najdete na webu výrobce. Zabezpečení zde stojí podle velikosti od 2 700 Kč za jedno okno.

Text: Jan Bordovský
Foto: Secure Camper a Womo Sicherheit

Další nové články

Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...