TIP NA VÝLET: Středočeské sklárny – křehká tradice, kterou si můžete sami vyzkoušet

-

České sklářství má historii dlouho několik staletí. A také světové renomé, což se v prosinci potvrdilo zapsáním ruční výroby skla na seznam kulturního dědictví UNESCO. Sklárny a rodinné dílny můžete navštívit a někde si výrobu skla i sami vyzkoušet. Další náš tip na výlet s karavanem + tipy na kempování.

Zápis českého sklářství na seznam UNESCO je pro Českou republiku obrovským úspěchem a zároveň oceněním našich kulturních tradic. UNESCO památky navíc vždy přitahují velkou pozornost turistů, zvýšený zájem by tak mohl pomoci českým sklárnám a malým sklářům, které to v současné době vůbec nemají jednoduché.

Prohlédnout si provoz sklárny nebo si vyzkoušet některou z technik práce se sklem lze hned na několika místech, především ve středních Čechách a okolí Prahy.

Výroba skla a skleněného umění je atraktivní i pro české návštěvníky, středočeská lokalita plná dalších zajímavých památek ja možností ke kempování e navíc ideální na vícedenní výlet s obytným autem. Pojďme se podívat na několik míst, která můžete navštívit.

Sklárna Rückl Nižbor

V rodinné sklárně Rückl v Nižboru na Berounsku zjistíte, že tato sklárna je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu už pěknou řádku let – konkrétně od roku 1903. Chlubí se mezinárodními úspěchy i například výrobou sošky pro filmovou cenu Český lev. S jednotlivými fázemi a tradičními technikami výroby skla se seznámíte při komentovaných prohlídkách. Za příplatek si můžete vyzkoušet práci brusiče nebo práci se sklářskou píšťalou.

Stránka pro zájemce o návštěvu: https://visitruckl.com/cs/
Kde přespat: Autocamp Beroun „Na Hrázi“, Autokemp Karlštejn, Bezkemp Levandulové údolí Zdice, STPL Tetín

Ateliér Waga Málkov

Na Berounsku můžete nahlédnout pod šikovné ruce mistrů v ateliéru WAGA v Málkově, kde se s bohatou tradicí sklářské výroby spojuje dokonalé umělecké zpracování. Přímo v ateliéru se nachází malá galerie, kde se můžete setkat přímo s autory zdejších děl.

Stránka pro zájemce o návštěvu: https://www.sklo-interier.cz/navstivte-nas
Kde přespat: Autocamp Beroun „Na Hrázi“, Autokemp Karlštejn, Bezkemp Levandulové údolí Zdice, STPL Tetín

Sázavské sklárny

„Je to prastaré umění, kdy z kamene, ohně a lidského dechu vzniká křehká i praktická krása. Byla by věčná škoda, kdyby toto umění muselo zaniknout,“ řekl k zápisu do UNESCO Milan Štědra, sklář a sázavský historik. A právě Sázava je již několik staletí významným sklářským centrem. Dodnes se zde ve sklárně Kavalierglass vyrábí obalové sklo jako nápojové lahve, kosmetické flakóny, zrcadla, laboratorní sklo, ale i výrobky na zakázku a designové kousky. Jejich výrobky se vyvážejí do celého světa. Sklo z Kavalieru dodnes zdobí venkovní plášť Nové scény Národního divadla.

V bývalé druhé sklářské huti Kavaliéru nazvané František dnes v Sázavě naleznete Centrum sklářského umění. Ve skleněné galerii je možné obdivovat největší sbírku moderního skla na světě, skleněné plastiky, které vznikly pod taktovkou takových známých umělců jako je např. David Černý, zapsat se do sklářského kurzu nebo navštívit některou z kulturních akcí.

Centrum sklářského umění: http://www.cestyskla.cz/
Kde přespat: Autokemp Sázavský ostrov

Crystal Bohemia Poděbrady

Sklu se ve středních Čechách daří také v Polabí. Vydejte se na exkurzi sklárny, která se zrodila už na počátku 18. století a v průběhu doby významně ovlivnila světové sklářství. Český broušený křišťál totiž patří k tomu nejlepšímu, co v tomto oboru vzniklo. Jedna z provozoven sklárny s dlouhou tradicí se nachází ve středočeských Poděbradech. Užijte si návštěvu lázeňského města a dopřejte si zážitek v podobě exkurze do sklárny. Odhalíte při ní mimo jiné tajemství vzniku křehké krásy, která nemá obdoby. Sklárny Crystal Bohemia jsou největším výrobcem v České republice a řadí se mezi přední světové výrobce olovnatého i bezolovnatého skla.

Stránka pro zájemce o návštěvu: https://www.crystal-bohemia.com/exkurze/
Kde přespat: Autokemp Golf Poděbrady

Karel a Eva Urbanovi – skláři z Českého ráje

Rodinná firma Karla a Evy Urbanových vyrábí v Hubálově na Mladoboleslavsku figurky do betlémů, klasické stolové figurky, upomínkové a dárkové předměty, speciálně foukané figurky, vinuté perle a další. „Pro náš obor vinutí skla nad kahanem by ocenění UNESCO mohlo být novým impulsem a připomínkou veřejnosti, že tento stoletý drobný sklářský obor je stále živý, že zde stále vyrůstají a zdokonalují se noví figurkáři a že je prestiž se tomuto oboru věnovat. Momentálně pociťujeme hrdost, že můžeme být součástí tohoto prestižního seznamu. V následujících dnech a létech to bude více o práci samotné a neustálém učení se, ale i o spolupráci s organizacemi, které se o skvělý zvuk českého skla starají,“ uvedli Karel a Eva Urbanovi, kteří na českém trhu působí již od roku 1991.

Vyzkoušet si práci u plynového kahanu je tu možné po předchozí domluvě. Díky snadné mobilitě zařízení pro výrobu skleněných figurek je však možné uspořádat workshop v podstatě kdekoliv.

Informace o sklářství Karel a Eva Urbanovi: https://www.urbanglass-figurky.cz/
Kde přespat: Kemp-koupaliště Klášter Hradiště nad Jizerou

Designové výrobky z recyklovaného skla

Potřebujete přesvědčit o nekonečném koloběhu skla? Ve Vraném nad Vltavou sídlí ateliér SRNA, zabývající se recyklací skla. Ekologický a designový projekt dodává sklu nový život. Pomocí tradičních sklářských metod se tu zejména staré skleněné obaly přetváří na originální designové užitkové kousky. Vše ručně, s úctou k přírodě a s myšlenkou trvale udržitelného rozvoje.

Workshopy v Ateliéru SRNA pro zájemce a návštěvníky: https://www.srna.cz/workshopy/
Kde přespat: Camping Matyáš, Vrané nad Vltavou

Skláren je ve středních Čechách mnohem víc

Nositelem tradice českého sklářství a místem, kde na svět přicházejí originální skleněné výrobky, je malá rodinná sklárna Artcristal Bohemia ve Velkém Oseku. Vyrábí dekorativní skleněné výrobky zejména pro vybavení interiérů. Rodí se tu i originální sportovní trofeje.

Sklárna Tom Bohemia Crystal v Bělé pod Bezdězem je dnes jedním z největších výrobců ručně vyráběného broušeného skla v České republice. Založena byla už roku 1931, po nucené pauze zde byla výroba obnovena roku 1990.

Sklárna Glasstar v Nenačovicích na Berounsku sice byla založena až roku 1996, vědomě ovšem navazuje na staletou českou sklářskou tradici a i za kratší dobu si stihla vybudovat věhlas a uznání. Sklárna vyrábějící zejména originální dárkové předměty byla založena doslova na zelené louce – ve svých začátcích neměla žádnou budovu, pouze malou tavicí pec pod širým nebem. Zjistěte víc při exkurzi do provozovny.

Text: Jan Bordovský (via SCCR)
Foto: webové prezentace skláren

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...