UV desinfekce vody – novinka pro obytné automobily a karavany

-

Pitná voda a její nezávadnost v obytných vozidlech patří mezi velká sezónní témata. Vodu v nádrži je nutné kvůli její nezávadnosti při delším uchovávání v nádrži konzervovat a čistit, což lze provést několika způsoby. Nově také pomocí UV desinfekce.

Firmu WM Aquatec mnozí karavanisté znají především díky stříbrným „houbičkám“, které se jednou za rok vhodí do nádrže a pomocí uvolňovaných iontů stříbra udržují vodu bez bakterií a dalších nežádoucích zárodků.

Tato technologie má však odpůrce, kteří odkazují na to, že stříbro se při požívání vody hromadí v těle člověka. Řadu odpůrců má také chemické čištění vody pomocí různých přísad do nádrže.

Byla by však škoda si z nádrže v obytném automobilu udělat pouze užitkovou vodu. Německý WM Aquatec, který je specialistou na konzervaci vody nejen v karavanech, ale také v průmyslovém využití, přišel letos se zajímavou novinkou.

Tou je desinfekce vody pomocí UV-LED záření. Celý systém je kompletně navržen pro obytná vozidla a je plně automatický. Jedná se o první takový systém svého druhu.

Výhody UV desinfekce vody

UV desinfekce pitné vody není zase taková novinka. V karavaningu však rozšířená zatm není. Přitom má obrovské výhody:

  • Naprosto ekologický zůsob desinfekce
  • Díky LED technologii se nepoužívá klasická rtuťová lampa
  • Desinfekce je srovnatelná s klasickým chlorováním pitné vody, avšak zcela bez chemie
  • Vysoká účinnost až 99,999 %
  • Z vody se odstraní bakterie, viry, kvasinky, řasy a cysty, koliformní bakterie a E.coli

Instaluje se do stávajícího rozvodu vody

Systém se napojí na stávající rozvody pitné vody. Díky kompaktním rozměrům 11 x 16 x 10 cm a hmotnosti necelý kilogram se vejde i do skříňky pod vodní baterii.

Biolite UV-LED zajišťuje průtok vody 8 litrů za minutu. Touto rychlostí dokáže desinfikovat vodu s účinností 99,9 %. Při snížení průtoku na 5 l/min nebo 2,25 l/min se účinnost desinfekce zvýší dokonce na 99,99 resp. 99,999 %.

Životnost přístroje je cca 5 000 hodin provozu (=otevřené vodovodní baterie a průtoku vody). K provozu potřebuje 12V připojení, spotřebovává pak 0,2 A v pohotovostním stavu a 1,2 A při provozu.


Instalační návod UV desinfekce vody


Přístroj je vhodné umístit ideálně hned za vodní čerpadlo, aby desinfikoval vodu ve všech bateriích i rozvodech. Celý systém pak je samozřejmě možné doplnit i o další komponenty, jako například vstupní filtr na napouštění vody nebo uhlíkový filtr do zemí, kde mohou být problémy s kvalitnou vstupní vody.

Cena celého zařízení včetně instalační sady je asi 13 200,- Kč. Objednat a zjistit další informace je možné například na webu výrobce WM Aquatec.

Text: Jan Bordovský, Foto: WM Aquatec

Další nové články