UV desinfekce vody – novinka pro obytné automobily a karavany

-

Pitná voda a její nezávadnost v obytných vozidlech patří mezi velká sezónní témata. Vodu v nádrži je nutné kvůli její nezávadnosti při delším uchovávání v nádrži konzervovat a čistit, což lze provést několika způsoby. Nově také pomocí UV desinfekce.

Firmu WM Aquatec mnozí karavanisté znají především díky stříbrným „houbičkám“, které se jednou za rok vhodí do nádrže a pomocí uvolňovaných iontů stříbra udržují vodu bez bakterií a dalších nežádoucích zárodků.

Tato technologie má však odpůrce, kteří odkazují na to, že stříbro se při požívání vody hromadí v těle člověka. Řadu odpůrců má také chemické čištění vody pomocí různých přísad do nádrže.

Byla by však škoda si z nádrže v obytném automobilu udělat pouze užitkovou vodu. Německý WM Aquatec, který je specialistou na konzervaci vody nejen v karavanech, ale také v průmyslovém využití, přišel letos se zajímavou novinkou.

Tou je desinfekce vody pomocí UV-LED záření. Celý systém je kompletně navržen pro obytná vozidla a je plně automatický. Jedná se o první takový systém svého druhu.

Výhody UV desinfekce vody

UV desinfekce pitné vody není zase taková novinka. V karavaningu však rozšířená zatm není. Přitom má obrovské výhody:

  • Naprosto ekologický zůsob desinfekce
  • Díky LED technologii se nepoužívá klasická rtuťová lampa
  • Desinfekce je srovnatelná s klasickým chlorováním pitné vody, avšak zcela bez chemie
  • Vysoká účinnost až 99,999 %
  • Z vody se odstraní bakterie, viry, kvasinky, řasy a cysty, koliformní bakterie a E.coli

Instaluje se do stávajícího rozvodu vody

Systém se napojí na stávající rozvody pitné vody. Díky kompaktním rozměrům 11 x 16 x 10 cm a hmotnosti necelý kilogram se vejde i do skříňky pod vodní baterii.

Biolite UV-LED zajišťuje průtok vody 8 litrů za minutu. Touto rychlostí dokáže desinfikovat vodu s účinností 99,9 %. Při snížení průtoku na 5 l/min nebo 2,25 l/min se účinnost desinfekce zvýší dokonce na 99,99 resp. 99,999 %.

Životnost přístroje je cca 5 000 hodin provozu (=otevřené vodovodní baterie a průtoku vody). K provozu potřebuje 12V připojení, spotřebovává pak 0,2 A v pohotovostním stavu a 1,2 A při provozu.


Instalační návod UV desinfekce vody


Přístroj je vhodné umístit ideálně hned za vodní čerpadlo, aby desinfikoval vodu ve všech bateriích i rozvodech. Celý systém pak je samozřejmě možné doplnit i o další komponenty, jako například vstupní filtr na napouštění vody nebo uhlíkový filtr do zemí, kde mohou být problémy s kvalitnou vstupní vody.

Cena celého zařízení včetně instalační sady je asi 13 200,- Kč. Objednat a zjistit další informace je možné například na webu výrobce WM Aquatec.

Text: Jan Bordovský, Foto: WM Aquatec

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...