VELKÝ PŘEHLED: Obytné vestavby do 6 metrů s podélným spaním

-

Nejrozšířenější půdorys pro obytné vestavby s délkou do šesti metrů je typický svým zadním příčným lůžkem. Postupně ale získává popularitu podélné spaní. Čím dál více výrobců totiž vychází vstříc zákazníkům a ukazuje, že kompaktní obytná vestavba a prostorná podélná lůžka nejsou nemožnou kombinací.

Podélná lůžka nabízí nejen výrazně vyšší komfort spánku – vejdou se na ně i vysoké postavy a při vstávání se posádka nemusí navzájem přelézat. Výhodou je také prostornější „garáž“ pod lůžky a velké stropní úložné skříňky.

Aby se ale podélná lůžka do interiéru vešla, a s nimi i kompletní obytná vestavba, aniž by se musela zvětšit délka vozidla, hledají výrobci různé fígle a řešení, jak chybějící místo dohnat. V tomto přehledu vám ukážeme nejzajímavější a v České republice běžně prodávané obytné vestavby, které mají délku do šesti metrů a zároveň podélné spaní. A ukážeme vám, jak je díky tomu interiér řešený.

Dethleffs Globetrail Advantage 600 ER

Tradiční německý výrobce nabízí pro své obytné vestavby Globetrail více než deset různých půdorysů. Varianta 600 ER nabízí nejen zajímavou výbavu Advantage, ale i podélná lůžka na podvozku Fiat Ducato a Citroen Jumper, u obou pod šest metrů. Dethleffs kvůli tomu zúžil koupelnu a sprchový kout přesunul více do středové uličky. Úložné prostory na oblečení se přesunuly pod postel. Lůžka se mohou pomocí středových dílů propojit do extra velkého letiště.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato a Citroen Jumper
Rozměry lůžka: 191 x 75 a 176 x 92 cm
Orientační cena: 1 575 000,- Kč

Adria Twin Supreme 600 SBX

Obytné vestavby od slovinské značky Adria jsou velice oblíbené a nabízí celou řadu standardních dvoumístných i rodinných půdorysů. Kromě nich ale Adria cílí také na specifické skupiny uživatelů. Například právě tímto modelem 600 SBX, který má zadní lůžko na zvedacím mechanismu, a umožňuje tak vzadu přepravovat opravdu rozměrný náklad.

Pokud ale nic rozměrného, jako jsou třeba motorky nebo surfovací prkna, nepřevážíte, můžete si vzadu vytvořit prostornou sedací sestavu s bočním podélným sezením a stolem uprostřed. Vpředu totiž klasický jídelní kout nenajdete. Místo něj výrobce umístil koutek pro práci na cestách. Vešla se také vysoká šatní skříň. Koupelna nabízí prostorově úsporné řešení ve formě posuvné stěny, která ji promění ve sprchovací kout.

Nad lůžky najdete místo stropních skříněk prostorné brašny, spouštěcí lůžko může být využíváno v jakékoli poloze.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato a Citroen Jumper
Rozměry lůžka: 195 x 155 cm
Orientační cena: 1 583 000,- Kč

Benimar Benivan B161 ES

Jedním z nejlevnějších zástupců v tomto přehledu je obytná vestavba Benivan B161 ES španělského výrobce Benimar, který spadá do francouzského koncernu Trigano. Vůz sdílí mnoho půdorysů se svými sesterskými modely, proto ani on nepřijde v roce 2024 o podélné spaní ve vestavbě s délkou pod šest metrů. To lze pomocí přídavného čalounění spojit do velkého letiště.

Vůz dostal menší pevnou koupelnu z modelu 540, chladnička se přesunula do přední části kuchyně a vysokou skříň nahradily podélné stropní skříňky.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 198 x 78 a 172 x 75 cm
Orientační cena: 1 352 000,- Kč

Elnagh E-Van 6

Italský Elnagh má v nabídce šestimetrový model E-Van 6 hned ve třech stupních výbavy. Interiér je laděný do světlého dřevěného dekoru s prvky v bílém vysokém lesku. Jídelní část nabízí rozkládací stolek a zadní lavici, vůz proto přepraví až 4 cestující.

Koupelna je i zde menší a pevná, kuchyňka nedisponuje rozšířením pracovní plochy, ale má vše potřebné včetně chladničky umístěné zboku. Zadní lůžka jsou prostorná, po sklopení kteréhokoli z nich vůz poslouží i pro přepravu jízdních kol a jiné rozměrné výbavy.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 207 x 68 a 175 x 75 cm
Orientační cena: 1 320 000,- Kč

Frankia Yukon 6.0 GD

Luxusní Frankia označuje své obytné vestavby jako „Microliner“ a chce tím naznačit, že i v malé dodávce umí nabídnout komfort a prémiový pocit jako ve velkém lineru. Tento model nabízí podélné spaní na šestimetrovém podvozku Mercedes Sprinter.

Jedná se o čistě dvoumístný vůz, který bude od příštího roku v nabídce i v dobrodružnější variantě s pohonem 4×4, motorem o výkonu 190 koní, AT pneumatikami, lithiovými bateriemi a další výbavou.

Vůz nemá lavici v druhé řadě, jídelní kout tvoří otočná sedadla a odnímatelný stolek. Spolujezdec si před spaním může nainstalovat rozšíření v oblasti nohou nad kuchyňský blok, čímž dosáhne délky lůžka 190 cm. V zadní polovině jsou lůžka propojená na celou šířku 195 cm.

Dostupné podvozky: Mercedes Sprinter
Rozměry lůžka: 195 x 75 a 190 x 75 cm
Orientační cena: 2 020 000,- Kč

Robeta Kronos

Robeta si zakládá na tom, že i do kompaktní dodávky lze dostat hodnotný a elegantní interiér. V malém Kronosu dokonce zachovává vysokou skříň v kuchyni, přesto dokáže nabídnout v zadní části prostorné dvoudílné letiště a ložnou plochu pod ním.

Kronos má v jídelním koutu zadní lavici a tedy celkem 4 místa na jízdu, koupelna je maličká a jednoduchá, s pevným umyvadlem a otočnou toaletou. Typickou pro tuto značku je zajímavá základní výbava a důraz na dobré zpracování.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato, Citroen Jumper
Rozměry lůžka: 195/185 x 187 cm
Orientační cena: 1 617 000,- Kč

Hymer Yosemite a Free 602

Tradiční německý výrobce Hymer má v nabídce hned dvě šestimetrové obytné vestavby s podélným spaním. Oba modely jsou na základu Fiat Ducato, ale liší se cílovou skupinou zákazníků.

Hymer Free 602 je levnějším modelem se skromnější výbavou, v testech je ale hodnocen jako poměrně praktický vůz, navíc nabízí o něco více prostoru a samostatnou šatní skříň. Hymer Yosemite je lépe vybavený, má kvalitnější materiály, propracovanější interiér a je celkově útulnější. Má také delší lůžka.

Oba modely nabízí za příplatek instalaci zvedací střechy, umí tedy nabídnout až 4 místa ke spaní.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 192 x 120 a 182 x 80 cm (Hymer Free), 200 x 119 a 182 x 77 cm (Hymer Yosemite)
Orientační cena: 1 667 000,- Kč (Hymer Free), 1 831 000 ,- Kč (Hymer Yosemite)

Karmann Dexter 600 4×4

Své zástupce v tomto přehledu mají i čtyřkolky. Německý Karmann Dexter na podvozku Ford Transit 4×4 je výjimečný nejen díky svému půdorysu určenému striktně pro dvě osoby. Vozu chybí lavice v druhé řadě, takže více prostoru dostala koupelna i podélná lůžka. Šatní skříň nahrazují velké stropní skříňky, jídelnu tvoří otočné přední sedačky a sklopný stolek o rozměru 75 x 60 centimetrů.

Dostupné podvozky: Ford Transit 4×4
Rozměry lůžka: 197 x 93 a 185 x 93 cm
Orientační cena: 1 565 000,- Kč

Karmann Davis Lifestyle 600

O něco levnější než předchozí model z nabídky německého Karmannu má několik zajímavých prvků. Interiér je klasický s otevřenou kabinou řidiče a kompaktní kuchyňkou s chladničkou umístěnou v přední části, menší koupelnový blok nabízí sklopné umyvadlo, které zvětšuje dostupný prostor pro sprchování.

Nábytek je opatřen velmi příjemnou povrchovou vrstvou připomínající mikrovlákno, díky čemuž je nejen hezký, ale dodává prostoru na útulnosti. Zajímavostí je také variabilní systém nábytku pod zadními lůžky – úložné skříňky lze přidávat a odebírat podle potřeby a bez použití nářadí. Můžete si tak zde vytvořit i velmi širokou ložnou plochu pro rozměrnější zavazadla.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 198 x 78 a 172 x 75 cm
Orientační cena: 1 454 000,- Kč

Knaus Boxlife Pro 600 Lifetime

Knaus letos slaví dvacet let výroby obytných vestaveb, obytná auta ale vyrábí už šedesát let, a tak dobře ví, kam sáhnout, aby i na délce šesti metrů uměl nabídnout dvoumetrové lůžko. Zadní lavice s jídelním stolem umožňuje jízdu pro čtyři, ale vešla se jen menší koupelna. Na druhé straně se použila menší šatní skříň a chladnička je přesunutá dopředu kuchyňského bloku. Interiér díky tomu působí velmi vzdušně.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 200 x 85 a 180 x 85 cm
Orientační cena: 1 560 000,- Kč

Knaus Boxlife 600 ME

Podobný model jako výše uvedený, ale tento se honosí výškově stavitelným zadním lůžkem, které je možné umístit do několika poloh, takže se přes den pohodlně dostanete k zavazadlům, a zároveň si nahoře můžete odpočinout. Tyto modely mají také standarně naftové topení.

Koupelna má sprchový kout zasahující do uličky, velké výsuvné umyvadlo a kuchyňku s dostatkem úložných prostor a rozšiřující deskou.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 197/179 x 173 cm
Orientační cena: 1 618 000,- Kč

Knaus Boxlife PRO 600 LIFETIME XL

Třetí zástupce Knausu v tomto přehledu, s trochu krkolomným názvem, ale nezaměnitelnou siletou – verze XL totiž u Knausu znamenají vysokou plastovou střechu, díky které je tento krátký model ideální pro čtyřčlenné rodiny, dokonce s nouzovým pátým místem.

Podélná lůžka tvoří velké letiště, pod nimi je úložný prostor. Koupelna je příjemně vymyšlená s pevným umyvadlem a otočnou toaletou. K jídlu slouží rozkládací stolek, do horních lůžek se lze po žebříku. Díky velké výšce a množství oken působí vůz velmi vzdušně.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 180 x 85 a 200 x 85, horní lůžko 190 x 130 cm
Orientační cena: 1 750 000,- Kč

LMC Innovan 592

V LMC ukázali velkou kreativitu, aby na délku šesti metrů dokázali umístit podélná lůžka. Velmi kompaktní kuchyňka používá jako pracovní plochu výsuvnou pracovní desku (nosnost výsuvu je 40 kg), která zasahuje až do prostoru lůžka. V koupelně pak LMC zvolilo řešení posuvné toalety (zasouvá se pod lůžko na straně řidiče) a sklopného umyvadla, což zvětší prostor pro sprchování. Použití vysokého Fordu Transit ale umožnilo instalovat velmi vysoké stropní skříňky, další úložnýá prostor najdete i pod lůžky. Přídavným čalouněním lze obě lůžka propojit do letiště o šířce 188 cm.

Dostupné podvozky: Ford Transit
Rozměry lůžka: 202 x 74 a 181 x 73 cm
Orientační cena: 1 486 000,- Kč

Malibu Van Compact 600 LE

Na první modely Malibu na základu VW T3, které přišly na trh před čtyřiceti lety, si vzpomene málokdo. Malibu časem přešlo na větší modely, schopnost vyrábět kvalitní a zajímavé obytné vestavby mu ale zůstala. Van Compact 600 LE spoléhá na variabilní koupelnu s posuvnou toaletou a sklápěcím umyvadlem, i na kuchyňku z menšího modelu 540, která získává pracovní plochu díky výklopným nástavcům. Šatní skříň našla své místo pod jedním z lůžek. Útulný a hodnotný interiér doplňují velmi prostorná lůžka.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 202 x 90 a 187 x 102 cm
Orientační cena: 1 593 000,- Kč

Pilote Van V600J

Francouzský Pilote nabízí vedlé široké škály klasických půdorysů také některé netradiční, a V600J s podélnými lůžky patří mezi ně. V interiéru chybí vysoké skříně, obě lůžka ale lemují dlouhé stropní skříňky, doplňuje je úložný prostor pod lůžky. Místo na podélná lůžka se získalo také odstraněním sedací lavice – dvoučlenná posádka má k dispozici otočná sedadla a rozkládací stůl. Stěnu koupelny pak okupuje malá polstrovaná police, ideální k natažení nohou. V koupelně prostor šetří sklápěcí umyvadlo a posuvná toaleta.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžek: každé 198 x 77 cm
Orientační cena: 1 583 000,- Kč

Pössl Summit Shine 600L / 600LR

Značka Pössl je skoro synonymem pro obytné vestavby, a když se propracovala časem k návrhům vlastních půdorysů a začala cílit i do vyšších řad, mohli jsme se těšit na opravdu zajímavé modely. Řada Summit mezi ne určitě patří, a s ní i šestimetrová verze Shine 600. Ta se nabízí buď ve verzi 600L s malou koupelnou s překlápěcí stěnou, nebo 600LR s velkou sprchovací vaničkou vytaženou do středové uličky.

Největší zajímavostí modelu Pössl Summit je však možnost konfigurace zadní lavice, takže máte na výběr, zda v druhé řadě chcete jedno nebo dvě samostatná sedadla, dvojlavici nebo dokonce páté nouzové sedadlo. Přepravovat tak můžete až pět cestujících. Vyspí se zde ale jen dva.

Totožný půdorys nabídne také sesterská značka Globecar, ta však klade u barevného provedení větší důraz na eleganci.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato, Citroen Jumper
Rozměry lůžka: 200 x 80 a 180 x 80 cm
Orientační cena: 1 355 000,- Kč

Rimor Horus 198

Chybějící vysoká šatní skříň téměř vždy značí podélné spaní na krátkém půdorysu, a Rimor není výjimkou. Velké stropní skříňky to ale částečně vynahradí. Podélná lůžka lze u tohoto modelu spojit do velkého letiště. Rimor zachovává zadní dvoumístnou lavici, byť s menším rozkládacím stolkem. Uveze ale čtyři osoby, vytvořit lze dokonce provizorní lůžko pro třetího pasažéra. Pevná koupelna je ale maličká, má proto sklopné umyvadlo a otočnou toaletu. Chladničku instaloval výrobce zboku kuchyňské linky, takže je dobře přístupná i zvenku.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 198 x 78 a 172 x 75 cm
Orientační cena: 1 352 000,- Kč

Vantourer 600L

Také Vantourer musí do svého půdorysu dostat podélná lůžka tím, že zkrátí kuchyňský blok a zmenší koupelnu. V tomto uspořádání se příliš neliší od konkurence. Umyvadlo v koupelně je pevné, trošku místa ušetří otočná toaleta. Délku pracovní plochy v kuchyni zase prodlouží sklopná deska. Zůstala zadní lavice pro dva cestující, přestavitelná na provizorní třetí lůžko. Vozidlo jde objednat i se zvedací postelí, zadní část pak nabídne velký úložný prostor třeba pro rozměrou sportovní výbavu. Pro Vantourer je typická také vyšší základní cena, obsahuje ale bohatou sériovou výbavu.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžek: 200 x 95 a 190 x 95 cm
Orientační cena: 1 572 000,- Kč

Weinsberg CaraTour 600 ME

Zadní podélná lůžka u tohoto Weinsbergu lze přídavným čalouněním spojit do velkého letiště. Vpředu je ale situace klasická – použila se kompaktní kuchyňka i koupelna z kratšího půdorysu 540. Přesto interiér nabízí vše, co je v takovém autě potřeba. Díky menší koupelně se mohla zachovat zadní lavice, a tedy čtyři místa na jízdu. Model umožňuje i instalaci zvedací střechy, pak se počet míst ke spaní zvedne až na pět.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 200 x 85 a 180 x 85 cm
Orientační cena: 1 367 000,- Kč

Westfalia Columbus 600 E

Westfalia je v segmentu obytných vestaveb živoucí legendou, vždyť první takové modely vyráběla již v 50. letech minulého století. Doba ale pokročila a 5,99 metru dlouhý Columbus 600 E na podvozku nejnovějšího Fiatu Ducato dokáže nabídnout podélná lůžka na lamelových roštech, které po spojení vytvoří letiště skoro dva na dva metry.

Zkrácená kuchyně má chladničku umístěnou v čele bloku a přijatelnou pracovní plochu, hodilo by se ale o trochu víc úložného místa. Koupelna je i zde použita z menšího modelu 540 a je trochu stísněnější. Vešel se ale jídelní stolek a tradičně velmi pohodlná cestovní sedadla pro další dva cestující v druhé řadě.

Dostupné podvozky: Fiat Ducato
Rozměry lůžka: 198 x 197 cm
Orientační cena: 1 647 000,- Kč

Text: Jan Bordovský (s přispěním RMI.de)
Foto: archiv výrobců

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...