VÝLET NA VÍKEND: Třeboňsko jsou vodopády i masožravé kytky

-

Přírodní rezervace Červené blato je na samém okraji CHKO Třeboňsko v dohledu Novohradských hor. Toto významné a turisticky atraktivní rašeliniště je jedním z míst, kde můžeme nalézt i rosnatku okrouhlolistou, drobnou masožravou rostlinu.

Když se řekne Třeboňsko, tak se většina z nás rozjede do samotné Třeboně a k okolním rybníkům a malebným vsím. Tato chráněná krajinná oblast má však i několik významných rašeliništ a jedno z těch cennějších najdeme na samotné výspě Třeboňska u Jiříkova údolí. To je stará sklářská obec, která ze zdejší rašeliny v minulosti žila, ale dnes je tichou samotou, kde nenarazíme ani na skláře a ani na těžbu rašeliny. Zaparkujeme-li ovšem na nedalekém parkovišti u vstupu do Červeného blata, potkáme krásný kus české přírody.

Krajinou močálů a rašelinišť

Naučná stezka vedoucí rašeliništěm je cca 5km dlouhá a z velké části vede po dřevěných lávkách.  Ty jsou atraktiví především pro děti. Vrstva rašeliny v blatě dosahuje na některých místech hloubky až osmi metrů. Rašeliniště je velmi cenné, protože je málo narušené a zachovalo si tvář tundry a druhovou skladbu rostlin z doby hned po poslední době ledové kdy vzniklo.

To vše a hlavně informace o fauně a flóře naleznete přehledně na informačních tabulích naučné stezky. Místa sušší se střídají s močály a dvěma krásnými jezírky plnými suchopýru, travin a mnoha dalších rostlin. Jednou z nich může být právě i masožravá rosnatka. Nalézt ji vyžaduje jistý pozorovací talent, ale pomoci vám může její načervenalá barva a v pozdním létě bílo-růžové  kvítky.

Přibližně v půlce cesty je vyhlídkový altán. Stezka je i vzhledem k úzkým chodníčkům jednosměrná, ale přehledné značení vás nenechá zabloudit a vyrazit chybným směrem.  Za hoďku až dvě, podle vaší chuti pozorovat, jste zpět u auta.

Údolím hraběnky Terezie k vodopádu

Jen čtvrt hodiny jízdy je však další zajímavost, která stojí za návštěvu. Jedná se o Terčino (někdy též nazývané Terezino) údolí u Nových Hradů. Zaparkujte na parkovišti starý pivovar a celé údolí máte jak na dlani.  140 hektarů kolem říčky Stropnice je romantickým krajinným parkem s mnoha historickými stavbami, vodopádem a našimi i cizokrajnými dřevinami. I tímto údolím vás provede naučná stezka, která má ovšem mnoho odboček a směrů. 

Celé údolí bylo ještě na začátku devadesátých let dosti zpustlé a chátralo. V současné době je jeho velká část opět podobná představám Terezie Buquoiové, která vybudování tohoto parku iniciovala a jejíž jméno údolí dnes nese. Jediné co je i do dnešních dnů stále ruinou je Modrý dům, kde hraběnka trávila letní měsíce. Oproti tomu její Lázničky dnes opět slouží částečně svému poslání a poskytnou kolemjdoucím i možnost nabrat sil a občerstvit se.

Mezi nejkrásnější místa patří bezesporu zdejší 13 metrů vysoký vodopád. I ten je vybudován uměle a velmi důmyslně napájen skoro kilometrovým náhonem ze samotné říčky Stropnice. Lidská pomoc při jeho vzniku mu však nijak neubírá na kráse a je ukázkou jak naši předci uměli pracovali s krajinou.

K areálu patří i nedaleká Tvrz Cuknštejn, která ovšem byla vybudována daleko dříve než romantický park. Ta má své kořeny již v 15. století.

Na vršku nad údolím u Gabrielinina rybníku je Švýcarská chata. Původní lovecký zámeček ve stylu švýcarských horských stavení, kde byl krásný výhled do údolí a na Nové Hrady. Dnes je majitelem skautské hnutí, které zde má svou základnu.

V Terčině údolí nachodíte, pokud budete chtít vidět vše co nabízí, osm až deset kilometrů. Vše bude záležet na zvolených trasách. Pohyb po naučné stezke a zdejších značkách je velmi intuitivní a značení ukázkové. 

Pokud se vydaří zima, tak vodopád zamrzá a vytváří neuvěřitelný ledopád. Celé údolí je tedy i v tomto období velmi hezké a má své kouzlo.

Zajímavost:
Buquoyové, zakladatelé Terčina údolí, byli starý francouzský rod, který do Čech dorazil s katolickými vojsky před 30 letou válkou. Generál Karel Bonaventura hrabě Buquoy vedl císařská vojska v bitvě na Bílé hoře. Za odměnu získal řadu zabaveného majetku. Díky tomu se postupně zájmy rodu přesouvají z Francie a Španělska do Čech a Buquoyové se stávají jedním z nejvýznačnější tuzemských rodů.  Jejich působení v jižních Čechách je pak bráno jako velmi významné pro rozvoj jejich panství. Kromě Nových Hradů také třeba Rožmberka.

Text a foto: Jakub Moravec

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...