10 tipů jak snížit spotřebu obytného vozu

-

Zatímco před rokem se nafta tankovala s rouškou přes ústa, letos by si mnoho řidičů při návštěvě čerpací stanice raději zakryla oči. Zatímco však historicky nejvyšší cenu nafty ovlivnit nemůžeme, spotřeba obytného automobilu se snížit dá. Přinášíme deset tipů, jak na to.

Proti loňské cestovatelské sezóně jsou jen ceny za pohonné hmoty vyšší o desítky procent, a to nemluvíme o zvýšení dalších výdajů, jako jsou ceny kempů, potravin a služeb v cestovním ruchu obecně. Každá úspora tak může přijít vhod. Jak tedy co nejvíce snížit spotřebu obytného vozu?

1. Zlepšete svůj jízdní styl

Snažte se co nejrychleji dostat na požadovanou rychlost – zrychlujte svižně (v zátěži má motor nejvyšší účinnost), řaďte rychle a požadovanou rychlost poté udržujte s co nejnižšími otáčkami. Zároveň ale motor nepodtáčejte.

2. Jezděte předvídavě

Každé brzdění znamená plýtvání drahocennou energií. Snažte se tedy jezdit tak, abyste co nejvíce využívali setrvačnosti vozu. Setrvačností dojíždějte k semaforu nebo k začátku obce, vyhýbejte se prudkému brzdění. Místo toho pusťte plyn a nechte vůz dojet se zařazenou rychlostí – tehdy vůz nemá žádnou spotřebu paliva a brzdí plynule motorem. Stejně se chovejte v kopcovitém terénu nebo v zatáčkách a využívejte přírodní podmínky ve váš prospěch.

3. Vyhněte se krátkým jízdám

Studený motor má největší spotřebu paliva. Na krátké trasy proto volte raději jiný dopravní prostředek. V zimě motor nikdy nezahřívejte chodem na volnoběh na místě. Je to plýtvání palivem, které navíc neprospívá ani motoru.

4. Vypínejte motor při čekání

Jakmile motor běží, spotřebovává palivo. Při chodu na volnoběh je to okolo 0,5 až 1 litr za hodinu. Systém start-stop sice není příliš populární, ale mnohdy může dávat smysl. Obecně se doporučuje vypínat motor při čekání delším než půl minuty. Při teplém motoru je následná zátež baterie a startéru při opětovném startování naprosto zanedbatelná.

5. Omezte nejvyšší cestovní rychlost

Vyšší rychlost znamená u obytného vozu vyšší spotřebu. A kvůli aerodynamickému odporu spotřeba v rychlostech nad 100 km/h roste závratným tempem. Snížení dálniční rychlosti o 10 km/h vám může snížit spotřebu i o pár litrů.

6. Vypínejte nepotřebné spotřebiče

Každý spotřebič v automobilu – ať již se jedná o komfortní funkce, bezpečnostní výbavu nebo klimatizaci, zvyšují spotřebu energie a tím i paliva. Například zapnutá klimatizace může podle typu vozu zvednou spotřebu paliva až o 1,5 litru na 100 kilometrů. Na druhou stranu však může mít pozitivní vliv na klima v kabině, a tedy i pohodu a vyšší bezpečnost posádky. Zvažte však, které spotřebiče a jak dlouho je nutné mít opravdu v provozu.

7. Omezte naložení vozidla

Nevozte v obytném automobilu více věcí, než opravdu potřebujete. Větší hmotnost vozu logicky znamená vyšší spotřebu.

8. Kontrolujte tlak v pneumatikách

Pravidelně kontrolujte správně nahuštění pneumatik. Nesprávný tlak má velký vliv na spotřebu vozu, ale také jeho ovladatelnost a životnost pneumatik.

9. Dbejte na pravidelnou údržbu vozu

Některé spotřební díly vozidla mohou mít přímý vliv na jeho spotřebu – namátkou například vzduchový filtr, kvalita a množství oleje či stav pneumatik. Pravidelný servis vozu tak pomůže udržet spotřebu ve správných mezích.

10. Vyzkoušejte školení úsporné jízdy

Mnoho spolků u nás pořádá pravidelná školení řidičů zaměřená na ekologickou a úspornou jízdu. Chcete-li zlepšit své řidičské dovednosti a naučit se jezdit efektivně, můžete je vyzkoušet. Nabyté vědomosti se na cestách rozhodně neztratí.

Autor: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...