Dálnice v Polsku budou zdarma

-

V Polsku budou letos na podzim volby, a tak tamější vláda hledá, jak si udobřit své voliče. Mezi kroky, které ocení i čeští řidiči, patří zrušení mýtných poplatků za dálnice.

V Polsku je celkem 692 kilometrů dálnic zpoplatněných mýtem (z celkových 1 712 km dálniční sítě). Celkem 241 kilometrů z těchto úseků patří polskému státu, a na těchto řidiči motocyklů, osobních aut, tedy i obytných vozů do 3,5 tuny, přestanou platit mýto od letošního léta. U zbylých 452 kilometrů v soukromém vlastnictví by se mýto mohlo zrušit zhruba za rok. S informací přišel polský deník Rzeczpospolita po sjezdu strany PiS.

Pro cestovatele a karavanisty z Česka a Slovenska je dobrou zprávou, že od letošního léta budou zrušeny poplatky na dálnici A4 v úseku Wroclaw – Głiwice, které mnoha motoristům slouží jako výhodná trasa směrem na Drážďany, Berlín či dále na západ. Tento úsek pro osobní vozy stojí aktuálně nijak závratných 16,20 PLN jedním směrem (cca 84 Kč).

Bez poplatku bude také úsek dálnice A2 z Koninu do Strykowa, který je dlouhý 90 kilometrů. Příští rok by se zrušení mýta mohlo týkat například 152 km dlouhého úseku dálnice A1 mezi Toruní a Gdaňskem.

TIP: CESTOPIS – Helská kosa, písečné duny a dovolená u Baltu

Provoz samozřejmě zcela zdarma nebude, s majiteli soukromých dálnic nyní vláda jedná o výši kompenzací. Mýto tak zaplatí stát z veřejného rozpočtu, tedy i z peněz těch, kteří dálnice nevyužívají.

Kdyby byly požadavky majitelů finančně neúnosné, je vláda v krajním případě připravena uvažovat a vyvlastnění soukromých úseků dálnic. To by ovšem mělo nedozírné následky s ohledem na vyplacené odškodné, vztahy s Evropskou unií i budoucí soukromé investice.

Text: Jan Bordovský, Foto: Pixabay

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás