První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

-

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou LED žárovku v Česku.

Od letošního podzimu si i majitelé starších vozidel mohou legálně zvýšit světelný výkon předních světlometů. Schválená LED žárovka je podle osvědčení Ministerstva dopravy vhodná pro více než devadesát modelů vozidel, ale tento seznam se bude ještě rozrůstat.

Pokud jsme ještě nedávno záviděli německým řidičům možnost dodatečně instalovat do svých obytných automobilů LED žárovky, vězte, že Česká republika je teprve pátou zemí v EU, kde se toho dosáhlo v takto širokém rozsahu.

LED nabízí dvojnásobný výkon i delší životnost

Přední LED světlomety jsou u moderních vozidel velmi výrazným designovým prvkem a jsou stále ještě vnímány jako prémiová výbava. Pravdou ale je, že LED žárovky jsou ve srovnání s klasickými „halogeny“ výrazně výkonnější – výrobce udává u svého modelu Osram H7 NIGHT BREAKER LED až o 220 % vyšší svítivost, světlo o teplotě 6 000 K je přitom jasně bílé.

Montáž žárovek si můžete provést i svépomocí (jedná se o standardní patici PX26d) – poté ale důrazně doporučujeme nechat si v servisu zkontrolovat nastavení světel, abyste neoslňovali protijedoucí řidiče a plně využili všech výhod LED žárovek.

Proti klasickým žárovkám mají nové LED modely velmi vysoký jas a pro oči méně unavující barvu světla (v tomto případě je to studená bílá), nižší spotřebu jen 19 W a také až pětinásobnou životnost – u uvedeného modelu dosahuje až 5 000 hodin (tj. celkem asi sedm měsíců nepřetržitého svícení).

Cena sady těchto žárovek se na českých internetových obchodech pohybuje okolo 3 600,- Kč, například v Německu za ně ale dáte jen 2 400,- Kč.

Pro jaká vozidla jsou LED žárovky vhodné?

Kompletní seznam vozidel, u kterých můžete použít tyto homologované LED žárovky, najdete na tomto odkazu.

Jedná se mimo jiné od Citroen Jumper (od roku 2006), Fiat Ducato (od roku 2006, včetně faceliftu), Ford Transit (2014-2019), Mercedes Sprinter (od roku 2018), Peugeot Boxer (od roku 2006), VW Crafter 2 (od roku 2017), VW T5 (2003-2009) a VW T6.1 (od roku 2019).

Přímo z obytných automobilů mají prozatím schválení Hymer Elldis/Compass EHG250 (od roku 2014), Adria Sonic, Matrix, Coral (od roku 2014) a LMC Solifer (od roku 2014).

Text: Jan Bordovský (via Osram), Foto: Osram

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás