Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

-

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na „záchodová“ témata je plný internet. Která je lepší a která hezky voní, kam se může vylívat a jak dlouho vydrží. Ale co když to jde i jinak?

Na novinářských i soukromých kempingových cestách už jsem potkal ledacos zajímavého. Co ve mě ale zanechalo hluboký dojem, byly plynové spalovací toalety určené do nejrůznějších obydlí, která není možné napojit na kanalizaci či septik, nebo pro uživatele, kteří z nějakého důvodu nechtějí používat běžně rozšířená chemická WC. Ať už z důvodu ochrany přírody, nebo špatné dostupnosti chemie.

Oficiální představení Cinderella Travel

Norské spalovací toalety Cinderella jsem měl možnost důkladně si prohlédnout „pod poklíčkou“ na veletrhu, ale také vyzkoušet naživo v jednom zahraničním kempu.

Na našem trhu bohužel nejsou příliš rozšířené a také v Evropě se pro karavaningové účely vyrábí jen tento jediný – proto je článek právě o něm. Přitom je to škoda – jsou ideální do mobilních domků, chat, maringotek a všude tam, kde je problém s připojením na odpadní rozvody, kde není možné vybudovat klasický septik, nebo kde nelze ubytovací jednotku napevno fixovat k pozemku. Varianta Cinderella Travel pak je speciálně vyvinuta právě pro obytná vozidla a karavany.

A především je to mimořádně ekologická varianta likvidace lidského odpadu. (Vzpomeňte, že lidské výkaly jsou jedním z důvodů, proč kempování nadivoko zakázalo letos Portugalsko a ještě dříve celý Island).

Zůstane jen popel

Spalovací toalety fungují zjednodušeně tak, že veškeré lidské výkaly (ano, včetně těch tekutých) za pomocí vysoké teploty spálí na popel. Doslova.

Účinnost spalování je až neuvěřitelná:
1 rodina (4 osoby) za 1 týden = 1 čajový šálek popela

Nepotřebujete chemii. Nepotřebujete vodu. Nemusíte nikam vylévat kazetu ani řešit, aby nezamrzla. Vše probíhá v uzavřeném spalovacím prostoru za naprosto hygienických podmínek. Plyny ze spalování jsou odvedeny komínkem ven z vozu, stejně jako u topení či plynové chladničky. Vývod je doplněn i o katalyzátor, který redukuje případný zápach ze spalování. Vy jako posádka, ale ani spolukempující sousedi, nic nepoznáte.

Test spalovací toalety Cinderella v karavanu.

Odpadní nádobka s popelem vydrží 70 použití toalety před tím, než je potřeba ji vysypat.

Popel je zcela prostý jakýchkoli bakterií a lze jej používat i do zahradního kompostu, případně vysypat do běžného komunálního odpadu. Odpadá tak mnoho starostí s hedáním výlevky pro chemickou kazetu.

Navenek nic nepoznáte

Spalovací toalety jsou velice oblíbené v severských zemích a dalších odlehlých přírodních oblastech. Zmíněná Cinderella se vyrábí v Norsku již téměř dvacet a jen na severu má přes padesát tisíc uživatelů.

Její výhodou je, že design toalety, bavíme-li se o verzi Travel pro obytná vozidla, je v podstatě stejný jako znáte od Thetfordu či Dometicu. Zpracování je špičkové.

Cinderella spolupracuje s některými výrobci obytných vozidel (např. Kabe), kde je možné si tuto toaletu objednat již z výroby. Nabízí však také instalační set, kterým je možné nahradit stávající WC prakticky v jakémkoli obytném vozidle – pokud není potřeba použít skládací-otočný záchod kvůli úspoře místa. Instalace je poměrně jednoduchá.

Samotný provoz toalety je docela úsporný. Během spalovacího procesu WC vyžaduje proud 1,3 A a asi 180 gramů plynu. Z běžné plynové lahve tak můžete toaletu využít asi 55 x.

Co je k tomu potřeba?

Pro provoz spalovací toalety jsou potřeba tři věci:

  • Přívod 12 V
  • Přívod plynu (propan-butan nebo čistý propan)
  • Sáčky na exkrementy (jednorázové, vloží se do toalety před jejím použitím)
  • Při dodatečné instalaci je nutné udělat vstup spalovacího vzduchu (zboku nebo v podlaze) a komínek pro výfukové plyny (na střeše). Výrobce dodává kompletní instalační sadu.
Sáčky do toalety. Jedno použití vyjde na necelé tři koruny.

Není to levné, ale…

Spalovací toaleta není úplně levnou záležitostí, a to je možná jedním z důvodů jejího menšího rozšíření. V kontextu výbavy obytných vozidel to ale rozhodně není nejdražší položka. V případě větší rodiny, která tráví na cestách mnoho času, bych nad její instalací určitě minimálně přemýšlel.

Přepočítávat, zda se vám instalace někdy vrátí na ušetření vody či chemie, to je na dlouhé lokte. Zahrneme-li však do toho také určitý ekologický vliv a především úsporu času a starostí, kam s chemickou kazetou, dává z dlouhodobého hlediska nemalý smysl.

Verze pro obytná vozidla Cinderella Travel vyjde zhruba na 96 000 korun, a to včetně kompletní instalační sady (klasický chemický Thetford vyjde naproti tomu na zhruba 12-16 tisíc korun). Sada 500 ks originálních jednorázových sáčků do toalety vyjde na 1 350 korun, tedy necelé 3,- Kč na jedno použití.

Pokud vás toto téma zajímá, podrobné informace najdete na webu výrobce – www.cinderellaeco.com

Text: Jan Bordovský, Foto: Cinderella Eco Group

Máte zkušenost se spalovací toaletou? Podělte se v komentářích!

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

RECENZE: Levné a praktické vychytávky pro vaše obytné auto

Téměř celou letošní zimu jsem trávil na cestách, proto jsem už dlouho dopředu auto postupně vybavoval praktickými doplňky, které nestojí moc peněz, ale pomohou...