Na Svatý Kopeček obytňákem. V Olomouci se otevřelo nové stání pro karavany.

-

Návštěvníci Olomouce a jejího okolí, kteří se sem vydají ve svých obytných vozech a karavanech, mají k dispozici nové stání pro karavany. Stellplatz v moderním evropském standardu se otevřel v říjnu. Byli jsme u toho.

Obytná auta již delší dobu nemají v Olomouci na růžích ustláno. Plošný zákaz parkování platí na území celého města, oblíbený Svatý Kopeček s vyhlášenou ZOO pak bojuje s velkým počtem aut a karavanisté zde měli často komplikace vůbec zaparkovat, natož nocovat.

Turisticky zajímavá oblast si přitom oficiální stání zasloužila už dávno. O to více nás potěšilo, když nás skrze Asociaci kempování a karavaningu ČR oslovil majitel pozemku přímo pod Svatým kopečkem se svým záměrem vybudovat zde moderní stellplatz, a požádal asociaci o konzultace a podporu.

Přes řadu překážek hlavně úředního rázu se záměr povedl, jeden říjnový pátek proto přijíždím na slavnostní přestřižení pásky a uvedení stání pro karavany do oficiálního provozu. Aktu se zúčastnili nejen zástupci Asociace kempování a karavaningu, ale také místní samosprávy a cestovního ruchu.

Výborná lokalita pro návštěvu Olomouce a okolí

STPL Olomouc, jak zní oficiální název tohoto místa, je vybudováno poblíž obcí Samotíšky a Droždín, přímo pod Svatým Kopečkem. Na známou baziliku na jeho vrcholu budete mít z vozu přímý výhled – pěšky je to k ní asi půl hodiny.

Místo leží 400 metrů od hlavní silnice, na klidném místě uprostřed polí. Příjezdová cesta není vyasfaltovaná, ale je dostatečně pevná a široká i pro velké obytné vozy a soupravy s karavanem. Malá odbočka je označena cedulemi.

Ze stání pro karavany je to kilometr na zastávku, odkud jezdí MHD do centra Olomouce. Do zoologické zahrady je to z karavanu asi tři kilometry pěšky, ale i tam se můžete vydat autobusem, jezdí zde v častých intervalech i o víkendu. Podél silnice vede oddělená cyklostezka oběma směry.

Olomoucko je mimořádně atraktivní pro turisty i sportovce. Navštívit můžete nejen historické centrum Olomouce či řadu atrakcí na samotném Svatém Kopečku, ale také blízké hrady Bouzov, Šternberk, Úsov či Mírov, Loštice s jejich tvarůžky, Mladečské jeskyně nebo CHKO Litovelské Pomoraví. Najdete zde také bezpočet tras pro turistiku i cyklisty. Ale to je jen krátký výčet pro inspiraci.

Stání pro karavany s vybavením v evropském standardu

STPL Olomouc nabízí 16 míst, která jsou oddělena travnatými pásy s vysázenými stromy. Plocha je perfektně rovná, podklad tvoří světlý mlat, který se neboří a výborně absorbuje vodu.

V současné době zde probíhá příprava pro instalaci výlevky pro šedou vodu a chemickou toaletu, elektrické přípojky budou instalovány u každé parcely. V plánu je, aby technologie byla připravena nejpozději pro příští sezónu, stavební práce již začaly. Večerní kempování vám zpříjemní odpočinková zóna s dřevěným posezením.

Majitel stání Petr Kafka se snažil o to, aby místo působilo přírodním, ale zároveň čistým a moderním dojmem. Za nás se jedná o jedno z nejhezčích stání pro karavany, která u nás vznikla, podoba se ale ještě bude měnit s tím, jak se rozrostou čerstvě vysázené rostliny.

Placení probíhá formou QR kódu, který je umístěn u vjezdu na stání. Poplatek za 24 hodin je 250,- Kč, nejdéle zde můžete zůstat tři dny. Majitel má stání na dohled, a je připraven řešit jakékoli komplikace.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...