Na Svatý Kopeček obytňákem. V Olomouci se otevřelo nové stání pro karavany.

-

Návštěvníci Olomouce a jejího okolí, kteří se sem vydají ve svých obytných vozech a karavanech, mají k dispozici nové stání pro karavany. Stellplatz v moderním evropském standardu se otevřel v říjnu. Byli jsme u toho.

Obytná auta již delší dobu nemají v Olomouci na růžích ustláno. Plošný zákaz parkování platí na území celého města, oblíbený Svatý Kopeček s vyhlášenou ZOO pak bojuje s velkým počtem aut a karavanisté zde měli často komplikace vůbec zaparkovat, natož nocovat.

Turisticky zajímavá oblast si přitom oficiální stání zasloužila už dávno. O to více nás potěšilo, když nás skrze Asociaci kempování a karavaningu ČR oslovil majitel pozemku přímo pod Svatým kopečkem se svým záměrem vybudovat zde moderní stellplatz, a požádal asociaci o konzultace a podporu.

Přes řadu překážek hlavně úředního rázu se záměr povedl, jeden říjnový pátek proto přijíždím na slavnostní přestřižení pásky a uvedení stání pro karavany do oficiálního provozu. Aktu se zúčastnili nejen zástupci Asociace kempování a karavaningu, ale také místní samosprávy a cestovního ruchu.

Výborná lokalita pro návštěvu Olomouce a okolí

STPL Olomouc, jak zní oficiální název tohoto místa, je vybudováno poblíž obcí Samotíšky a Droždín, přímo pod Svatým Kopečkem. Na známou baziliku na jeho vrcholu budete mít z vozu přímý výhled – pěšky je to k ní asi půl hodiny.

Místo leží 400 metrů od hlavní silnice, na klidném místě uprostřed polí. Příjezdová cesta není vyasfaltovaná, ale je dostatečně pevná a široká i pro velké obytné vozy a soupravy s karavanem. Malá odbočka je označena cedulemi.

Ze stání pro karavany je to kilometr na zastávku, odkud jezdí MHD do centra Olomouce. Do zoologické zahrady je to z karavanu asi tři kilometry pěšky, ale i tam se můžete vydat autobusem, jezdí zde v častých intervalech i o víkendu. Podél silnice vede oddělená cyklostezka oběma směry.

Olomoucko je mimořádně atraktivní pro turisty i sportovce. Navštívit můžete nejen historické centrum Olomouce či řadu atrakcí na samotném Svatém Kopečku, ale také blízké hrady Bouzov, Šternberk, Úsov či Mírov, Loštice s jejich tvarůžky, Mladečské jeskyně nebo CHKO Litovelské Pomoraví. Najdete zde také bezpočet tras pro turistiku i cyklisty. Ale to je jen krátký výčet pro inspiraci.

Stání pro karavany s vybavením v evropském standardu

STPL Olomouc nabízí 16 míst, která jsou oddělena travnatými pásy s vysázenými stromy. Plocha je perfektně rovná, podklad tvoří světlý mlat, který se neboří a výborně absorbuje vodu.

V současné době zde probíhá příprava pro instalaci výlevky pro šedou vodu a chemickou toaletu, elektrické přípojky budou instalovány u každé parcely. V plánu je, aby technologie byla připravena nejpozději pro příští sezónu, stavební práce již začaly. Večerní kempování vám zpříjemní odpočinková zóna s dřevěným posezením.

Majitel stání Petr Kafka se snažil o to, aby místo působilo přírodním, ale zároveň čistým a moderním dojmem. Za nás se jedná o jedno z nejhezčích stání pro karavany, která u nás vznikla, podoba se ale ještě bude měnit s tím, jak se rozrostou čerstvě vysázené rostliny.

Placení probíhá formou QR kódu, který je umístěn u vjezdu na stání. Poplatek za 24 hodin je 250,- Kč, nejdéle zde můžete zůstat tři dny. Majitel má stání na dohled, a je připraven řešit jakékoli komplikace.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články