Nové muzeum nákladních vozů TATRA se otevírá 17. listopadu

-

Nákladní tatrovky – a mezi nimi i cestovatelské legendy jako Tatra kolem světa nebo Tatry 805 Hanzelky a Zikmunda – se konečně dočkají výstavních prostor, jaké si automobilka s takovou tradicí zaslouží. Zbrusu nové muzeum se v Kopřivnici otevírá 17. listopadu.

Trocha historie muzea Tatra

Jako malý kluk si ještě dobře pamatuji původní prosklený dvoupatrový výstavní pavilon z roku 1967, kde byla auta namačkaná jedno na druhém. Mělo to svoje kouzlo a undergroundový nádech. Na legendární Slovenskou strelu venku pršelo a my jsme po ní lozili. Budova se ale v roce 2004 pod tíhou sněhu zřítila, došlo k poškození několika uskladněných historických vozů, a nakonec byla zdemolována. V té době již naštěstí sloužila jen jako depozitář muzea.


Jako hlavní expozice automobilky Tatra totiž v té době (již od roku 1997) sloužilo přímo v centru Kopřivnice současné „modré“ muzeum, které na svou dobu bylo poměrně moderní. Členité a vzdušné prostory mohly výrazně lépe prezentovat nejen automobily, ale také historii a osobnosti značky Tatra či významné rodáky z Kopřivnice – mezi které patří například Emil Zátopek. Muzeum také zažilo obrovský nárůst návštěvnosti a Slovenská strela se přestěhovala pod střechu.

Současné muzeum Tatra v centru Kopřivnice. Foto: Tatra muzeum

Doba si ale žádá svoje a značka jako Tatra si rozhodně zaslouží výstavní prostory, které mohou moderně, interaktivně a ve vhodné atmosféře prezentovat i zrenovované unikáty, jenž až dosud stály v depozitáři.

Nákladní Tatry a Slovenská strela ve staré slévárně

A protože na severní Moravě máme bohaté zkušenosti s využíváním starých průmyslových budov a areálů, určitě vás nepřekvapí, že nové muzeum vyrostlo přímo v areálu automobilky ve 110 let staré budově slévárny. Ta prošla od roku 2018 obrovskou přeměnou.

Stav muzejní budovy – původně slévárny – v roce 2018…

Symbolicky se tak do této budovy vrátí na věčný odpočinek mnoho vozidel, která přímo zde kdysi vznikla. Přední část budovy tvoří právě dokončovaný depozitář vlaku Slovenská strela – vlak zde bude mít trvalou expozici a veřejnosti se tato část zpřístupní v roce 2022.

…a nyní před návozem exponátů.

Nové muzeum nabídne plochu přes 5 000 čtverečních metrů a expozice obsadí celkem 80 vozidel a podvozků a 20 motorů zdejší produkce. Mnoho vozů přitom nikdy předtím nebylo veřejně vystaveno.

Stávající muzeum bude v provozu i nadále, zaměří se však výhradně na osobní automobily značky Tatra. A k vidění bude i mnoho nových exponátů, které se umístí do prostoru uvolněném po přesunu nákladních modelů.

Připravovaný depozitář vlaku Slovenská strela

Datum otevření na počest významného sběratele

Nové muzeum se otevře 17. listopadu v devět hodin ráno – přesně rok od úmrtí Jiřího Hlacha, který za svůj život nashromáždil 45 vozidel nákladních vozidel Tatra, včetně velmi unikátních exemplářů. Jeho sbírku v roce 2015 odkoupila automobilka Tatra a dnes tvoří důležitou část expozice nového muzea.

Nové Muzeum nákladních automobilů Tatra zvenčí. Vlevo depozitář vlaku Slovenská strela.

Muzeum nákladních automobilů Tatra, jak se nová expozice přesně jmenuje, bude rozdělena do 14 tematických sekcí. Návštěvníci tak mohou vidět například cestovatelské a expediční speciály, vojenskou techniku, hasičské vozy, letištní tahače, užitkové důlní a stavební vozy nebo závodní modely této značky.

K vidění budou známé a dnes již legendární modely, ale i unikátní prototypy, replika prvního nákladního vozu Tatra z konce 19. století či originální renovované vozy z počátku 20. století.

Rozšířená realita, QR kódy i mobilní průvodce

Nové muzeu v tomto roce ještě poběží v testovacím režimu a některé prvky a expozice se budou postupně dokončovat. Vše je však již připraveno pro moderní styl prezentace exponátů a co nejlepší zážitek návštěvníků.

Jednotlivé vozy je díky většímu prostoru možné lépe představit, zasadit do vhodné scenérie či správně nasvítit. Pro návštěvníky budou připraveny QR kódy, po jejichž naskenování se v mobilu zobrazí doplňkové informace k danému vozidlu.

Připravuje se také mobilní aplikace, která bude fungovat jako digitální průvodce muzeem. A protože u některých modelů se zachovaly pouze podvozky, rozšířená realita umožní zobrazit i virtuální karoserie. A muzeum toho chystá ještě více.

Cestovatelé nepřijdou zkrátka

Nákladní vozy Tatra jsou spojeny také s celou řadou významných cestovatelských expedic. V novém muzeu nebudou chybět snad žádní důležití účastníci těchto cest – ať již majestátní Tatra 815 GTC z výpravy Tatra kolem světa, legendární Tatry 805 Hanzelky a Zikmunda, Tatra ze studentské expedice Lambaréne, která je přesně v takovém stavu, v jakém přijela domů, a další expediční vozy.

Covid omezí počet návštěvníků – s návštěvou vyčkejte

Ačkoli je otevření nového muzea významnou událostí, která přiláká velké množství návštěvníků nejen z celého Česka, kvůli aktuálním omezením spojeným s covid-19 bude možné pustit do muzea najednou jen 150 osob.

Zástupci muzea proto doporučují s návštěvou vyčkat do nové sezóny, nebo se obrnit trpělivostí a smířit se s možností, že se do muzea v prvních týdnech z kapacitních důvodů nedostanou.

Muzeum Fojtství aneb kde to všechno začalo

Dům s číslem popisným 1 je nejstarší dochovanou stavbou v Kopřivnici a je to také dům, kde jistý Ignác Šustala začal v roce 1850 vyrábět bryčky a kočáry. Položil tím základ budoucí automobilky Tatra.

Pokud se do Kopřivnice vypravíte, určitě toto muzeum zařaďte na svůj seznam.

Kde přespat s karavanem

Pokud do Kopřivnice přijedete vlastním obytným vozem nebo karavanem, můžete k přenocování využít nejbližší stání pro karavany U Kateřiny ve Štramberku (5 km od muzea, cena 400,- Kč/24 hodin včetně servisu). Asi 20 kilometrů od Kopřivnice pak je stání pro karavany Family Park Olešná přímo u vodní přehrady Olešná u Frýdku-Místku.

Praktické informace

MUZEUM NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ TATRA
Husova 1326/13, 742 21 Kopřivnice

www.muzeumtatra.cz
muzeumnj.cz/tatra

Otevírací doba:
květen-září | úterý-neděle | 9:00-17:00
říjen-duben | úterý-neděle | 9:00-16:00

Vstupné:
Základní 200,- | Snížené 150,- Kč | Rodinné 500,- Kč

Sociální sítě a novinky:
Muzeum nákladních automobilů Tatra na FACEBOOKU a na INSTAGRAMU

Text: Jan Bordovský, Foto: Muzeum Tatra

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...