Padl další rekord. Obytné vozy přibývají navzdory pandemii.

-

Z Německa dorazila nová zpráva o stavu karavaningové trhu v prvním čtvrtletí letošního roku. Obytné vozy překonaly z hlediska prodejů rekordní čísla z loňského jara. Prodalo se celkem 24 000 obytných vozidel, což je nárůst o necelých 13 %. Výrobci se ale i přes tento úspěch těší na zrušení vládních restrikcí a plné otevření všech příležitostí.

V Německu se od nového roku vrátila na původní úroveň 19% daň z přidané hodnoty, kterou tamní vláda dočasně snížila na 16 % jako jednu z forem podpory ekonomiky zasažené krizí covid-19. To se negativně podepsalo na počtu registrací v lednu a únoru, neboť navýšení ceny o 3 % není u obytného vozu pro peněženku zákazníka úplně nezanedbatelné číslo.

Jak uvádí zpráva německého Svazu karavaningového průmyslu (CIVD), situaci neprospělo ani uzavření karavanistických prodejen, v nichž si zákazníci mohli pouze vyzvedávat již předobjednaná vozidla, ale nemohli v nich klasicky nakupovat, stejně jako v jiných obchodech, které jsou takto uzavřeny i u nás.

Rok 2020 byl pro německý trh s obytnými vozidly rekordní. A růst dále pokračuje.

Situaci ale zachránil tradičně silný březen, který se dočkal růstu proti minulému roku o neuvěřitelných 40,5 %. Růst prodejů zaznamenaly obytné automobily (52,4 %) i karavany (10,5 %).

Poptávka po obytných vozidlech celkově byla vysoká již v letech před pandemií, specifická situace v cestovním ruchu, způsobená celoevropskou pandemií covid-19 však celý růst ještě významně urychlila.

Stejně jako u nás i v Německu karavanisté vnímají cestování s obytným vozidlem jako bezpečnější z pohledu izolace a omezení kontaktu s jinými lidmi. Proto je karavaning v této době vnímán jako jedna z nejbezpečnějších forem cestování.

Text: Jan Bordovský (tisková zpráva CIVD), Foto: CIVD

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás