RECENZE: Plynový gril do karavanu Mestic Barbecue

-

Nizozemská značka vybavení pro kemping a karavaning MESTIC je nově dostupná i na českém trhu. Zákazníkům chce přinášet inovativní, uživatelsky přívětivé a spolehlivé doplňky. Jako první z jejich nabídky jsme v praktickém kempingovém nasazení vyzkoušeli plynový gril Mestic Barbecue Mini Chef MB-100.

Tento plynový gril na cesty nejen do karavanu je určen pro stolní použití. Odpovídají tomu nejen rozměry, ale i design výrobku. Jeho hlavní výhodou je dobrá skladnost, čistota provozu a snadná manipulace. Potěší ale i praktické funkce.

Zajímavý vzhled a skladné provedení

Gril Mestic Barbecue boduje na první pohled svým netradičním vzhledem, který je výrazně odlišný od většiny konkurence. Připomíná spíše velký hrnec, působí netechnickým, moderním a čistým dojmem. Zásluhu na tom má i dřevěné víko, které grilu dodává nenucenou eleganci a přírodní vzhled.

V praxi se jedná o válec s průměrem 35 cm a výškou 26 cm, vybavený vespod třemi malými nožkami bez možnosti nastavení výšky. Už z toho vyplývá, že se jedná o gril na stůl či jiný rovný povrch. Hmotnost jsme naměřili stejnou jako uvádí výrobce, tedy přijatelných 7,6 kilogramů. Díky tvaru se vejde i do omezených úložných prostor, přepravu usnadňuje i jeho příkladná stabilita. Z kulatého profilu vyčnívají pouze ovládací knoflík (lze na cestu odejmout) a plynová přípojka (má cestovní gumovou záslepku).

Plechový povrch s matnou černou strukturou je náchylnější na oděrky – grilu by velice slušela nějaká přepravní taška, tu ale výrobce bohužel nenabízí. Je proto dobré gril nevozit spolu s ostrými předměty.

Čistá obsluha a snadné používání

Gril jsme testovali mimo jiné i na cestovatelském festivalu Overland, kde byl v provozu i několikrát denně, aby nakrmil čtyřčlennou rodinu. Málokdy se na grilování vyloženě těším – je kolem toho spousta práce – gril Mestic Barbecue byl ale výjimkou. Mohutné madlo v horní části je pro přenášení grilu geniální. Plastová tvarovaná rukojeť je sice po delším grilování chvíli horká, ale rozpálený gril lze takto lehce odklidit stranou, kde může nerušeně chladnout, a nehrozí, že by se o něj na stole popálily například děti.

Gril je díky třem nízkým gumovým nožkám na stole velice stabilní, neklouže a nehrozí převrácením. Přípravu jídla usnadní dodávané bambusové krájecí prkno, které funguje zároveň jako víko grilu a chrání při přepravě litinovou desku a rošt.

Ocenili jsme také to, že gril není nutné jakkoli sestavovat, jediná práce spočívá v připojení plynové hadice, což je u externí přípojky s rychlospojkou otázkou vteřin.

Grilovací plocha uspokojí i rodinu

Plynový gril Mestic MB-100 má kruhovou funkční plochu o průměru 30 centimetrů. V balení dostanete oboustrannou litinovou desku s kvalitním nepřilnavým povrchem – ta má klasicky hladkou a vroubkovanou stranu a je ideální třeba na maso, zeleninu nebo burgery. Pro vyznavače tradičního stylu je zde také klasický chromovaný rošt.

Spodní deflektor se stará o rovnoměrnou distribuci tepla z hořáku, který má piezoelektrické zapalování. Toto nás jako jediné na celém grilu trošku potrápilo – pokud používáte externí plynovou přípojku s rychlospojkou, u zavzdušněné hadice se hořák často nezapálí napoprvé, jenže plamen je velmi těžké pohledem kontrolovat. Občas se tedy plyn nahromadí pod grilovací deskou a při opětovném zapálení umí gril pořádně „blafnout“. Regulace plamene je jinak velmi hladká a plynulá.

Grilovací deska má v sobě otvor pro odtok mastnoty. Ta stéká dolů a zachytává se ve speciálním šuplíčku, jehož je potřeba po grilovacím víkendu vyčistit. Stékající tuk se uvnitř grilu připaluje, takže většímu čištění se jednou za čas stejně nevyhnete.

Velkou výhodu grilu Mestic Barbecue z hlediska údržby ale vidím v tom, že je jednak velmi dobře rozebíratelný a omyvatelný – a především, že zvenčí je při manipulaci a přepravě i použitého grilu vše čisté, takže ani po týdnu intenzivního používání si s ním na cestě domů nezašpiníte auto.

V praxi se osvědčil, nevýhod je málo

Nebudu skrývat, že po našem několikadenním testu bych gril Mestic Barbecue MB-100 s klidným svědomím doporučil ostatním. Nejen z designového, ale i čistě uživatelského hlediska, jde o velmi zajímavou novinku v nabídce.

I přes své kompaktní rozměry nabízí dostatečně velkou grilovací plochu a veškerou výbavu běžnou pro současné grily. Piezoelektrické zapalování je velmi spolehlivé, regulace plamene plynulá, gril se rychle a rovnoměrně rozehřívá, skvěle se s ním manipuluje a dobře se čistí.

Kdybych měl na tomto grilu cokoli měnit, přidal bych jen přepravní tašku a zboku malé okénko pro kontrolu plamene.

NAŠE HODNOCENÍ

+ Výborné madlo na přenášení
+ Skladné rozměry a velká grilovací plocha
+ Čisté používání a snadná údržba
+ Praktické dřevěné prkénko
+ Nádobka na mastnotu

– Náchylnější na poškrábání
– Složitější kontrola plamene
– Chybí přepravní taška

TECHNICKÉ ÚDAJE

Plynový gril Mestic Barbecue Mini Chef MB-100

Aktuální cena: 3 719,- Kč (zakoupíte například ZDE)
Rozměry grilu: ø 35 x 26 cm
Grilovací plocha: 30 cm
Připojení: 30 mbar (max. délka hadice 1,5 metru)
Zapalování: piezo
Výkon: 2,5 kW
Hmotnost: 7,6 kg

Za zapůjčení do testu děkujeme obchodu Světkaravanů.cz.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...