REPORTÁŽ: Veletrh Caravaning Brno je důstojnou akcí a jeho potenciál stále roste

-

Devatenáctý ročník veletrhu Caravaning Brno, největší české výstavy obytných vozidel a kempování, je za námi. Obavy, jaký bude v době, kdy mnoho lidí žije v ekonomické nejistotě, rozptýlil naprosto nekompromisně, navíc prolomil loňský rekord.

Poprvé v historii došlo letos ke spojení dvou významných cestovatelských akcí – veletrhu Caravaning Brno s veletrhem cestovního ruchu GO a Regiontour. Koncept, který dlouho funguje třeba v lednu pod názvem CMT Stuttgart, podle mě dává výborný smysl. Vždyť co jiného hledat ve spojení s obytnými auty a karavany, než tipy na cesty a zajímavé turistické destinace.

Spojení s cestovním ruchem má potenciál

Bohužel Regiontour/GO, který se odehrával v samostatném pavilonu G, se zřejmě nepodařilo uspořádat úplně podle představ organizátorů a celé odvětví ještě hledá nový restart po covidovém útlumu. Věřím ale, že balíček veletrhů cestování a cestovního ruchu bude brzy jedním z nosných témat podzimu na výstavišti v Brně.

Nasvědčuje tomu skutečnost, že veletrh Caravaning, který loni i jako zcela samostatná akce přinesl velmi dobré výsledky, byl v letošní kombinaci ještě lepší. Na jinak výborně zaplněné výstavní ploše rozsáhlých pavilonů P a F sice chyběly některé tradiční české firmy, jenže doba je taková a někteří dodavatelé prostě nemají, co by na sezónu 2023 prezentovali.

Pestrost vystavovatelů i exponátů roste

Jak mi řekl jeden z majitelů firem, která se letos veletrhu po dlouhé době poprvé nezúčastnila: „Výrobce dluží mým zákazníkům ještě asi pětadvacet aut z letošního roku. Nechci tady lidem ukazovat něco, u čeho jim nemohu slíbit termín dodání a vlastně ani konečnou cenu.“

To prostě k podnikání patří. Většina vystavovatelů ale možnost prezentace využila se vší parádou. Návštěvníci si tak mohli o nabídce na trhu udělat velmi dobrou představu a vybírat z více než 100 značek obytných aut, vestaveb a karavanů. Kdo si nevybral z nabídky nových modelů, mohl pochodit v bazaru, který se proti minulém roku rozrostl na více než dvojnásobek.


Do Brna se vystavovatelům podařilo přivézt nové modely pro nadcházející sezónu, nečekaným kouskem bylo vystavení vozu Bürstner Lyseo Gallery s nafukovací zvedací střechou, který byl jednou z hlavních hvězd nedávného veletrhu v Düsseldorfu. Zajímavé novinky představilo také Carthago, Adria, Concorde, Afinity, Frankia a mnoho dalších značek. Na našem webu se postupně o všech dočtete.

V kurzu letos byly také minikaravany a jejich off-road verze či menší výrobci zakázkových obytných dodávek – to je trend, který výrazně roste i na západ od nás. Přehled všech vystavovatelů a jejich zajímavostí najdete i na webu výstavy.

Doprovodný program lidi bavil – dokresluje cestovatelskou atmosféru a dodává odbornost

Velice povedený byl tentokrát doprovodný program veletrhu, který tradičně sestával ze zábavných i naučných prezentací ze světa cestování, karavanové techniky, bezpečnosti jízdy i rozvoje infrastruktury pro karavany. Neustále zaplněné hlediště svědčilo o velkém zájmu diváků, kteří během soboty vytvořili kolem doprovodného programu takřka neproniknutelný dav, například i při křtu knihy Velký průvodce karavanisty s herci Václavem Vydrou a Daliborem Gondíkem.

Na odbornější notu vsadily předášky Asociace kempování a karavaningu, které se se zástupcem správy CHKO věnovaly zákazům kempování v přírodě, nebo panelová diskuse s krajskými politiky o budoucnosti rozvoje stání pro karavany.


A vše výše uvedené ocenila také veřejnost – už v sobotu byl překonán jejich počet z roku 2021, konečným výsledkem je nakonec úctyhodné číslo 23 000 návštěvníků, což je na takto úzce zaměřený veletrh u nás skvělý výsledek. Ještě důležitější však je, že už od prvních dnů výstavy si své nové majitele našla řada vystavených vozidel a zájem o vystavené exponáty i služby byl velmi vysoký.

Caravaning Brno příště zase v listopadu

Vysokou úroveň veletrhu Caravaning Brno podtrhuje i moderní zázemí, velmi dobré služby a velká vstřícnost pořadatelů. Za sebe proto mohu říci, že na příští ročník, který proběhne od 2. do 5. listopadu 2023, se už teď moc těším.

Aktuální informace o příštím ročníku veletrhu najdete na oficiálním webu
www.caravaning-brno.cz.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...