REPORTÁŽ: Veletrh Caravaning Brno je důstojnou akcí a jeho potenciál stále roste

-

Devatenáctý ročník veletrhu Caravaning Brno, největší české výstavy obytných vozidel a kempování, je za námi. Obavy, jaký bude v době, kdy mnoho lidí žije v ekonomické nejistotě, rozptýlil naprosto nekompromisně, navíc prolomil loňský rekord.

Poprvé v historii došlo letos ke spojení dvou významných cestovatelských akcí – veletrhu Caravaning Brno s veletrhem cestovního ruchu GO a Regiontour. Koncept, který dlouho funguje třeba v lednu pod názvem CMT Stuttgart, podle mě dává výborný smysl. Vždyť co jiného hledat ve spojení s obytnými auty a karavany, než tipy na cesty a zajímavé turistické destinace.

Spojení s cestovním ruchem má potenciál

Bohužel Regiontour/GO, který se odehrával v samostatném pavilonu G, se zřejmě nepodařilo uspořádat úplně podle představ organizátorů a celé odvětví ještě hledá nový restart po covidovém útlumu. Věřím ale, že balíček veletrhů cestování a cestovního ruchu bude brzy jedním z nosných témat podzimu na výstavišti v Brně.

Nasvědčuje tomu skutečnost, že veletrh Caravaning, který loni i jako zcela samostatná akce přinesl velmi dobré výsledky, byl v letošní kombinaci ještě lepší. Na jinak výborně zaplněné výstavní ploše rozsáhlých pavilonů P a F sice chyběly některé tradiční české firmy, jenže doba je taková a někteří dodavatelé prostě nemají, co by na sezónu 2023 prezentovali.

Pestrost vystavovatelů i exponátů roste

Jak mi řekl jeden z majitelů firem, která se letos veletrhu po dlouhé době poprvé nezúčastnila: „Výrobce dluží mým zákazníkům ještě asi pětadvacet aut z letošního roku. Nechci tady lidem ukazovat něco, u čeho jim nemohu slíbit termín dodání a vlastně ani konečnou cenu.“

To prostě k podnikání patří. Většina vystavovatelů ale možnost prezentace využila se vší parádou. Návštěvníci si tak mohli o nabídce na trhu udělat velmi dobrou představu a vybírat z více než 100 značek obytných aut, vestaveb a karavanů. Kdo si nevybral z nabídky nových modelů, mohl pochodit v bazaru, který se proti minulém roku rozrostl na více než dvojnásobek.


Do Brna se vystavovatelům podařilo přivézt nové modely pro nadcházející sezónu, nečekaným kouskem bylo vystavení vozu Bürstner Lyseo Gallery s nafukovací zvedací střechou, který byl jednou z hlavních hvězd nedávného veletrhu v Düsseldorfu. Zajímavé novinky představilo také Carthago, Adria, Concorde, Afinity, Frankia a mnoho dalších značek. Na našem webu se postupně o všech dočtete.

V kurzu letos byly také minikaravany a jejich off-road verze či menší výrobci zakázkových obytných dodávek – to je trend, který výrazně roste i na západ od nás. Přehled všech vystavovatelů a jejich zajímavostí najdete i na webu výstavy.

Doprovodný program lidi bavil – dokresluje cestovatelskou atmosféru a dodává odbornost

Velice povedený byl tentokrát doprovodný program veletrhu, který tradičně sestával ze zábavných i naučných prezentací ze světa cestování, karavanové techniky, bezpečnosti jízdy i rozvoje infrastruktury pro karavany. Neustále zaplněné hlediště svědčilo o velkém zájmu diváků, kteří během soboty vytvořili kolem doprovodného programu takřka neproniknutelný dav, například i při křtu knihy Velký průvodce karavanisty s herci Václavem Vydrou a Daliborem Gondíkem.

Na odbornější notu vsadily předášky Asociace kempování a karavaningu, které se se zástupcem správy CHKO věnovaly zákazům kempování v přírodě, nebo panelová diskuse s krajskými politiky o budoucnosti rozvoje stání pro karavany.


A vše výše uvedené ocenila také veřejnost – už v sobotu byl překonán jejich počet z roku 2021, konečným výsledkem je nakonec úctyhodné číslo 23 000 návštěvníků, což je na takto úzce zaměřený veletrh u nás skvělý výsledek. Ještě důležitější však je, že už od prvních dnů výstavy si své nové majitele našla řada vystavených vozidel a zájem o vystavené exponáty i služby byl velmi vysoký.

Caravaning Brno příště zase v listopadu

Vysokou úroveň veletrhu Caravaning Brno podtrhuje i moderní zázemí, velmi dobré služby a velká vstřícnost pořadatelů. Za sebe proto mohu říci, že na příští ročník, který proběhne od 2. do 5. listopadu 2023, se už teď moc těším.

Aktuální informace o příštím ročníku veletrhu najdete na oficiálním webu
www.caravaning-brno.cz.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články

Instagram - Aktuálně u nás