Slovinsko přechází na elektronické dálniční známky

-

Slovinsko bude od nového roku patřit mezi další země, které zruší papírové dálniční kupony a přejdou plně na elektronické známky. Milion Čechů, kteří tudy každoročně projíždí k Jadranu, tak bude muset změnit své zvyklosti.

Přechod ale bude postupný, aby si řidiči mohli na nový systém zvyknout a také aby mohli využít své již zaplacené papírové kupony. Přechodné období tak potrvá do konce ledna 2022. Do konce ledna mají platnost také papírové celoroční známky pro rok 2021.

PSALI JSME: 10 důvodů, proč letos s karavanem navštívit Slovinsko

Ceny i platnost zůstávají stejné

Od února příštího roku však již bude systém plně elektronický a slibuje řidičům snazší cestování. Výhodou je možnost zvolení data platnosti, komplikací naopak nutnost zakoupení nejméně 30 dní předem. Čtěte dále.

V příštím roce zůstanou u známek stejné ceny i doba jejich platnosti a dělit se budou do těchto kategorií:

MOTORKY

  • 7denní známka – 7,50 EUR
  • Pololetní známka – 39 EUR
  • Roční známka – 55 EUR

OBYTNÉ AUTOMOBILY A OSOBNÍ AUTOMOBILY DO 3,5 TUNY

Vozidla s nejvyšší přípustnou hmotností do 3 500 kg (platí i pro soupravu s přívěsem), u kterých výška nad přední nápravou nepřevyšuje 1,3 m. Pro obytné automobily výška nad přední nápravou NEHRAJE roli – kupujete vždy známku kategorie Toll class 2A.

  • 7denní známka – 15 EUR
  • 30denní známka – 30 EUR
  • Roční známka – 110 EUR

OSOBNÍ AUTOMOBILY DO 3,5 TUNY

Vozidla s nejvyšší přípustnou hmotností do 3 500 kg (platí i pro soupravu s přívěsem), u kterých výška nad přední nápravou převyšuje 1,3 m. Jedná se o kategorii Toll class 2B.

  • 7denní známka – 30 EUR
  • 30denní známka – 60 EUR
  • Roční známka – 220 EUR

Kde a kdy se dají nové známky koupit?

Papírové kupony

Jsou v prodeji do 31. ledna 2022, a to pouze s týdenní a měsíční platností.

Elektronické kupony

Roční a půlroční kupony na rok 2022 jsou již v prodeji od 1. prosince výhradně v nové elektronické podobě.

Týdenní a měsíční kupony budou v prodeji pouze elektronicky od 1. února 2022.

Prodej elektronických známek bude probíhat především ONLINE, a to na této adrese. K dispozici ale bude i síť fyzických prodejních míst. Jejich seznam najdete na uvedené stránce. V České republice bude známky prodávat také pražská pobočka ÚAMK.

Platnost si vyberete sami

Novinkou elektronických známek je, že již neplatí po kalendářní rok, ale datum počátku platnosti si při nákupu vyberete sami (třeba od 1. července 2022 do 1. července 2023). Počátek platnosti kuponu lze odložit, a to až na 30 dní ode dne nákupu.

Budete-li mít zakoupenou roční známku a nevyužijete ji celou, můžete nově zažádat od odhlášení ze systému a vyplacení nevyužité hodnoty známky zpět na účet.

Dávejte pozor na správnou RZ

Elektronická známka je spjata s registrační značkou vozidla. Při nákupu online i na kontaktním místě tak věnujte vysokou pozornost tomu, aby značka byla do systému zadaná správně – především na pobočce si zkontrolujte, zda ji personál od vás správně přečetl či porozuměl. Špatně zadaná značka či chybně zvolená kategorie vozidla může znamenat pokutu až 300 EUR.

Další oficiální informace najdete na slovinském dálničním portálu DARS.si.

> Elektronickou dálniční známku do Slovinska si můžete koupit ZDE <

Text: Jan Bordovský, Foto: Pixabay

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...