TIP NA KNIHU: Alena Zárybnická vás provede Alpami na kole i s obytňákem

-

Zajímavá a hlavně praktická kniha Alpami na kole by neměla chybět v obytňáku žádného nadšence do cyklistiky. Celkem 37 tras vás provede horami, údolími i mořským pobřežím a potěší pohodové cyklisty i sportovně zaměřené bikery.

Alena Zárybnická je u většiny veřejnosti známá jako moderátorka počasí a meteoroložka. Celý její život je ale spjatý také se sportem a cestováním – a samozřejmě také karavaningem. První díl knihy Alpami na kole vyšel už v roce 2021 a nabídnul 35 tras, druhý díl vyšel o rok později.

S obytným autem na alpské cyklotrasy

Na knize je mimořádné, že je psána z pohledu karavanistky. Celkem 37 tras vás vezme do Německa, Rakouska, Itálie, Švýcarska a Francie. Každá lokalita obsahuje také doporučenou trasu obytným autem, délku jízdy, tipy na místa k přespání a QR kód, který vám na Mapy.cz ukáže celou trasu jízdy podrobně.

Díky cestování obytným autem se také podíváte na některá místa ležící stranou hlavního turistického ruchu, což je obrovskou přidanou hodnotou těchto tipů.

Skvělý výběr tras v cyklistickém ráji

Ať jste v kterékoli alpské zemi, Alpy i jejich podhůří nabízí nepřeberné množství cyklistických tras, výletů a zajímavých míst. Autorka Alena Zárybnická v knize dobře vybrala velmi atraktivní místa. Trasy jsou dobře vyvážené, vhodně střídají odpočinkové i náročnější úseky, především jsou ale plné zajímavých míst a kulturních, historických i přírodních památek. Více než sportovními výkony tak jsou pestrými poznávacími výlety.

Většina tras se pohybuje v délce 20-50 kilometrů, takže se jedná o vyjížďky přístupné i méně zdatným cyklistům. Pokud si navíc pomůžete elektrokolem, jedná se o opravdu pohodové výlety.

Výhodou také je, že většinu tras lze absolvovat i mimo sezónu – ostatně autorka sama zdůrazňuje, že jezdí nejraději na jaře a na podzim. Vyhnete se tak lépe přeplněným parkovištím, letním bouřkám i davům turistů.

Zajímavosti v okolí i tipy na dobré jídlo

Cyklotrasy jsou v knize velmi pečlivě zdokumentovány. Nechybí zde popisy jednotlivých úseků, fotografie z trasy, popis zajímavých míst ani tabulka s délkou, převýšením, grafem nadmořské výšky, obtížností, časovou náročností a povrchu trasy.

Ke každé trase si navíc můžete stáhnout pomocí QR kódu GPX soubor, který lze importovat do navigační nebo mapové aplikace. Budete tak mít s sebou i přesnou navigaci.

Moc mě bavila okénka s popisem nejzajímavějších míst v okolí, kdy můžete sesednout z kola a vyrazit za blízkými pamětihodnostmi – jsou to různé vodopády, bunkry, vyhlídky, hrady, jeskyně a mnoho dalších tipů.

Dozvíte se také, jaká gurmánská specialita se vaří v dané oblasti a jak si ji uvařit. A protože je autorka meteoroložka, okénko s názvem „Meteo“ vám prozradí velmi zajímavé informace o ledovcích, nadmořské výšce či sněhových vločkách.

Alpami na kole II – takhle by měl vypadat průvodce

Průvodců po Alpách a evropských cyklotrasách existuje bezpočet. Sám mám takových knih v knihovně desítky, a přiznám se, že jsem podruhé otevřel jen málokterou.

Tato kniha si ale zaslouží více pozornosti. Nejen, že je napsaná karavanistům přímo na míru, ale celkově si představuji, že by takhle nějak měly podobné knihy vypadat.

Je napsaná prakticky, s dobrým výběrem tras pro „normální lidi“ a jejich pestrým zaměřením. Informace jsou podané v kontextu, čtivě, prakticky a například meteorologické okénko je velice zábavnou exkurzí do vědeckých témat.

Tahle knížka si rozhodně najde místo u mě v autě a velmi se těším, až některá místa z knihy navštívím naživo.

ALPAMI NA KOLE II.
Alena Zárybnická, 2022
Vydavatelství Universum, vázaná, 224 stran, 20 × 24 cm
Doporučená cena 449,- Kč
KDE KOUPIT

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články


Nejčtenější články

První LED žárovky H7 dostaly homologaci – můžete je vyměnit i u staršího auta

Výrobce žárovek Osram získal homologaci pro LED žárovky typu H7 pro potkávací a dálková světla osobních a užitkových automobilů. Jedná se o první homologovanou...

Fiat Ducato – rozměry a hmotnosti variant

Fiat Ducato 30, 33, 35, 36,5 nebo 42,5. L nebo H. Light, Heavy nebo Maxi. Fiat posílá model Ducato do světa, v tolika různých verzích,...

Poruchy AdBlue a DPF filtru: Drahá sranda, která čeká i na vás

Zkontrolujte systém AdBlue: za 351 km nebude možné nastartovat. Hláška, kterou ve svém obytném autě rozhodně vidět nechcete. Jenže dříve nebo později uvidíte, a...

TECHNIKA: Dodávku otevřete šroubovákem za pár sekund. Jak se tomu bránit?

Plochým šroubovákem se do Fiatu Ducato dostanete za několik vteřin. Poškození je přitom tak malé, že si jej vůbec nemusíte všimnout. U Fordu Transit...

Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel.

WC chemie do mobilních toalet je jednou z nejprodávanějších položek v celém karavaningovém světě. Také dotazů na "záchodová" témata je plný internet. Která je...