V Olomouci se otevírá nové stání pro karavany

-

Přímo pod Svatým Kopečkem v Olomouci se v pátek 6. října oficiálně otevře nově vybudované stání pro obytná vozidla. Jedná se o první stellplatz v širokém okolí a přenocovat zde najednou může až šestnáct obytných automobilů.

Nové parkovací místo vyhrazené pro obytná vozidla se nachází mezi Olomoucí a Samotíškami, jen tři sta metrů od hlavní silnice na Svatý Kopeček. Právě výhled na něj a množství zajímavých turistických lokalit v blízkém okolí je jedním z hlavních lákadel tohoto stání.Stání pro karavany v Olomouci je dostupné kdykoli a bez předchozí rezervace.

Aktuálně (29. září) v areálu probíhá pokládka finální povrchové vrstvy a místo je uzavřeno.

STPL v Olomouci již je v provozu, aktuálně ale probíhá finální úprava povrchu.

Majitel stání, který sám žije nedaleko, místo vybudoval jako nadšenec a aktivní karavanista. Je přesvědčen, že natolik turisticky zajímavá lokalita měla mít s ohledem na dlouhodobě rychle rostoucí počet obytných vozidel podobné místo již dávno. Na budování místa se formou odborných konzultací podílela také Asociace kempování a karavaningu ČR.

Stání pro karavany pod Svatým Kopečkem nabídne šestnáct oddělených míst pro obytné automobily s maximální délkou stání 72 hodin. Slunné rovinaté místo s přímým výhledem na baziliku Navštívení Panny Marie je osazeno stromy. Místo je volně dostupné bez předchozí rezervace a jeho využití vyjde formou QR platby na 250 Kč nebo 10 eur za 24 hodin. V budoucnu se počítá s instalací kompletního servisního zázemí v podobě elektrické přípojky, pitné vody a výlevky pro odpadní vodu a chemické toalety. Před samotným otevřením se bude také finalizovat povrch stání.

Stání je již nyní využíváno především zahraničními návštěvníky při dlouhých přejezdech, místo lze najít v nejrozšířenějších evropských katalozích a aplikacích pro karavanisty. Jednou z jeho hlavních výhod je turisticky mimořádně atraktivní okolí – ať již se jedná o historické centrum Olomouce, zoologickou zahradu či baziliku na Svatém Kopečku, blízké hrady Bouzov, Šternberk či Úsov, Loštické tvarůžky nebo CHKO Litovelské Pomoraví s množstvím cyklostezek.

Asociace kempování a karavaningu ČR, z. s. (www.akkcr.cz) je nezisková organizace založená za účelem podpory moderního rozvoje karavaningu v České republice. Díky úzké spolupráci se zákonodárci, médii, kraji, obcemi, významnými osobnostmi a firmami z oboru, ochranáři přírody a mnoha dalšími subjekty pomáhá zlepšovat podmínky pro svobodné cestování, zvyšovat obecné povědomí o karavaningu a propagovat jeho pozitivní dopady na cestovní ruch a jeho ekonomický význam.

Text a foto: Jan Bordovský

Další nové články